A Fővárosi Közgyűlés 2011. június 8-i rendkívüli ülése

Rendkívüli ülést tartott június 8-án a Fővárosi Közgyűlés; mintegy nyolcvan napirendi pontról döntöttek a városatyák. Egyhangúlag megszavazták, hogy árvízvédelmi mű épüljön a Római-parton, elfogadták a BRFK tavalyi évi tevékenységéről szóló beszámolót. Döntöttek 19 közoktatási intézmény vezetői pályázatáról, további 37,5 milliót szavaztak meg a műjég rekonstrukciójára. Arról is szavaztak, hogy Budapest legalább 32 milliárdot kér a közösségi közlekedés támogatására.
 
 
A közgyűlés a napirendet 22 igen szavazattal, 10 tartózkodás mellett fogadták el. A többség nem támogatta az MSZP azon javaslatainak napirendre vételét, hogy a Budaörsi úti buszsáv miatt vizsgálóbizottság jöjjön létre, valamint a szocialisták egészségügyi modelljének bevezetését sem. Tarlós István főpolgármester az előbbit politikai cirkusznak minősítette, utóbbival kapcsolatban pedig megjegyezte, hogy a kormány már döntött a fővárosi kórházak átvételéről, ezért az MSZP-s javaslat okafogyottá vált.
 
29 igen szavazattal, három nem ellenében elfogadta a közgyűlés a Budapesti Rendőr-főkapitányság tavalyi munkájáról szóló beszámolót. Tóth Tamás, a főváros rendőr-főkapitánya elmondta, a közterületi jelenlét növelésének köszönhetően tavaly nyolc százalékkal nőtt a tettenérések száma, 2010-ben csaknem 9 ezer esetben indult meg a büntetőeljárás az elkövető helyszíni elfogása alapján. Tavaly több mint hétezer körözött személyt fogtak el, ugyancsak majdnem hétezer közbiztonsági akciót hajtottak végre, harminc százalékkal többet, mint a megelőző évben.
 
 
Az Astoria aluljáró, a Ferenciek tere, a Deák tér, a Nyugati tér és a VI., VII. kerület egyes részein az engedély nélküli árusokkal, a koldusokkal, a hajléktalanokkal kapcsolatban érkezett a legtöbb lakossági jelzés. Jellemző elkövetési módszerként jelentek meg az időskörúak sérelmére elkövetett trükkös lopások, amikor az elkövetők magukat szolgáltatók vagy hatóságok munkatársának kiadva bemennek az ingatlanba, és eltulajdonítják az értékeket vagy további trükkel, például pénzváltás ürügyén kicsalják az áldozatok készpénzét. Továbbra is a vagyon elleni bűncselekmények állnak az első helyen, amelyek a regisztrált bűncselekmények közel hetven százalékát teszik ki.
 
 
A közgyűlés elfogadta 19 fővárosi fenntartású közoktatási intézmény vezetőjének pályázatát, ők augusztus 15-től öt évig tölthetik be a posztot.    Csomós Miklós oktatásért felelős főpolgármester-helyettes előterjesztése szerint az érintett intézmények vezetőinek megbízása augusztus 15-én jár le, ezért írt ki pályázatot a főváros.  
 
 
A Városligeti Műjégpálya 4,7 milliárd forintos rekonstrukciójához még 37,5 millió forintot ad az önkormányzat – döntött 26 igen szavazattal, öt tartózkodással a Fővárosi Közgyűlés. A kivitelezés megkezdése után a restaurátori kutatások és feltárások eredményeként ugyanis a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal az eredeti építési engedélyhez képest további kötelezettségeket állapított meg a műemlék épület homlokzatának, nyílászáróinak és dísztermének kialakítására. György István főpolgármester-helyettes indokoltnak nevezte a pluszköltséget, és utalt rá, hogy a beruházásra 2,2 milliárd forint támogatást ad az EU. Mint mondta, a kivitelezőnek további, százmilliós nagyságrendű követelése van, amelyet a főváros nem ismer el, ezért várhatóan bíróság előtt rendezik a kérdést.
 
Egyhangúlag megszavazta a közgyűlés a budapesti közösségi közlekedés normatív támogatásának igényléséről szóló előterjesztést.  A kormány augusztus 12-éig dönt a kérelem elbírálásáról, a főváros legalább 32 milliárd forint támogatásra számít, mivel a törvény előírja, hogy az előző évinél kisebb összeg nem adható.
 
 
Egyhangúlag támogatta a közgyűlés, hogy megépüljön a III. kerületben a Római-parton az árvízvédelmi mű. A védmű várhatóan még ebben a ciklusban elkészül, a végleges nyomvonaltervről később döntenek a városatyák. Tarlós István főpolgármester ugyanis azt javasolta, hogy az előterjesztésben szereplő négy változat, valamint a vitában felmerült további elképzelések figyelembe vétele után egy előkészítő bizottság terjessze a végleges tervet a közgyűlés elé. A főpolgármester felajánlotta Bihary Gábor szocialista képviselőnek a bizottságban való részvételt, aki azonban nem vállalta a feladatot. Az LMP ellenzi a mobilgát megépítését, ha az az utolsó vadregényes budapesti folyószakasz, a Római-part természeti értékeit rombolná.
 
 
Huszonkétmillió forint pályázati forrást kapnak a főváros kisebbségi önkormányzatai; a tizenegy önkormányzatnak így külön-külön két-két millió forint jut – döntött egyhangúlag a közgyűlés. A bolgár, cigány, görög, horvát, lengyel, német, örmény, román, ruszin, szerb és szlovák önkormányzat egyebek mellett kisebbségi közügyekkel összefüggő feladatokra, gyermekprogramokra, közművelődési, illetve oktatási intézmények támogatására, újságok fenntartására, ösztöndíjakra fordíthatja a pénzt, és el kell számolniuk vele.
 
 
budapest.hu

Közgyűlési hírek

A Csillaghegyi-öblözet árvízvédelmi létesítménye nem a Nánási út – Királyok útja nyomvonalon, hanem a hullámtérben, továbbá a Barát-patak és az Aranyhegyi-patak mentén valósuljon meg úgy, hogy a pontos nyomvonal kijelöléséről később döntenek – határozott rendkívüli ülésen a Fővárosi Közgyűlés.
Maradt a parti nyomvonal a Nánási út-Királyok útjával ellentétben, tanulmányterv készül a parton egy telekhatárokon belüli, magánterületeken történő építés realitásának vizsgálatáról.
Nyílt pályázatot hirdetnek a Bálna értékesítéséről, 11 milliárd forintos minimálárral. A közgyűlés úgy döntött: megerősíti korábbi döntését a Római-partról, amely szerint a part menti nyomvonalon épülhet meg a védmű.
A legfontosabb döntések: tovább működhet a téli hajléktalan-krízisférőhely a Rimaszombati úton, 240 milliós összetámogatást kapnak idén a kiemelt budapesti sportegyesületek, modernizálnak hétezer elavult közvilágítási lámpatestet.
Testvérvárosi együttműködési megállapodást kötöttek Budapest és Beregszász között. Indulhat a csillaghegyi árvízvédelmi mű engedélyeztetése. 2019 végéig megújulhat a Blaha Lujza tér, továbbépülhet a csepeli gerincút. Döntöttek a margitszigeti zenélő szökőkút multimédiás bővítéséről is.
Budapest testvérvárosi együttműködést köt Krakkóval. Racionalizálják a Fővárosi Közbeszerzési Kft. működését. Júniusban dönthet a közgyűlés arról, hogy egyes nyári hétvégéken lezárják az autósok elől a Szabadság hidat. Határoztak arról, hogy mintegy egy tucat eddig névtelen közterület kap új elnevezést.
Elfogadták a BRFK tavalyi beszámolóját. Döntöttek arról, hogy a part menti nyomvonalon épülhet meg a csillaghegyi öblözet védműve. Felújítják a Lánchidat és a Váralagutat, a munka nyáron indul, és 2019 végén fejeződhet be. Zárt ülésen nyolc új budapesti díszpolgárt választottak.
Rendkívüli ülésen döntött a Fővárosi Közgyűlés Budapest 2024-es olimpiai pályázatának visszavonásáról. A testület felkérte a főpolgármestert: folytasson tárgyalásokat a kormánnyal az olimpiai pályázattal kapcsolatos beruházások további sorsáról.
Elfogadták Budapest 2017. évi költségvetését 381,4 milliárdos főösszeggel. A közgyűlés felhatalmazta a főpolgármestert, hogy folytasson tárgyalásokat a BOM-mal és a kormánnyal a budapesti olimpiai pályázat további sorsáról, „a megszűnt nemzeti konszenzusra tekintettel”.
A közgyűlés döntött az olimpiai helyszínkiválasztási javaslat véglegesítéséről. Tudomásul vették az Alstom metrókocsik beszerzését vizsgáló bizottság jelentését, amelyet eljuttatnak a Legfőbb Ügyészségre. Zárt ülésen döntöttek az idei Csengery-díjasokról.
Budapest együttműködési megállapodást köt Quitóval és Minszkkel. Módosították a helyi iparűzési adóról szóló rendeletet, 2017-től a háziorvos, védőnő vállalkozókat adómentesség illeti meg, ha vállalkozási szintű iparűzési adóalapjuk nem haladja meg a 20 millió forintot.
Az M3-as metró felújításakor szükséges buszpótlást nem szolgáltatásvásárlással oldják meg, hanem átcsoportosításokkal, korábbi járműbeszerzési szerződések opcióival, valamint használt járművek vásárlásával. A közgyűlés a római-parti változtatási tilalomról is döntött.
Együttműködési megállapodást köt Budapest Szarajevóval. Módosították a 2024-es budapesti olimpiai pályázat alapját képező helyszínkiválasztási javaslatot. Határoztak új P+R parkolók építéséről. Zárt ülésen döntöttek a Pro Urbe Budapest, a Budapestért díj, valamint más fővárosi kitüntető címekről.
Novembertől kiválik a HÉV-ágazat a BKV-ból, megújul a Pók utcai felüljáró, módosult a hajléktalanrendelet. Döntöttek arról, hogy folytathatja munkáját a Madách és az Újszínház vezetője, Szirtes Tamás és Dörner György, a Thália igazgatója Kálomista Gábor lett.
Döntöttek az M3-as metró felújítása miatti járműpótlásról: ha a kormány július 5-ig támogató döntést hoz és biztosítja a teljes többletköltséget, akkor szolgáltatást vásárol a Főváros, ellenkező esetben Solaris buszokat. Létrejött az Alstom-vizsgálóbizottság, a Főkertet bízták meg a Római-parti partrendezés tervezésével.
Háromtagú vizsgálóbizottság alakul az Alstom metrókocsik ügyében felmerült korrupciós vádak kivizsgálására. Döntött a közgyűlés a Budapesti Ösztöndíj Program keretében az idei ösztöndíjasokról. Az M3-as metró felújítása miatt szükséges járműpótlásról a következő ülésre halasztották a döntést.
Döntöttek az M3-as metró felújításának támogatási szerződéséről, eszerint a 139,5 milliárdos projekt ősszel indulhat és 2019. szeptember végére fejeződhet be. Elfogadták a csillaghegyi öblözet védelmének támogatási szerződését is.
Nyolc új díszpolgárt választottak, döntöttek arról, hogy Budapest is elutasítja a kötelező betelepítési kvótát. Göncz Árpád volt köztársasági elnök nevét városközpont veszi fel a XIII. kerületben, módosult a parkolási rendelet, visszakerült a jogszabályba az ötperces türelmi idő.
Elfogadták Budapest idei költségvetését, 313 milliárdos kiadási és bevételi főösszeggel. Döntöttek a 2017-es vizes vb-hez kapcsolódó fejlesztésekről, köztük a Margit-sziget csatornázásáról. Szigorították a szmogriadó-rendeletet. Döntöttek a Csengery-díj adományozásáról és fürdőfejlesztési hitelről.
Elfogadták a 2024. évi, tervezett budapesti olimpia mestertervét, amely a világverseny helyszíneit is meghatározza. Határozatban mondta ki a közgyűlés, hogy a továbbiakban nem tudja biztosítani államtól átvett feladatként az agglomerációs közösségi közlekedést, mivel az állam nem ad forrást a feladatra.