Budapesten járt az egyik legpatinásabb olasz fürdőváros delegációja

György István városüzemeltetési főpolgármester-helyettes Szőke László, a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. vezérigazgatója társaságában fogadta az olasz Salsomaggiore elöljáróit. A találkozó apropója az volt, hogy Magyarország fővárosa is bekerüljön a „Történelmi Fürdővárosok Európai Útja” állomásai közé.
 
Az Európai Unióban immár sokféle, városok közötti szerveződésről tudni, ám azok szinte kivétel nélkül politikai vagy gazdasági alapon jöttek létre. Létezik azonban egy olyan új szervezet is, amely a kultúra, a turizmus szolgálatát tűzte zászlajára. Puhatolózó tárgyalásokat követően ugyanis a francia Vichy városának irányításával 2010 májusában tartotta alakuló ülését az EHHTA (Európai Történelmi Fürdővárosok Szövetsége). A non-profit szervezet azzal a szándékkal jött létre, hogy támogassa, védje és népszerűsítse a termálvíz köré épült művészeti és kulturális örökséget Európa-szerte, és elismertesse azt mind az Európai Bizottságnál, mind az érintett országok körében.
 
A fiatal szervezethez – amely tagjai között megtalálhatóak többek között az angliai Bath, a belga Spa, illetve az olasz Acqui Terme is – azok a városok csatlakozhatnak, amelyek rendelkeznek olyan termálvizes, épített történelmi örökséggel, amely a XIX. vagy annál korábbi századokra datálódik, illetve a termálvíz szerepe jelentős a város kulturális életében és a turizmusban. Az EHHTA eddigi tevékenységének eredménye, hogy az Európai Tanács jóváhagyta a „Történelmi Fürdővárosok Európai Útja” elnevezésű útvonal létrehozását, a cím ünnepélyes átadására pedig a 2010. november 25-én Vichyben megrendezett konferencián került sor.
 
A francia település polgármestere a közelmúltban azzal a kéréssel fordult Budapesthez, hogy csatlakozzon az EHHTA hálózatához, amire november 24-én a Fővárosi Közgyűlés rá is bólintott. Hasonló céllal érkezett Budapestre január 7-én Massimo Tedeschi, Salsomaggiore polgármestere és küldöttsége. A talján városvezető a Budapest Portálnak elmondta: amikor meghallották a magyar főváros közgyűlése döntését a csatlakozási szándékot illetően, ujjongtak örömükben. Szerinte Budapest Európának nemcsak nemes és jelentős városa, de kiemelkedő fürdővárosa is. „Emellett urbanisztikája jellegzetesen közép-európai, de összességében a szervezet eddigi tagjai közül egyiknek sincs akkora rangja, mint Budapestnek. Az említettek pedig azért is nagyon fontosak az EHTTÁ-nak, mert a magyar fővárosnak kitüntetett szerepet szánunk érdekeink érvényesítésében az Európai Bizottságnál” – jelentette ki Massimo Tedeschi.
 
György István mindehhez hozzátette: Budapest tradicionális fürdővárosi státuszából adódóan mindenképpen örömteli a csatlakozás. „Bár úgy gondolom, ez a hírnév az utóbbi húsz-harminc évben alaposan megkopott - éppen ezért is lehet érdemes megragadni a kínálkozó alkalmat, s akkor néhány éves tudatos építkezéssel újabb lendületet adhatunk Budapest termálvizes, gyógyvizes turizmusának” – közölte a főpolgármester-helyettes.
 
A szövetség törekvése még egyébként, hogy a tagok részvételével erős hálózatot hozzon létre, amelyen belül szakmai tapasztalatcserékre nyílik lehetőség, mind a városok vezetői, mind a termálvíz ipar szereplői között. A szervezet további célja, hogy képviselje a tagvárosokat az Európai Unió szintjén, elősegítve számukra az uniós programok keretében elérhető támogatásokhoz és a termálvizes örökség fejlesztésére fordítható pénzügyi alapokhoz való hozzáférést.
 
Az olasz delegáció délután ellátogatott a Széchenyi fürdőbe is, amely vizit a remények szerint hozzájárul ahhoz, hogy az EHHTA január 21-i konferenciáján áldását adja Budapest csatlakozására.

Hírek

RSS megtekintés