Mintegy hetven előterjesztést tárgyalt meg a Fővárosi Közgyűlés. Elfogadták az LMP tájékoztatását arról, hogy megszűnt a párt fővárosi frakciója. Döntöttek a római-parti árvízvédelmi mű továbbtervezéséről is.
Az ülés egyperces felállással kezdődött, a közelmúltban elhunyt Balázs György okleveles mérnök, professzor emeritus, a műszaki tudományok doktora és Zsíros Tibor kosárlabdázó, mesteredző emlékére, akik mindketten Budapest díszpolgárai voltak.
Tarlós István főpolgármester a napirendi vitában elmondta, hogy – ahogy korábban jelezte – visszavonja a II. kerületi Frankel Leó út átnevezéséről szóló javaslatot, mert egy pártoktól független közösség és egy magánszemély is petíciót juttatott el neki, és látja, hogy nincs egyetértés a kérdésben.
A napirendet 18 Fidesz-KDNP-s igen szavazattal, 15 ellenzéki tartózkodó voks mellett fogadták el.
Megszűnt az LMP fővárosi frakciója
Tudomásul vette az LMP fővárosi képviselőcsoportjának megszűnését a Fővárosi Közgyűlés: a városatyák a Fidesz-KDNP és a Jobbik 21 igen szavazatával - az MSZP és a Párbeszéd Magyarországért 12 ellenszavazata mellett - határozott így. Egyúttal arról is döntöttek, hogy nem fogadják el Kaltenbach Jenőnek, az LMP frakcióvezetőjének bejelentését arról, hogy az LMP-frakció nevét Párbeszéd Magyarországért-frakcióra változtatják. A vitában Tarlós István főpolgármester jelezte: a vonatkozó előterjesztést a Városháza jogi szakértői készítették el. Eszerint frakciót csak az alakíthat, aki a mandátumot szerzett jelölőszervezethez tartozik és legalább három tagja van. Mint mondta, a szervezet, vagyis az LMP nyilatkozata az irányadó, márpedig a párt írásban értesítette a közgyűlést a fővárosi frakció megszűnéséről. "Lehet dühöngeni, de a lényegen nem változtat" – tette hozzá.
Továbbtervezik a római-parti árvízvédelmi művet
Elfogadta a római-parti árvízvédelmi mű továbbtervezéséről szóló javaslatot a közgyűlés 18 igen, 4 nem szavazattal, 11 tartózkodás mellett. Az előterjesztés tárgyalása közben az ülésteremben több tüntető is jelen volt, akik a védmű mellet demonstráltak. Transzparenseiken az volt olvasható: "árvízvédelmet a csónakházaknak", "árvízvédelmet a partnak", "fertőzésmentes partot".
A Királyok útja-Nánási út nyomvonalon húzódó 3,1 kilométeres védvonalat három szakaszra osztva tervezték, a nyomvonal nagy részén alumínium betétpallós szerkezetet javasol a tervező. Szeneczey Balázs városfejlesztési főpolgármester-helyettes előterjesztése szerint a javasolt műszaki beavatkozásokkal a part menti sáv rendezett lesz, nem lesz szükség kisajátításokra, a parti rekreációs feltételek javulnak, a sólyapályákat továbbra is lehet használni, az alumínium mobilfal mentén pedig semmilyen művi szerkezet nem zavarja a part életét az ármentes időszakban. A védmű magasságát 954 centiméterben határozhatja meg a testület.
A főpolgármester a napirendi vitában utalt a Párbeszéd Magyarországért római-parti árvízvédelmi művel kapcsolatos kiáltványára, mint fogalmazott, "nem szép dolog a svindli", a párt "rövidtávú olcsó politikai haszonszerzésből veszélyt állít elő". Jelezte, hogy óbudai polgármesterként számos árvizet élt meg, a védmű szükségessége megkérdőjelezhetetlen. Úgy fogalmazott, ha a "sárisápfelsőkajáriakat" a part megmentésére szólítják, akkor csatlakozni fognak, de az Óbudán élők éppen a Városháza előtt tüntetnek a védmű megépítése mellett. Tarlós István a döntés előtt hangsúlyozta: a főváros le akar zárni egy húsz éve húzódó, áldatlan vitát, "a fogadatlan prókátorok nyugodtan folytathatják a heccelést". Emlékeztetett arra, hogy a Római-part Budapesten az utolsó kritikus dunai szakasz, a 2002-ben bekövetkezett árvíznél csupán 6 centiméteren múlt, hogy Csillaghegyet és fél Békásmegyert nem öntötte el a folyó.
Települési folyékony hulladékkal kapcsolatos díj: idén is a tavalyi tarifák érvényesek
Egyhangú szavazással hatályon kívül helyezte a települési folyékony hulladékkal kapcsolatos közszolgáltatási díjról szóló tavaly decemberi rendeletét a Fővárosi Közgyűlés pénteken, így idén is a 2012-as tarifák maradnának érvényben. A január 1-jétől hatályos hulladéktörvény szerint kéttényezős díjmegállapítást kell alkalmaznia a fővárosnak, a közszolgáltatás díja alapdíjból és ürítési díjból áll. A törvényi szabályozásnak való megfelelés miatt új rendelet készül a szennyvízszállítási közszolgáltatásra. Annak érdekében, hogy az új elvek szerint megállapítandó díjakat jogszerűen hatályba lehessen léptetni, a főváros megfeleljen a törvénynek és a lakosságot se érje hátrány, György István városüzemeltetési főpolgármester-helyettes azt javasolta, hogy a tavaly decemberben megállapított díjmódosítást helyezzék hatályon kívül. Az új díjtételek március 1-jétől éltek volna.
A határozat értelmében a 2012-es tarifák maradnak érvényben a továbbiakban, vagyis az ingatlantulajdonosok nagyobb részét érintő, a folyékony hulladék gyűjtésének és elszállításának - az ivóvízfogyasztáson alapuló - díja köbméterenként 337,7 forint plusz áfa marad. Azoknál az ingatlanoknál, ahol nem mérik a fogyasztást, illetve a mért fogyasztást meghaladja az elszállított mennyiség, a díjtétel köbméterenként nettó 1816 forint lesz ezután is, a tervezett 1898 helyett.
Rendőrszálló lesz az óbudai Hotel Retróból
Tíz évre ingyenes használatba kapja a Hotel Retro Budapest épületét a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) - erről egyhangúlag döntött a közgyűlés. A főváros százszázalékos tulajdonában lévő, több mint 7500 négyzetméteres óbudai ingatlanon lévő 2400 négyzetméteres főépületet rendőrök budapesti elhelyezésére és továbbképzések helyszínéül használhatja a BRFK. A háromcsillagos szálloda becsült forgalmi értéke nettó 487 millió forint, ám mivel a rendőrség közfeladatot lát el, ingyenesen használatba veheti. Az adomány a tízéves időtartamra számítva nettó 571 millió 449 ezer forint eszmei értéket képvisel.
Parkolási változások az I. és az V. kerületben
Módosította a közgyűlés a fővárosi parkolási rendeletet; az eddigi szabályozás az I. kerületben és az V. kerületben közlekedők érdekeit figyelembe véve módosul, több várakozóhely működése is ésszerűbbé válik. A rendelet módosítását alapvetően két kerületi önkormányzatnak a várakozási övezet bővítésével kapcsolatos kérelme indokolta. A Budavári Önkormányzat javaslata alapján a Gellérthegy I. kerületi oldala 3 órás maximális várakozási idejű és 3. díjtételű (350 forint/óra) várakozási övezet lesz, annak érdekében, hogy a Gellérthegy parkolási célú egész napos használata mérséklődjön.
Az autósoknak kedvező módon változik a szabályozás Belváros-Lipótváros területén a kerületi önkormányzat javaslata alapján. A Ferenciek tere átépítésének idejére a Városház utca teljes hossza, valamint a Párizsi utca Városház utca és Petőfi Sándor utca közötti szakasza kikerül a korlátozott behajtást lehetővé tevő védett övezetből és a jövőben mindenki számára hozzáférhető, fizetős várakozási övezetté válik. Így mind a behajtás mind a várakozás megoldott lesz az említett útszakaszokon. A várakozási övezetekben legkorábban 2013. április közepén kezdődhet meg a díjfizetés. Szintén a kerület kezdeményezésére az V. kerület védett övezetét határoló útvonalak (amelyek nem tartoznak a védett övezethez) melletti ingatlanok állandó lakosai – amennyiben az ingatlan előtt nincs kijelölt várakozóhely – a védett övezetben érvényes lakossági behajtási-várakozási hozzájárulást kaphatnak. Így például a József Attila utcában, a Károly körúton és a Kossuth Lajos utcában lakók a védett övezet területén állandó lakóhellyel rendelkezőkkel azonos feltételekkel tudnak majd a védett övezetben várakozni.
A Margitsziget északi részén van olyan várakozási övezet, ahol 30 percig díjmentes a várakozás, azonban a 30 perc lejártát követően annak időtartama is beleszámít a díjköteles várakozási időtartamba. A Budapesti Közlekedési Központ, mint parkolásüzemeltető azt tapasztalta, hogy sok gépjárművezető a 30 percet – a rendeletalkotó eredeti céljától eltérően – nem áruszállításra, valamint nem az utasok be- és kiszállítására használja fel, hanem a 30 perc leteltét megelőzően a parkolóból kihajt, majd ezt követően újra behajt és ezzel kívánják elkerülni a díjfizetési kötelezettséget. Ezért, a most elfogadott közgyűlési döntés értelmében a 30 perces díjmentes időszak a Margitsziget északi parkolójában 10 percre csökken, amivel a várakozási övezet eredetileg megszabott funkcióját kívánjuk erősíteni.
Ingyenes lesz a buszparkoló az 56-osok terén
Nem érte el a kívánt célt az 56-osok terén lévő autóbusz várakozóhelyek díjfizetés ellenében történő használata. Ugyanis az autóbuszok inkább a környező, jelenleg díjfizetés bevezetése előtt álló területen várakoznak. Azonban a jövőben az 56-osok terén (Hősök tere és Benczúr utca közötti szakaszon) a tér többi részén érvényben lévő várakozási feltételekhez hasonlóan lehet majd várakozni. Azaz a buszparkoló díjmentessé válik, de a városligeti díjfizetés bevezetése után minden nap 8 órától 18 óráig, személygépkocsi esetében 350 Ft/óra, autóbusz esetében 1050 Ft/óra díj ellenében lehet majd használni a parkolót.
Felújítják a Margitszigeten a szabadtéri színpadot és a szökőkutat
Elfogadta a Fővárosi Közgyűlés a margitszigeti szabadtéri színpad felújítására, valamint a szigeten található szökőkút újjáépítésére vonatkozó határozatokat pénteken. A szabadtéri színpad felújítására központi forrásból fordítható 350 millió forint és a szökőkút átépítésére szánt 400 millió forint átcsoportosításáról még tavaly született döntés, most a két beruházás támogatási szerződésének megkötését szavazták meg a képviselők. A margitszigeti szabadtéri színpad felújítására a 350 milliós kormányzati forrás mellé a Fővárosi Önkormányzat további 358 millió forintot biztosít, így összesen több mint 700 millió forintból korszerűsíthetik a balesetveszélyessé vált létesítményt.
A határozat szerint ebből az összegből megvalósítható a színpad lefedése, a színpadi acél tartószerkezet kivitelezése, színpadtechnikai berendezések beszerzése. Emellett a közönség által használt területeken kicserélik a díszburkolatokat és az épületek homlokzatát is felújítják. A margitszigeti szökőkút és rózsakert átépítésének keretében elbontják a kút mostani medencéjét és újat építenek helyette, kicserélik a vízgépészetet, a fény- és hangjátékot is. Megújul a szökőkút környezete, emellett a létesítménynél térfigyelő rendszert is kiépítenek. A rózsakert területén a mostani burkolat helyett újat építenek, felújítják a pergolarendszert és a zöld felületeket, emellett új növényágyakat is létrehoznak, valamint itt is térfigyelő rendszert helyeznek üzembe.