Fővárosi Közgyűlés: Pénzügyi mentőöv a BGYH Zrt-nek

A Fővárosi Közgyűlés 27 igen szavazattal, 3 tartózkodás mellett döntött arról, hogy az általános tartalék terhére 888 millió forintot ad a Budapest Gyórgyfürdői és Hévízei (BGYH) Zrt.-nek. György István városüzemeltetési főpolgármester-helyettes előterjesztése szerint a BGYH az elmúlt években folyamatosan veszteséges volt, ezért akut likviditási problémával küzd.
 
Az új cégvezetés által végzett helyzetfeltárás szerint a lejárt szállítói tartozások az év végére elérik az 560 millió forintot. A két éve fennálló veszteséges működés miatt komoly kockázatot jelent, hogy a társaság két, már megnyert pályázat önrészét, mintegy 400 millió forintot sem tudja előteremteni, ami összességében 1,4 milliárd forint támogatás elvesztését jelentené.
 
A társaság idei közszolgáltatási feladatainak ellentételezésére, szolgáltatási díjként kapja az összeget. A csaknem félmilliárd forintos adóssággal küzdő cég ezzel rendezni tudja a lejárt szállítói tartozásállományát és jut fedezet a már megnyert pályázatok önrészére is.

 

 

Közgyűlési hírek

Határozatképtelen volt a Fővárosi Közgyűlés csütörtöki rendkívüli ülése, amelyet ellenzéki kezdeményezésre hívott össze a főpolgármester. Mivel csak tíz képviselő volt jelen az ülésteremben – az ellenzék harmada is hiányzott –, a főpolgármester nem tudta megnyitni az ülést.
A közgyűlés 19 igen, egy nem szavazattal, egy tartózkodás mellett elfogadta a fővárosi közterület-használattal kapcsolatos rendkívüli intézkedések megtételére vonatkozó javaslatot
Döntöttek arról, hogy ollimpiai együttműködési megállapodást kötnek a kormánnyal. A Főváros saját forrásból 2 milliárd forintot biztosít a 3-as metró infrastruktúrájának rekonstrukciójához szükséges kiviteli tervek elkészítésére. Együttműködési megállapodás született Budapest és Szentpétervár között, szétválhat a központi régió.
Rendkívüli ülésen döntött a Fővárosi Közgyűlés a BKV buszbeszerzéseiről, a közlekedési társaság korábban kötött, úgynevezett rendelkezésre tartási szerződéseiről.
Közterületet neveznek el a nemrégiben elhunyt Göncz Árpádról, a köztársaság rendszerváltás utáni első elnökéről a fővárosban. Központi közneszerző szervezetet hoz létre a Főváros, miután a közgyűlés elfogadta ennek koncepcióját. Döntöttek a közösségi közlekedés átmeneti finanszírozásáról is.
Határoztak arról, hogy barátsági és együttműködési megállapodást kötnek a vietnámi Ho Si Minh​ várossal. Együttműködési szándéknyilatkozatot kötött Budapest és Mongólia fővárosa, Ulánbátor. Döntöttek a BKK feladatainak átszervezéséről, utcabútor-szerződésekről, valamint több kitüntető díj adományozásáról.
Elfogadta a Fővárosi Közgyűlés az ideiglenes, szociális ellátóhelyek kialakításával és működésével összefüggésben megtett intézkedésekről szóló tájékoztatót. Az ideiglenes szociális ellátóhelyek kialakítása és működtetése akár 400 millió Ft-ba is kerülhet.
Budapest megpályázza a 2024-es nyári olimpiai játékok rendezési jogát. Pályázatot írnak ki négy fővárosi színház vezetésére, jóváhagyták a 2017-es vizes vb-hez kiadandó fővárosi garancialevelet, főpolgármesteri hatáskörbe kerültek a 3-as metró felújításával kapcsolatos ügyek.
Áder János köztársasági elnök kezdeményezésére egyhangúlag elfogadták, hogy a Főváros csatlakozzon a klímaváltozás elleni, világméretű kezdeményezéshez. Elfogadták a 3-as metró szerelvényeinek felújításához kapcsolódó megállapodást. Módosították a fővárosi hajléktalanrendeletet is.
Az államfő kezdeményezésére a közgyűlés egyhangúlag támogatta, hogy a Főváros csatlakozzon az Al Gore volt amerikai alelnök által indított világméretű, klímaváltozás elleni kampányhoz.