Megalakult az új Fővárosi Közgyűlés
2010. október 15.
Laptartalom Letette esküjét Tarlós István, Budapest új főpolgármestere. A közgyűlés alakuló ülésén megválasztották a négy új főpolgármester-helyettest, létrehozták a bizottságokat, és döntöttek a városvezetők juttatásairól is. A főváros a jövőben 6 új tanácsnokkal működik majd, közülük kettőt az ellenzék ad. A Fővárosi Közgyűlés alakuló ülésén részt vett és beszédet mondott Orbán Viktor miniszterelnök is.
"Magasztos és nehéz feladat, amire vállalkoztunk. Akkor felelhetünk meg a választók bizalmának, ha döntéseinket a választók minél szélesebb bevonásával, tudtával hozzuk meg" - mondta Kaltenbach Jenő, a Fővárosi Közgyűlés korelnöke, az LMP frakcióvezetője a testület alakuló ülésén, pénteken. A korelnök köszöntőjét követően letették esküjüket a közgyűlés új képviselője, majd Tarlós István, Budapest október 3-án megválasztott főpolgármestere.
A közgyűlés alakuló ülésén részt vett és beszédet mondott Orbán Viktor miniszterelnök. A kormányfő úgy fogalmazott, hogy az emberek világos döntést hoztak: új korszaknak kell kezdődnie Budapest történetében. "Budapest a magyar nemzet fővárosa, a Kárpát-medence természetes központja" - tette hozzá Orbán Viktor. Mint mondta: az ország azt várja a fővárostól, hogy álljon a változás élére.
Az elmúlt időszak korrupciós ügyeinek feltárására utalva a miniszterelnök kijelentette: ha következmények nélkül marad, ami az elmúlt években történt, akkor az emberek azt fogják hinni, hogy minden marad a régiben. Orbán Viktor - aki gratulált a főpolgármesternek és a képviselőknek megválasztásukhoz - szavait a "Hajrá Magyarország, hajrá Budapest!" szlogennel zárta.
A miniszterelnök után felszólaló Tarlós István megköszönte a választók bizalmát, a mögötte álló pártok, valamint Orbán Viktor támogatását. A főpolgármester emellett köszöntötte az új közgyűlés képviselőit. "Biztosítom az ellenzéket, hogy ember- és politikusszámba vesszük őket" - ismételte meg korábbi szavait Tarlós István. "Végre fogjuk hajtani a programunkat, amely immár egy éve ismert. Komolyan gondoljuk a rendet, az esélyt és a szolidaritást" - utalt az egy évvel ezelőtt bemutatott főpolgármesteri program címére Tarlós István. "A Főpolgármesteri Hivatal munkája szakmai irányba tolódik el; saját értékrendünket meg kívánjuk jeleníteni, de az ellenzék álláspontjának figyelembe vételével." Úgy fogalmazott: kell, hogy közös pontok legyenek, a városirányítás pragmatikus feladat, a politikai szempontok itt kevésbé érvényesülnek, mint a nagypolitikában. A főpolgármester - mint a néhány nappal ezelőtti sajtótájékoztatója során is - aggasztónak nevezte a főváros pénzügyi helyzetét, emiatt az Állami Számvevőszék vizsgálatát kéri. Kiemelte a BKV-t, amely szavai szerint immár 800 milliárd forintos külső és belső eladósodottsággal küzd.
Tarlós István a jövőre nézve együttműködő, gyors és határozott munkavégzést ígért, illetve azt, hogy nem csak a rá szavazóknak, hanem mindenki főpolgármestere lesz.
A főpolgármester beszédét követően a frakcióvezetők is felszólaltak. Németh Zoltán (Fidesz-KDNP) szintén az ellenzék megbecsülését említette annak kapcsán, hogy a frakció a korábbiaktól eltérő stílust kíván meghonosítani a közgyűlésben. Horváth Csaba (MSZP) konstruktív ellenzékiséget ígért, mint mondta: a szocialista frakció Budapest fejlődéséért dolgozik majd az új önkormányzati ciklusban. Kaltenbach Lenő (LMP) reményének adott hangot, hogy képviselőcsoportjuk nem okoz majd csalódást a választóknak; kijelentette: frakciójuk minden olyan döntést támogat, amely a város javát szolgálja, és megfelel az LMP értékrendjének. A jobbikos Szabó György elmondta: frakciója szakmai munkát kíván végezni a Fővárosi Közgyűlésben.
A képviselők titkos szavazással megválasztották Budapest új főpolgármester-helyetteseit. Az egyhangú szavazás eredményeképpen Bagdy Gábor pénzügyekért, György István városüzemeltetésért, Csomós Miklós oktatásért és kultúráért, Pesti Imre pedig az egészségügyért és a szociális ágazatért felelős főpolgármester-helyettes lett, mind a négyen letették esküjüket is.
Az alakuló ülésen 7-7 fővel létrehozták a közgyűlés bizottságait: az Egészségügyi és Szociális Bizottságot, a Gazdasági Bizottságot, a Jogi, Ügyrendi, Kisebbségvédelmi és Vagyonnyilatkozat-ellenőrző Bizottságot, a Pénzügyi és Költségvetési Bizottságot, a Közbeszerzési Bizottságot, az Oktatási Bizottságot, a Pénzügyi Ellenőrző Bizottságot, valamint a Városfejlesztési és Környezetvédelmi Bizottságot.
Az új ciklusban 6 tanácsnoka lesz a fővárosnak. Wintermantel Zsolt (Fidesz-KDNP) közlekedési, Németh Szilárd (Fidesz-KDNP) kulturális és turisztikai, Zsolnay József (Fidesz-KDNP) közbiztonsági, Ughy Attila (Fidesz-KDNP) városképvédelmi és városfejlesztési, Molnár Gyula (MSZP) informatikai, Bánsághy Tamás (MSZP) agglomeráciért felelős tanácsnok lett.
A közgyűlés alakuló ülésén a testület elfogadta a főpolgármester és helyetteseinek juttatásait, továbbá döntött a Veszprém megyei vörösiszap-katasztrófa károsultjainak megsegítéséről is.
Az önkormányzati választás eredményeképpen a Fidesz-KDNP 17, az MSZP 10, az LMP és a Jobbik 3-3 képviselővel vesz részt a Fővárosi Közgyűlés munkájában. Steiner Pál, Gajda Péter és Szabados Ákos szocialista képviselők lemondtak mandátumukról, helyüket a testületben Móricz Eszter, Bihary Gábor és Szaniszló Sándor foglalta el. Ugyancsak lemondott képviselői helyéről az LMP-s Jávor Benedek és a jobbikos Staudt Gábor (mindketten pártjuk főpolgármester-jelöltjei voltak), utódaik mandátumát azonban még nem adták ki.
budapest.hu
|
Egyhangúlag döntöttek a Budapest, Buda és Pest végződésű doménnevek regisztrálásának szabályairól. 21 igen szavazattal 12 új utcanévről is határoztak. Új elismeréseket alapítottak, a Budapest-márkát és Budapest Borát. Létrehozzák a Város boltját.
Jóváhagyták a 2014-es költségvetési koncepciót. Döntöttek arról, hogy a IX. kerületben a Gyáli út egy szakasza viselheti Albert Flórián nevét. 15 új díszpolgárt is választottak.
Elfogadta a taxisrendeltetet a Fővárosi Közgyűlés 19 igen, 2 nem szavazattal, 10 tartózkodás ellenében. Bevezetik a fix tarifát, a taxis alapszíne egységesen sárga lesz, a kocsik legfeljebb 10 évesek lehetnek.
Jóváhagyták a főváros és a kormány közötti, Budapest 21 elnevezésű szerződést. Öt műszaki főiskolával együttműködési megállapodást köt a főváros. Áprilisban hoznak végleges döntést a taxisrendeletről.
Elfogadta a Fővárosi Közgyűlés Budapest idei költségvetését, amelynek bevételi és kiadási főösszege 331 milliárd Ft. Hat utca neve változik, Puskás Öcsi tiszteletére szoborcsoport épül Óbudán. Megállapodást kötöttek az idei Sziget Fesztiválról is.
Mintegy hetven előterjesztést tárgyalt meg a Fővárosi Közgyűlés. Elfogadták az LMP tájékoztatását arról, hogy megszűnt a párt fővárosi frakciója. Döntöttek a római-parti árvízvédelmi mű továbbtervezéséről is.
A főpolgármester visszavonja a Frankel Leó út átnevezéséről szóló javaslatot a Fővárosi Közgyűlés pénteki ülésén - tájékoztatta Szűcs Somlyó Mária, a Főpolgármesteri Hivatal kommunikációs igazgatója csütörtökön az MTI-t.
Az LMP úgy tekint erre a lépésre, hogy ezzel megszűnt az LMP fővárosi frakciója
18 igen, 8 nem szavazattal, 5 tartózkodás mellett elfogadta a Fővárosi Közgyűlés rendkívüli ülésen a forrásmegosztási rendeletet. Eszerint a kerületeket összesen 92,6 milliárd forint, a fővárosi önkormányzatot pedig 96,4 milliárd forint illeti meg.
A 4-es metró független ellenőrző mérnöki feladatairól és a nemzetiségi többcélú köznevelési intézmények fenntartásáról szavaztak a képviselők a Fővárosi Közgyűlés pénteki rendkívüli ülésén.
Elfogadták a jövő évi költségvetési koncepciót. A főváros hatáskörébe kerülnek az utcaelnevezések. Döntöttek a városatyák a temetkezési, kéményseprési és szippantási díjakról. 280 millió forint önrészt biztosítottak a járműbeszerzési tenderhez.
Jövő szeptemberben szűnik meg a Vidámpark a Városligetben, és több lépésben adja át területét az állatkertnek. 120 milliós támogatást kapnak a fővárosi szociális intézmények. Döntöttek a római-parti ideiglenes árvízvédelmi mű megépítéséről is.
Nem tárgyaltak a Vidámpark bezárásától. Jövőre 350 Ft lesz a vonaljegy, 10500 Ft a teljes árú havibérlet. Az árak differenciáltan emelkednek, több környéki bérlet és jegy ára nem változik. Jóváhagyták a Siemensszel kötött megállapodást.
Azért nem tudtam megszavazni a módosított előterjesztést, mert jelen pillanatban nem látom biztosítottnak a város és a BKV jövő évi finanszírozását – mondta a Fővárosi Közgyűlés hétfői ülése után tartott tájékoztatóján Tarlós István főpolgármester.
Visszavonták a Vidámpark bezárásáról szóló javaslatot, szintén nem tárgyaltak a Budapest név használatát szabályozó rendeletről. Öt új díszpolgára van Budapestnek. 14 közterület kap új elnevezést. Szarvas Ferenc lett a BVK vezérigazgatója.
Fontosabb döntések: ötmilliós támogatást kap a BRFK a falfirkák elleni küzdelemre, távozik Bán Tamás, a BVK vezérigazgatója, ismét emelt szinten működik a közvilágítás. Hitel vehet fel az önkormányzat a jövő évi gazdálkodásához.
Letette a képviselői esküt, egyúttal lemondott főpolgármester-helyettesi posztjáról Hutiray Gyula, utódja Szeneczey Balázs lett. Birtokba veheti a főváros a CET-et, rendbe hozzák a margitszigeti szökőkutat és rózsakertet, hajójáratokat indít a BKV.
Testvérvárosi megállapodást köt Budapest és Peking, Sanghajjal hároméves megállapodást köt a magyar főváros. Büntetik a tiltott, közösségellenes magatartásokat, jóváhagyták a vízművek részvényeseivel kötött megállapodást.
|
|