Az FKF Nonprofit Zrt. a környezet védelme mellett kiemelt figyelmet fordít a szociális foglalkoztatás területére is, ezért a Fővárosi Büntetés-végrehajtási Intézettel együttműködve részt vállal a fogvatartottak foglalkoztatására, reintegrációjára, a társadalomba való visszailleszkedés megkönnyítésére irányuló országos programban.
Ennek érdekében a társaság a Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi (BUFA) Kft. X. kerületi telephelyén 2014 októberében hulladékválogató-művet létesített, amely Budapest Főváros Önkormányzata és az FKF Nonprofit Zrt. együttműködésével a KEOP (Környezet és Energia Operatív Program) részeként valósult meg.
A fővárosi házhoz menő szelektív hulladékgyűjtés során különválogatottan összegyűjtött műanyag+fém további válogatásának helyszíne a BUFA Válogatómű, ahol az előválogatás nagymértékben hozzájárul a szelektíven begyűjtött hulladékok ipari újrahasznosíthatóságának növeléséhez. Így nemcsak a lerakásra kerülő hulladékok aránya csökken, hanem az elsődleges ipari nyersanyag-felhasználás is.
A válogatóműben a Fővárosi Büntetés-végrehajtási Intézetben szabadságvesztésüket töltő fogvatartottak foglalkoztatására kerül sor, akik a szelektív gyűjtésből származó műanyag- és fémhulladék kézi válogatását végzik napi két műszakban, műszakonként 14 fővel.
A hulladékot a telephelyre CNG üzemű hulladékgyűjtő járművek szállítják be, amelyeket hitelesített hídmérlegen mérnek meg, majd a beléptetett jármű a manipulációs térre üríti a hulladékot. Az ürítést követően a kocsi újra a hídmérlegre áll, és a visszamérés után elhagyja az üzemet.
A létesítményben a hulladékot kézzel előválogatják, majd egy felhordó szalagról először egy mágneses leválasztó kiemeli a mágnesezhető fémet. A szalagon maradt hulladék a válogatósorra kerül, ahol a fogvatartottak végzik a frakciók (anyagfajták) szerinti válogatást. Ezek a hulladékok ezután az ürítő rekeszekbe, majd a bálafelhordó szalagra, innen bálázásra kerülnek. A kész bálákat lapmérlegelés után a bálaraktárba viszik, és innen az értékesítés után szállítják ki őket.
Azokat a hulladékokat, amelyek nem esnek át válogatáson, maradékanyag-konténerekben tárolják addig, amíg meghatározott ütemezés alapján az égetőműbe nem kerülnek. Az előválogatásból származó, illetve a mágneses leválasztó által gyűjtött fémhulladékot szintén konténerben tárolják, majd az értékesítést követően ezeket is elszállítják.
2014 októbere és 2015 augusztusa között több mint másfél millió kilogramm műanyag- és fémhulladékot válogattak az elítéltek.
FKF