Nyílt levél Szaniszló Sándornak

Szaniszló Sándor, a Fővárosi Közgyűlés Városfejlesztési és Környezetvédelmi Bizottságának elnöke - eddigi súlyos mulasztását valamelyest pótlandó - közel egyhónapos késéssel összehívta a bizottságot, hogy a Fővárosi Településtisztasági és Környezetvédelmi Kft. telephelyén, a Cséry-telepen engedély nélkül történt olajosiszap-lerakás ügyével a szakbizottság foglalkozzon. A bizottsági ülést követően Szaniszló sajtótájékoztatót tartott, amely stílusosan a Tanú című filmet idézte. A sajtó jelenlévő képviselői előtt ugyanis Szaniszló a zsebéből előhúzott, a bizottsági ülésen elhangzottakat egyébiránt figyelmen kívül hagyó, minden bizonnyal előre megírt mondanivalóját sorolta el. Mondhatni: az „Ítélet” előbb készült el, mint ahogy a vizsgálat befejeződött volna.
 
Szaniszló Sándor elnök urat, a környezetvédelem területéért felelős bizottsági elnököt úgy látszik, a tények nem zavarják meg, hiszen mondanivalóját továbbra sem a tényszerűség talaján állva fogalmazza meg. A tények közül ugyanis jó néhányat összefüggéseiből kiragadott, más tényeket elhallgatott, megint más tényeket pedig nyilvánvaló kampánycélokból elferdített.
 
A sajtó felé megfogalmazott mondanivalójának három lényeges eleme volt, ezekre tényszerűen kívánok reagálni.
 
Szaniszló Sándor egyes számú valótlan állítása: a Főváros vezetése nem tesz meg mindent azért, hogy megoldja a Főváros Településtisztasági és Környezetvédelmi Kft. Cséry-telepi környezetkárosításának ügyét.
 
Ezzel szemben lássuk a tényeket! Milyen vizsgálatok indultak?
 
Tarlós István főpolgármester azonnali vizsgálatot rendelt el 2013. szeptember 23-án, a bejelentés napján. Jómagam városüzemeltetési főpolgármester-helyettesként azonnali igazoló jelentést kértem a kft. ügyvezetőjétől. Szeptember 25-én este elkészült a vizsgálati gyorsjelentés, amely az engedély nélküli tevékenység tényét megerősítette, ennek alapján szeptember 26-án elkészült a Főpolgármester úr részére a gyorsjelentés. Szeptember 27-én, a bejelentés 4. napján a Főpolgármester azonnali hatállyal menesztette a kft. ügyvezetőjét.
 
Emellett folyamatban van a részletes tényfeltáró vizsgálat, amelyet a Budapesti Városüzemeltetési Központ a Fővárosi Biztonsági Iroda bevonásával végez.
 
A Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség határozatában azonnali hatállyal megtiltotta az engedély nélküli tevékenység folytatását, és bírságot szabott ki.
Folyamatban van négy büntető feljelentés nyomán a rendőrség vizsgálata is.
 
Mit állapított meg a gyorsjelentés?
 
2007. október 31-ig a tevékenységet engedéllyel végezte a kft.
 
2007. november 1-jétől, 2012. április 30-ig bizonyos tevékenységeket, többek között az olajos iszap lerakását is engedély nélkül végezte a kft.
 
2007. november elseje és 2010. október 3-a közötti időszakban, amely tehát súlyosan érintett az engedély nélküli olajos iszap lerakási ügyben, Szaniszló Sándor fővárosi képviselő, XVIII. kerületi alpolgármester volt, és Horváth Csaba az MSZP frakció jelenlegi fővárosi frakcióvezetője, egy ideig Demszky Gábor főpolgármester-helyettese, majd fővárosi képviselő volt. Simon Gábor MSZP-s országgyűlési képviselővel ők hárman nevezik az elmúlt 20 év legsúlyosabb környezetvédelmi botrányának a történteket, ami tehát az ő idejük alatt ugyanúgy megtörtént, mint sajnálatosan 2010. október 3-át követően, amikor elítélhető módon, folytatták a korábbi gyakorlatot.
 
Mit tettek annak idején ők, hogy elejét vegyék a környezetszennyező tevékenységnek?
 
Egyszerű a válasz: SEMMIT!
 
Tettek-e bármit is a Cséry-telep rekultivációjának, kármentesítésének előkészítése ügyében?
 
A válasz: nem tettek SEMMIT!
 
Mit tesz a jelenlegi városvezetés, amit Szaniszló Sándor elégtelennek tart?
(Csak a legjelentősebb és azonnali intézkedéseket sorolom, emellett több más is folyamatban van.)
 
1. Tarlós István főpolgármester gyakorlatilag azonnal leváltotta az ügyvezetőt.
 
2. Alapos tényfeltáró vizsgálatot folytatunk, ami nem egy-két hétig, hanem az ügy bonyolultsága miatt sokkal tovább fog tartani.
 
3. Megkezdtük a munkát, hogy a Cséry-telepről a teljes tevékenységet elvigyük, az itt folyó tevékenységet beszüntessük, és vizsgáljuk, hogy melyik vízi közmű szolgáltató cég vegye át a szakmai irányítást a továbbiakban a lakossági szennyvízszippantási tevékenység tekintetében. Ebben a munkában haladunk, de nem értünk még a végére. Ez bonyolult cégeljárási és engedélyezési eljárásokat érint, ezért ezt mai tudásunk szerint csak hónapok megfeszített munkájával tudjuk megoldani. A munka célja és végeredménye terveink szerint az lesz, hogy a Cséry-telepen teljesen megszűnik a szennyvízkezelési és hulladékgazdálkodási tevékenység.
 
4. Másfél éve tárgyalunk az Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt-vel, hogy a kármentesítést és a rekultivációt előkészítsük. Pozitív választ kaptunk, az állam szerepvállalásával a 2014-2020-as Európai Uniós költségvetési ciklusban pályázatot fogunk benyújtani, hogy a rekultivációt uniós forrásokból finanszírozzuk. Városvezetőkként Szaniszló Sándorék ebben az ügyben sem tettek semmit, sőt, a Cséry-telepen komposztáló üzemet akartak építeni.
 
Szaniszló Sándor kettes számú csúsztatása: szándékosan elhallgatta az ő városvezetői idejükre eső adatokat.
 
Szaniszló Sándor mennyiségi adatokat közölt, hogy 2011-ben, 2012-ben és 2013-ban vélhetően hány tonna olajos iszapot helyeztek el a területen. A bizottsági ülésen elhangzott, hogy a gyorsvizsgálati adatokat több nyilvántartás adatainak részletes elemzése után lehet tisztán látni, a bizottságon elhangzott mennyiségi adatokat ezért kezelje mindenki kellő óvatossággal. Ha viszont Szaniszló úr idézett a még sok szempontból ellenőrzésre szoruló adatokból, nyilván szándékosan hallgatta el, hogy ugyanez az adat az ő városvezetői idejük jelen időszakkal érintett két éve alatt 13 ezer tonna, szemben a sajtótájékoztatón 2011-re, 2012-re és 2013-ra bejelentett kb. 8000 tonnával.
 
Szaniszló Sándor hármas számú csúsztatása: az ügyvezető visszamenőleges, béren felüli juttatásokkal távozott.
 
Mint ismeretes, Tarlós István főpolgármester úr a Fővárosi Településtisztasági és Környezetvédelmi Kft. ügyvezetőjét 2013. szeptember 27-én magához kérette. Közölte az ügyvezetővel, hogy a szeptember 23-án tudomására jutott, Cséry-telepet érintő bejelentés alapján általa elindított vizsgálatok folyamatban vannak, de a két nap alatt elkészült gyorsjelentésből származó információk már rendelkezésére állnak. Azt is közölte az ügyvezetővel, hogy a vizsgálat jelenlegi fázisában az ügyvezető közvetlen felelőssége kétséget kizáróan ugyan még nem állapítható meg, de a vezetői közvetett felelősség és a jelenség súlya alapján indokát látja az ügyvezető menesztésének.
 
Az ügyvezető tudomásul vette a főpolgármester indokait és szempontjait, és az azonnali hatályú menesztést, ebben megállapodtak. A közös megegyezés tartalma tehát az azonnali hatállyal való távozás tudomásul vétele volt olyan feltételek mellett, hogy az ügyvezetőt az addig a napig ledolgozott munkabérén felül semmiféle egyéb juttatás nem illeti meg. Nem igaz tehát az az állítás, hogy visszamenőleg bármilyen béren kívüli juttatást kapott volna a távozó ügyvezető. Az viszont megfelel a valóságnak, hogy a leköszönő vezető jelenleg beosztottként a Fővárosi Vízművek Zrt-nél dolgozik.
 
dr. György István
városüzemeltetési főpolgármester-helyettes

Hírek

RSS megtekintés