A Bécsi Európai Akadémia nagydíjával tüntették ki Tarlós Istvánt, Budapest főpolgármesterét, aki az elismerést az osztrák fővárosban vette át csütörtökön.
A Bécsi Európai Akadémia 1962-ben alakult; az európai népek együttműködését célul tűző szervezet Ausztria legkorábbi, az egységes Európáért cselekvő szervezete, tagjai az osztrák közélet képviselői, Európa számos országának tudósai és újságírói.
A díjátadón elhangzott, hogy Tarlós István a díjat az elmúlt 25 évben Budapestért végzett tevékenységéért kapta, különös tekintettel az elmúlt 4 évben főpolgármesterként végzett munkájáért, melynek eredményeképpen Budapest élhetőbb, versenyképesebb európai nagyváros lett.
Werner Fasslabend, az osztrák törvényhozás képviselőházának egykori helyettes elnöke Tarlós István tevékenységét méltatva kiemelte: a különböző statisztikák és felmérések böngészése helyett elég nyitott szemmel járni Budapesten, és rögtön észre lehet venni a város fejlődését.
Erich Wendl, az Akadémia főtitkára fontosnak nevezte, hogy a lakosság tevékeny részese legyen a város élete alakításának. Mint mondta, "Budapest ezt jól példázza".
Tarlós István beszédében megköszönte a díjat, melyre úgy tekint, hogy nemcsak személyének, hanem egész Budapestnek szól. Köszönőbeszédében fontosnak nevezte a főváros kulturális értékeinek és identitásának megőrzését, valamint azok összehangolását az európai értékekkel.
A főpolgármester – aki a Budapesti Műszaki Egyetemen szerzett mérnöki diplomát – visszaemlékezésében elmondta: a műszaki életből került a politikába, ami ugyan mindig érdekelte, de a rendszerváltozás előtt nem volt lehetősége, hogy aktív részese is legyen.
A mostani kitüntetés örömteli visszajelzése annak, hogy Budapest az élhető városok listáján egyre előkelőbb helyet foglal el – nyilatkozta a főpolgármester. A főváros kiemelt tervei és megoldandó feladatai között említette a hajléktalankérdést, a közösségi közlekedés tartós finanszírozását, a járműállomány, a 3-as metró és a hidak állapotának felújítását, a csatornahálózat modernizációjának befejezését és a közbiztonság javítását szolgáló kamerarendszerek továbbfejlesztését.
Az akadémia nagydíját 2003-ban alapították, és olyan személyiségeknek ítélik oda, akik különös mértékben hozzájárultak az európai integrációs folyamatok előmozdításához. A korábbi díjazottak között van Alois Mock, volt osztrák külügyminiszter, Tina Nedergaard volt dán oktatási miniszter, Méhes György író és Szőcs Géza költő, volt kulturális államtitkár.
Szűcs Somlyó Mária