A csontritkulás – orvosi nevén osteoporosis - a csontállomány minőségi és mennyiségi változását jelenti, melynek következtében károsodik a csontok szerkezete. A csontritkulásban szenvedő betegeknél gyakrabban fordulnak elő csonttörések. Főleg a csukló vagy a csigolyák, idősebb korban pedig a felkar és a csípő törése jellemző.
Magyarországon ma a becslések szerint körülbelül 900 ezer ember szenved csontritkulásban, és csak a combnyaktöréses szövődmények következtében évente 5-6 ezer ember hal meg. Megfelelő odafigyeléssel és szűrésekkel az osteoporosis már korai stádiumban felismerhető és kezelhető, ezáltal a törések jelentős része is megelőzhető lenne.
A korai felismerés fontosságára hívja fel a figyelmet az osteoporosis világnap. A Magyar Osteoporosis és Osteoarthrológiai Társaság a világnap alkalmából, október 20-án, vasárnap tartja rendezvényét a Corvin Plázában. 10 órától várják programokkal az érdeklődőket, többek között lesz törési kockázatbecslés (FRAX), csont ásványianyag-tartalom mérés, gyógytorna-bemutató, közös torna, tánc - és zenei bemutatók, beszélgetés szakemberekkel és betegekkel. A felsoroltakon kívül a nap folyamán mozgásterápia és egészségügyi tanácsadás is várja az érdeklődőket.
osteoporosis.hu