A fogyatékkal élőket köszöntötték a Csalogány Gyógypedagógia Intézményben

Ünnepi műsorral és díjátadással kedveskedett a Fővárosi Önkormányzat több tucat fogyatékkal élőnek a III. kerületi Csalogány Gyógypedagógiai Intézetben a Fogyatékos Emberek Napja alkalmából.
 
Adventi koszorúk, párnák, festett üvegek, asztalterítők, karácsonyfadísz – megannyi tetszetős, nagy műgonddal elkészített tárgyon akadt meg azonnal azok tekintete, akik az óbudai komplexum tornatermébe léptek. A Főváros kezelésében lévő 22 szociális intézmény felnőtt lakói immár hagyományosan nemcsak vásárokra, de az ehhez hasonló ünnepélyes alkalmakra is készítenek kiállítandó tárgyakat.
 
Mindezek méltó körítést nyújtottak ahhoz az eseményhez, amelyet Budapesten immár tizedik alkalommal rendeztek meg. A főváros ezzel csatlakozott az ENSZ által 1992-ben elindított kezdeményezéshez, azaz hogy legyen az évnek egy napja, amikor ráirányítják a figyelmet a fogyatékkal élőkre. A színvonalas műsorral – hallhattuk például a vendéglátó intézmény kórusát, de megcsodálhattuk a Roll Dance Egyesület kerekesszékes táncosait is – egybekötött ünnepségen Pesti Imre, szociális és egészségügyért felelős főpolgármester-helyettes (aki egyébként maga is a komplexum falai között született) azt mondta: rendezvényük egyfajta szeretetet és tiszteletadást is kifejez a fogyatékkal élők iránt.
 
„Egy nemzet vagy egy város kulturáltságát, emberségét mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogyan fordulnak a fogyatékkal élők, illetve a hátrányos helyzetben lévők felé” – jelentette ki Pesti, aki beszédét követően a Terézvárosi Családsegítő Szolgálatnak, Gosztonyi Gézának, a Budapesti Szociális Forrásközpont igazgatójának, valamint Lehel Lászlónak, a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet igazgatójának a budapestiek esélyegyenlőségéért adott esztendőben legtöbbet tevő személyeknek vagy szervezeteknek járó Zalabai Gábor-díjat adta át.
 
Ezenkívül a hagyományoknak megfelelően átadták a Prof. Dr. Kováts István Alapítvány 2010. évi díjait, amelyeket mindenkor a nem szociális intézetben lakó, ám fogyatékkal élő egyének pályázhatnak meg. Ezúttal huszonhatan kaptak életkörülményeik javítására pénzbeli támogatást.