Nyolcadik alkalommal rendezi meg a Vakok és Gyengén látók Közép-Magyarországi Regionális Egyesülete (VGYKE) a „Kézzel látók” eseménysorozatot. Reményeik szerint a tíznapos rendezvény hozzájárul ahhoz, hogy ép társaikban eloszlassák a még mindig sokakban élő előítéleteket velük szemben.
„Járt már teljesen sötét boltban és tapogatott már festményeket? Van önben ehhez elegendő kíváncsiság és bátorság? Ha már meglátta, szeretné megérinteni ezeket az érdekes textúrákat, és átélni ezeket a különleges élményeket?” Ilyen és ehhez hasonló kérdésekkel igyekeztek felcsigázni a VGYKE tagjai a kíváncsiskodó, érdeklődő emberek sokaságát az Árkád Bevásárlóközpontban péntek délután, ahol ezúttal még Gyüre László képzőművész plasztikus és különleges színvilágú festményeiből is rendeztek tapintható kiállítást, látó és látássérült emberek számára egyaránt.
Az egyesület célja, hogy megmutassák: a látássérült emberek a közvélekedéssel ellentétben nyitottak, érdeklődnek a művészetek iránt, és némi odafigyeléssel számukra is átélhetővé tehetők olyan alkotások, mint például egy festmény. Fontosnak tartják emellett ama üzenet közvetítését is, hogy a vak és gyengén látó emberek megfelelő segítséggel képesek az önálló életre, nyitottak a világra és teljes, boldog életet tudnak élni.
Köszöntő beszédében Szentes Tamás egészségügyért és szociális ügyekért felelős főpolgármester-helyettes hangsúlyozta: véleménye szerint a vakoknak és a gyengén látóknak célként nem az egyenlő bánásmódot kell kitűzni velük szemben, hanem hogy egyfajta speciális bánásmódban részesüljenek ép embertársaik részéről. Így utóbbiak is megtanulják, megértik, hogy a segítségre szoruló egyének mit éreznek, mit szeretnének, és mire van szükségük. A politikus felidézte élete egyik meghatározó élményét, amikor Mihályfán, egy baráti társasággal együtt töltött nyaralás során megismerkedett Matatek Judittal, a Vak vagányok című filmből ismert vak lánnyal. Egyik nap azt a programot találták ki, hogy átsétálnak Sümegre, hogy az ottani várból gyönyörködjenek a napfelkeltében. Legnagyobb meglepetésükre Judit is úgy döntött, hogy a társasággal tart. Már éjszaka elindultak, sokat gyalogoltak, hogy végül hajnalban részesei lehessenek a „csodának”. Az akkor még csak tízéves lány pedig végigcsinálta velük a teljes programot, s a végén együtt élték át a felejthetetlen élményt.
Szentes Tamás számára ez az eset is bizonyság volt arra, hogy a vakok és gyengén látók a hallás és tapintás szférájában olyat és úgy éreznek, amire a látók nem képesek – de akár a lelkük, a gondolkodásuk is az érzékelés olyan területein mozog, amelyektől ép társaik el vannak zárva.
Ez alkalommal a plasztikus festményeken kívül a látogatók kirándulást tehetnek egy teljesen sötét sátorban, ahol boltot rendeztek be, s ahol vak és gyengén látó vezetők segítségével bárki megismerheti a látás nélküli élet kihívásait egy egyszerű mindennapi feladat, a bevásárlás apropóján. A sátor mellett elhelyezett asztalnál pedig szakavatott segítők bárkit megismertetnek olyan tárgyakkal, amelyek az ő mindennapi életüket megkönnyítik.
A jótékonysági tárlat keretében a képek megvásárlására is lehetőség nyílik. Ennek bevétele a VGYKE közhasznú céljainak megvalósítását, a látássérült emberek esélyegyenlőségének biztosítását támogatja. Emellett a földszinti rész közepén felállított színpadon az érdeklődőknek szeptember 11-ig vakok, gyengén látók és látók színvonalas produkciókkal is kedveskednek.