Több ezer fogyatékossággal élő ember – nagyrészt gyermekek és fiatalok – keresték fel a Fővárosi Állat- és Növénykertet a sérült gyermekek napja alkalmából. A különleges napot 1992 óta minden év szeptemberében megszervezi az állatkert és az Értelmi Fogyatékossággal Élők és Segítőik Országos Érdekvédelmi Szövetsége (ÉFOÉSZ).
A sérült gyermekek napjának célja, hogy egy egész napos, különleges élményt szerezzenek a fogyatékossággal élőknek, köztük is elsősorban a gyermekeknek és a fiataloknak. A programok egy része speciálisan állatkerti. A gyerekeknek különleges állatbemutatót és egyéb olyan programokat tartottak, ahol barátságos állatokkal kerülhettek egészen közeli kapcsolatba. A színpadi előadások között olykor a fogyatékossággal élő emberek maguk mutatták be saját produkciójukat a többieknek. Többek között fellépett egy jelnyelvi kórus és volt jeltánc bemutató is.
A hétfői rendezvény legfontosabb helyszíne az állatkert új, május végén megnyílt látványossága, a Varázshegy volt. Itt kaptak helyet a színpadi programok, és itt került sor az esemény hivatalos megnyitójára is. A megnyitón a kormány részéről Balog Zoltán nemzeti erőforrás miniszter, a főváros részéről Csomós Miklós főpolgármester-helyettes, az ÉFOÉSZ nevében Gyene Piroska, a szervezet elnöke, a házigazda Állatkert nevében pedig prof. dr. Persányi Miklós, az Állatkert főigazgatója köszöntötte az esemény résztvevőit.
Balog Zoltán miniszter (EMMI) köszöntőjében elmondta, hogy a sérült emberek is igénylik a szeretetet, az emberi kapcsolatokat és az odafigyelést.
Csomós Miklós oktatásért és kultúráért felelős főpolgármester-helyettes hangsúlyozta: a Fővárosi Állat- és Növénykertben régóta hagyomány, hogy külön gondot fordítanak a sérült vagy beteg gyermekekre, hogy ők is teljes értékű élményben részesüljenek, amikor látogatóként ide érkeznek.
Csomós Miklós beszélt a gyógypedagógusok feladatairól is, amely több mint pusztán oktató feladat. „A gyógypedagógus hivatása egy életre szóló társadalmi megbízatás. Azokon a gyermekeken, fiatal felnőtteken segít speciális nevelő, oktató munkájával, akik fogyatékosságuk miatt hátrányt szenvednének a társadalomban. Ezt a hátrányt leküzdeni pedig egyre nehezebb a mai sikerorientált, talmi értékekkel teli világunkban. Ezért a küzdelemért külön köszönet illeti a magyar gyógypedagógus társadalmat, a szakma vezető tanárait és gyakorló pedagógusait egyaránt” – hangsúlyozta a főpolgármester-helyettes.
A Fővárosi Állat- és Növénykertben a sérült gyermekek napja mellett nyaranta krónikusan beteg gyermekek számára rendeznek különleges esti programot. A rendezvényeken kívül az év valamennyi napján jelentős kedvezményt kínálnak a fogyatékossággal élő embereknek, akik jelképes jeggyel kereshetik fel a városligeti intézményt. Emellett az elmúlt években megtörtént a létesítmények akadálymentesítése, amely megkönnyíti a kerekesszékkel közlekedők mozgását a kert területén belül. A vakok és gyengénlátók részére az Állatkert több pontján olyan kitapintható kisplasztikákat is elhelyeztek, amelyekhez Braille-feliratos magyarázó szöveg tartozik.