Újabb egyetemekkel kötött együttműködési megállapodást a főváros

Együttműködési megállapodást írt alá a főváros három nagy budapesti felsőoktatási intézménnyel; a Semmelweis és a Corvinus Egyetemmel, valamint a Pázmány Péter Katolikus Egyetemmel; a megállapodást a Főpolgármesteri Hivatalban látta el kézjegyével Tarlós István főpolgármester, dr. Tulassay Tivadar, dr. Mészáros Tamás és dr. Szuromi Szabolcs Anzelm rektor.
 
Dr. Mészáros Tamás, Dr. Szuromi Szabolcs Anzelm,
Tarlós István és Dr. Tulassay Tivadar (balról jobbra)
 
Beszédében a főpolgármester idézte Mezey Barna, az ELTE rektora szavait – az egyetemmel nemrégiben szintén együttműködési megállapodást kötött a főváros –, miszerint az általa vezetett egyetem húsz éve keresi városát, és most végre megtalálta azt. Tarlós István hozzátette, ez fordítva is igaz. Érthetetlennek nevezte, hogy az előző városvezetés miért nem kereste a kapcsolatot a felsőoktatási intézményekkel. A főpolgármester kifejtette, városfejlesztő munkájuk során számítanak az egyetemek szellemi kapacitására, az egyetemi ifjúság innovatív erejére.
 
Tarlós István szólt arról, hogy napjainkban a tudomány világtérképének átrendeződését éljük, új régiók, új városok követelnek helyet maguknak. Ahhoz, hogy Budapest továbbra is Közép-Európa egyik tudományos központja maradjon, erős fővárosra van szükség, amely nincs az egyetemekkel való együttműködés nélkül. Ennek az is célja, hogy Budapest hazai felsőoktatási, tudományos, kulturális szerepvállalása mellett nemzetközi figyelmet és ezzel új kapcsolati lehetőségeket vonzzon a fővárosba. A főpolgármester az együttműködés konkrét területei között említette az egészségügyet, a környezetvédelmet, az informatikát, a szociológiát és a közgazdaságtant.
 
Dr. Tulassay Tivadar, a Semmelweis Egyetem rektora úgy fogalmazott, a mai nap több mint szimbolikus jelentőségű. Mint mondta, intézményükben háromezer külföldi diák tanul, akik 3 milliárd forinttal járnak hozzá a magyar költségvetéshez, és ezt főként Budapesten költik el. Hatalmas feladatok állnak az egyetem előtt, a kórházak, a betegellátás hatékony átszervezése áll előttünk – tette hozzá.
 
Dr. Szuromi Szabolcs Anzelm, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem rektora azt mondta, az alma mater kifejezés nemcsak a felsőoktatási intézményhez való kötődést jelenti, hanem egy sajátos környezetet, otthont is. Budapest büszke lehet arra, hogy felhasználja azt a szellemi kapacitást, amelyet az alma materükhöz hű hallgatók tudnak nyújtani.
 
Dr. Mészáros Tamás, a Corvinus Egyetem rektora kiemelte, hogy Budapesten ma százezernél is több egyetemi hallgató él, mint mondta, nem mindegy, hogy e kisvárosnyi ember tudását miként tudja hasznosítani a főváros. Az együttműködés konkrét példájaként említette azt is, hogy az egyetemek hogyan járulnak hozzá a városképhez, akár épületeikkel, akár például a tájépítész karon végzett hallgatók munkájával.
 

Hírek

RSS megtekintés