A család jelentőségét hangsúlyozta Tarlós István főpolgármester az Európai Egyházak Konferenciája szerdai megnyitó ünnepségén. Az Európai Egyházak Konferenciája (Conference of European Churches, CEC) Budapesten tartja 14. Nagygyűlését július 3-8. között. Ez az idei év kiemelkedő jelentőségű egyházi eseménye Európában, ahol a kontinens több mint 120 protestáns és ortodox egyházának mintegy 250 delegáltja a szervezet megújulásról és átfogó reformokról határoz majd.
Az emberi élet hordozója a család. Ez az, ami az emberiség léte, és kialakulása folyamán olyan jelentőségűvé vált, hogy csakis ennek az útján rajzolható fel bármilyen reális jövő - hangsúlyozta Tarlós István főpolgármester szerdán az Európai Egyházak Konferenciája megnyitó ünnepségén a RaM Colosseum színháztermében.
Kitért rá, hogy a különféle felekezetekhez tartozók és vallási közösségekben élők, a kölcsönös tisztelet alapján, sokrétű és kiterjedt kapcsolatokat tartanak fenn egymással. A vallási közösségek fontos szerepet hordoznak a társadalmi kapcsolatok erősítésében és ápolásában, az emberi kapcsolatok kiteljesítésében – mondta. Egy nagyváros, így Budapest életében is meghatározó jelentőségű az a szociális, etikai normatíva, amelyet az egyházak tevékeny jelenléte közvetít – tette hozzá.
A főpolgármester emlékeztetett arra, a háború után létrejött Európai Egyházak Konferenciája az első szervezetek között volt, amelyek hatékonyan segítették a megbékélést, és amely áldozatos munkájával nagy tekintélyt vívott ki. Ezeknek a közösségeknek, valamint a szélesebb együttműködés alapján létrejött Ökumenikus Chartának köszönhető, hogy – a vallási béke korszakának elérése után – az egyházak a társadalmi béke meghatározó szereplőjévé is válhattak – emelte ki a főpolgármester.
Tarlós István hangsúlyozta: a feszültebb világban több türelemre és segítségre, egyszóval: nagyobb szeretetre van szükség az élet szinte minden területén. Mint mondta: a nagyobb közösségekben, a nagyvárosokban együtt élő, egymással közvetlenül érintkező emberek számára alapvető fontosságú a szolidaritás tudatosítása. A keresztény, de más egyházi közösségek is Budapesten igen jelentős munkát végeznek ezen a téren is. A szeretetszolgálatok, az egyházi közösségek missziós munkája elismerésre méltó. Budapest város vezetése nagyra becsüli az egyházak jelenlétét ezen a területen is – hangsúlyozta a városvezető. (A főpolgármester
teljes beszéde itt tölthető le.)
A CEC a második világháború után jött létre az európai egyházak vezetőinek kezdeményezésére. Fő céljuk egymás támogatása volt a megbékélési folyamatok során. Az Európai Egyházak Konferenciája Európa valamennyi országában élő 120 ortodox, protestáns, anglikán és ókatolikus egyház és negyven társult szervezet közössége. A szervezetet 1959-ben alapították. Irodái Genfben, Brüsszelben és Strasbourgban találhatók.
A CEC törekszik a hitben, reményben és szeretetben történő egység létrehozására, valamint az egyházak missziójának támogatására. Ugyanakkor fontosnak tartja, munkálja és hathatósan képviseli Európában a népek közötti megbékélést, az emberi jogok érvényesülését és a teremtett világ megőrzését.