Elképzelhető, hogy egy védett böngészőből kísérli meg elérni ezt a webhelyet a kiszolgálón. Engedélyezze a parancsprogramokat, majd töltse be újra a lapot.
Több kisegítő lehetőség
Kevesebb kisegítő lehetőség
Szalagparancsok kihagyása
Ugrás a fő tartalomhoz
Animációk kikapcsolása
Animációk bekapcsolása
Budapest Portál
Követés
Az oldalt 2024.01.22-én archiváltuk. Az itt található tartalom lehet, hogy már elévült. Friss információkért látogass el a
budapest.hu
oldalra.
Ugrás az oldal tartalmához
Ugrás a keresőhöz
Ugrás a főmenühöz
Ugrás a gyorsmenühöz
Ugrás a lábléc menühöz
Súgó a Főmenü billentyűzettel történő használatához
Ugrás a főoldalra
Budapest portál
Switch to Hungarian (
Váltás
Magyar
nyelvre)
Váltás angol nyelvre (
Switch to
English
)
Aláhúzott hivatkozások alkalmazása
Főmenü
Hírek
Legfrissebb
Közlemények
Hírarchívum
Főváros
Budapest, a nemzet fővárosa
Díjazottak
Jelképek
Városdiplomácia
Programok, kultúra
Nevezetességek, városnézés
Kerületek
Arculat
Önkormányzat
Főpolgármester
Helyettesek
Tanácsnokok
SZMSZ
Költségvetés
Fővárosi Közfejlesztések Tanácsa
Nemzetiségi önkormányzatok
Közszolgáltató cégek
Fővárosi Közgyűlés
A Közgyűlés működése
Előterjesztések, jegyzőkönyvek
Fővárosi képviselők
Bizottságok
Vagyonnyilatkozatok
Közgyűlési videóarchívum
Fővárosi Közlöny
Rendelettár
Hivatal
Főjegyző
Főosztályok
Főpolgármesteri Iroda
Uniós projektek
Városfejlesztés
Esélyteremtő Budapest
Nyitott Budapest
Zöld Budapest
Fővárosi Választási Bizottság
Adatvédelem
Integritás bejelentések
Szolgáltatás
Ingatlanhasznosítás
Ingatlanközvetítői névjegyzék
Sport
Zajtérkép
Szmogriadó
Közlekedés
Parkolás
MOL Bubi
Turizmus
Térinformatikai portál
Patkánybejelentés
Közterületnév-jegyzék
CT- és MR-program
Ügyintézés
Gyakran keresett ügyek
Helyi adó
Közterület-használat
Kereskedelmi ügyintézés
Önkormányzati hatósági ügyek
Államigazgatási hatósági ügyek
Tulajdonosi jogkörbe tartozó ügyek
Tájékoztatók, segédletek
Kapcsolat (Ügyfélszolgálat)
Közérdekű adatok
E-infószabadság
Ingatlan-elidegenítés
Kereső
Keresés
Gyorsmenü
ÚJ BUDAPEST.HU
SAJTÓ
KÖZSZOLGÁLTATÓ CÉGEK
VÁLASZTÁS
ELŐTERJESZTÉSEK
KÖRNYEZETVÉDELEM
SZMOG
REZSITÁMOGATÁS
UNIÓS PROJEKTEK
Zöld eredmények
2019 őszén zöld fordulat indult el Budapesten. A valóban fenntartható, klíma- és környezetbarát működésre való átállás évtizedes feladatokat jelent, de az első eredmények már két és fél év után kézzelfoghatóvá váltak:
Több mint 10 000 új fát ültettünk már a városban
2019 ősze óta. Több mint 4000 fa az utakat szegélyező fasorokban és parkjainkban kapott helyet, közel 700 fát pedig a főváros új parkjában, a Pünkösdfürdő parkban ültettünk el. 5700 csemetével elindult az újraerdősítési programunk is: a
Szépvölgyi-erdőben
elhagyatott parkolók helyére telepítettünk vissza fákat és idén tavasszal földbe kerültek a csemeték a
rákoshegyi Nagylegelő-erdőben
is.
80 focipályányi új természetvédelmi területet jelöltünk ki.
Az
Óbudai-szigeten
25 hektárt védtünk le, a III. kerületi önkormányzattal és a lakossággal összefogva megakadályoztuk az ártéri erdő letarolását. 32 hektárt védtünk le a szalamandrák lakóhelyéről ismertté vált
Jegenye-völgyben
. Ezen felül a Nagytétényi Duna-parton ideiglenes védettséget rendeltünk el az ott elindult illegális, természetromboló tevékenység leállítására és kezdeményezzük a terület állandó védelmét. Előkészítés alatt van a IV. kerületi Farkaserdő védetté nyilvánítása is.
2 700 m3, több mint 4 100 tonna szeméttől
és illegálisan lerakott építési törmelék hulladéktól tisztítottuk meg a Tétényi-fennsíkot.
Több mint 300 rendezett rollerparkolót alakítunk ki
a belső kerületekben idén tavasszal. Szeretjük a rollerezést, hiszen környezetbarát és gyors közlekedést tesz lehetővé a városban. De nem szeretjük az utcán szerteszét heverő eszközöket, ezért a káosz felszámolására a kerületekkel és a szolgáltatókkal együttműködésben folyamatosan tovább bővítjük majd a hálózatot. Ezek a pontok most még csak kulturált parkolóhelyként szolgálnak, azonban amikor a megállók sűrűsége eléri a kívánatos mértéket, használatuk kötelezővé válik majd a közösségi, bérelt eszközök számára.
Már 1 560 új biciklivel gurul a MOL Bubi.
A megújított, havonta csupán 500 forintért szinte korlátlanul használható közbringa népszerűsége minden várakozást felülmúlt: míg a megújítás előtt átlagosan naponta egy utazás történt egy kerékpáron, most már naponta 6 alkalommal kölcsönöznek ki minden biciklit. Ezért egyre bővítjük a flottát és a hálózatot: tavasszal 15 új állomást nyitunk, ősszel pedig 360 új kerékpárt állítottunk forgalomba.
Megalkottuk Budapest klímastratégiáját.
A Fővárosi Közgyűlés által 2021-ben elfogadott új
Budapesti Klímastratégia
és Fenntartható Energia és Klíma Akciótervben 2030-ig az üvegházhatású gázok legalább 40 %-os csökkentését tűztük ki célul. Elkészítettük Budapest 2021-2026 időszakra szóló környezetvédelmi programját is.
Megtartottuk Magyarország első közösségi gyűlését
, amely a klímavészhelyzettel foglalkozott. A gyűlésen tízezer lakos közül reprezentatív módon kiválasztott ötven budapesti polgárral vitattuk meg a klímaválság kihívásait. A közösségi gyűlés résztvevői által megfogalmazott ajánlások beépültek a Klímastratégiába.
Új, zöld főteret kap Budapest:
április végén eredményt hirdetünk a
Városháza park
megálmodására kiírt tervpályázaton. A parkoló autók helyét fák, virágok, valamint közösségi s kulturális rendezvények tartására alkalmas köztér foglalja majd el.
Megújítjuk parkjainkat és új közparkok kialakításával növeljük a városi zöldfelületeket.
A megörökölt tervek felülvizsgálatával, a helyi lakosokkal és civilekkel együttműködve újítottuk meg a
Tabánt
és építettünk új, ökologikus szemléletű
parkot Pünkösdfürdőn
. Elkészítettük a
Gellért-hegy
, a
Vérmező
és a
Népliget fejlesztési stratégiáját
és előkészületben van az
Óbudai-sziget
, a
Mocsárosdűlő
és a Fehér-dűlő stratégiai terve. Részben ezek folytatásaként 2022. februárjában egy zöldfelület tervezési csomagot indítottunk el. A
Radó Dezső Tervben
, Budapest Zöld Infrastruktúra Fejlesztési és Fenntartási Akciótervében több, mint két Margit-szigetnyi új közpark kialakítását vállaltuk. Célunk, hogy 2030-ig az egy főre jutó parkterület nagyságát a jelenlegi 6 m2-ről 7 m2-re növeljük.
Új kerékpársávokat alakítottunk ki
olyan útszakaszon, amelyek kulcsfontosságúak a város
kerékpáros átjárhatósága
szempontjából. Ennek is köszönhetően minden korábbi rekordot megdöntően növekedett a kerékpáros forgalom. Bővítettük a BKK járművein a
kerékpárszállítási lehetőségeket
, és hétvégékre ingyenessé tettük a kerékpárok szállítását a BKK és a HÉV vonalain. Közel száz forgalmas helyszínen építünk ki új kerékpáros támaszokat, Budapest első közösségi költségvetéséből finanszírozva.
Kizöldül a Blaha Lujza tér és a Bakáts tér:
az előző városvezetéstől örökölt terveket újragondolva több fával és zöldfelülettel újítunk meg fontos városi tereket. Így nemcsak kellemesebb környezet alakul ki, hanem a hősziget hatás is csökken ezeken a sűrűn beépített belvárosi területeken. A Bakáts térnek a korábban tervezettnél zöldebb kialakítását a tulajdonos Ferencváros valósította meg, a Fővárosi Önkormányat TÉR_KÖZ pályázata révén támogatta ezt.
Természetesen gondozzuk a zöldet:
környezetbarátabb módszerekre térünk át a városi zöldfelületek gondozása során. Száműztük a környezetet károsító glifozát tartalmú gyomirtókat, komposztálókat alakítunk ki a parkokban,
vadvirágos méhlegelők
létrehozásával,
madárodúk
és rovarhotelek kihelyezésével növeljük a biodiverzitást a városban. Szorosan együttműködünk a
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülettel
a madarak és élőhelyeik védelme érdekében.
„Égig érő fű” néven
udvarzöldítési pályázatot
írtunk ki
a legsűrűbben beépített városrészek zöldfelületeinek növelésének érdekében. Az első pályázat nyomán már zajlik 15 budapesti társasház belsőudvarának kizöldítése, és a jelenleg tartó értékelés eredményeként hamarosan indulhat a második pályázat győztes terveinek megvalósítása is.
Közel 1300 fát mentettünk meg a kivágástól
,
elsősorban az előző városvezetéstől örökölt beruházások felülvizsgálatával. Favédelmi munkacsoportot hoztunk létre, amely új szabályozást dolgozott ki a meglévő fák védelmére és az új ültetések feltételeire is. A gyökérzóna fokozott védelmével olyan életteret alakítunk ki a fáknak, amelyben valóban van esélyük árnyat adó lombot növeszteni a számukra zord városi körülmények között is.
Visszaadjuk a Dunát a városlakóknak,
egyre több helyen tesszük elérhetővé a vízpartot. Módosítottuk az idősebb Antall József rakpartra korábban készült terveket, így a gyalogosoknak nagyobb tér áll rendelkezésükre, és a felújítás részeként a Kossuth tér és a Margit híd közötti szakaszra
34 talajkapcsolatos fát
tudtunk elültetni. Ezzel valódi korzót varázsoltuk a város egyik legszebb területére. Tavasztól őszig hétvégénként immáron menetrendszerűen vehetik birtokba a sétálni vagy sportolni vágyó budapestiek a pesti alsó rakpartot a Margit hídtól egészen a Bálnáig. TÉR-KÖZ programunk támogatásával alakulhatott át a pesterzsébeti Duna-part. A Gubacsi hídtól induló, korábban elhanyagolt, szétszabdalt területen kialakított új sétányon 6 különleges kialakítású stég biztosítja a valódi vízkapcsolatot.
Már közel 50 új ivókutat alakítottunk ki városszerte,
ebből 14-et az M3 metró állomásain. Ezzel segítünk csökkenteni az eldobható műanyag palackok mennyiségét. Népszerűségüket jól jelzi, hogy a részvételi költségvetésben további ivókutak kialakítását szavazták meg a budapestiek, így hamarosan még 25 helyszínen bővülhet a hálózat. Az ivókutak a BudapestGo applikációban és a
husito.budapest.hu
oldalon is megtalálhatóak.
Szigorítottuk a szmoggal kapcsolatos tájékoztatást:
a Főváros tájékoztatást ad ki honlapján, ha a levegőben a különösen egészségkárosító PM2,5 szennyezőanyag (szálló por) szintje meghaladja a WHO egy napi határértékre tett ajánlását. Mivel a szmoghelyzet javításához szükséges kérdéseket elsősorban felsőbb szintű jogszabályok szabályozzák, kezdeményeztük a Kormánynál egy Szmogriadó Tárcaközi Bizottság összehívását.
Zöld Budapest Tanácsadó Irodát nyitottunk,
ahol a HungAIRy projekt keretében széles körű lakossági tájékoztatást nyújtunk levegőtisztaság-védelmi, energiahatékonysági, komposztálási kérdésekben. Az
Iroda
egyúttal otthont ad az Energiaklub és a Magyar Energiahatékonysági Intézet által működtetett RenoPont Energetikai Otthonfelújítási Központnak is.
Napelemes programot indítottunk
annak érdekében, hogy a következő évtizedben jelentősen növekedjék a budapesti tetőkön a napelemes kapacitás.
„Budapest – Nappal hajtva”
projektünkben interaktív szolár-térképet fejlesztünk, és a kerületi önkormányzatokkal együtt dolgozunk a napelemek elterjedését gátló bürokratikus előírások lebontásán.
Elindítottuk a BP Fatár mobilos applikációt,
amely interaktív formában tartalmazza a fővárosi kezelésű parkokat, fákat, játszótereket, ivókutakat, utcabútorokat, valamint természetvédelmi területek adatait. Az applikáció egyik célja, hogy egységes adatbázis jöjjön létre Budapest zöldfelületeiről, ennek érdekében az applikációhoz sorra csatlakoznak a kerületek saját fakatasztereik adataival. Emellett a bejelentő funkcióval a felhasználók közvetlenül is kapcsolatba tudnak lépni a zöldfelületek fenntartóival.
Új integrált parkhasználatú (kutyával is látogatható) területeket jelöltünk ki
a Március 15-e téren, Nehru parton és a Gizella sétányon. Előkészítés alatt van hasonló szabályozás kialakítása az Óbudai szigeten, Vérmezőn, Tabánban és a II. János Pál pápa téren. Célunk, hogy a behívható kutyák és gazdái számára a fővárosi parkok területén biztosítsuk a póráz nélküli sétáltatás lehetőségét, egyúttal kijelölve azon kutyákkal nem látogatható parkrészeket, ahol a kutyákat nem kedvelő lakosok tudnak kikapcsolódni.
Ismerje meg a 2019 októbere óta eltelt időszak további zöld eredményeit is!
Oldaltérkép
Zöld Budapest főoldal
Klíma- és környezetvédelem
Zöldfelületek
Természetvédelem