Sztálint és Haynaut törölték a budapesti díszpolgárok közül

Kilenc személyt, köztük Sztálint, Haynaut és Jellasicsot törölte egyhangú döntéssel a Fővárosi Közgyűlés mai ülésén Budapest díszpolgárainak soraiból. Változtak az utcanévadás szabályai is, személyről annak halála után öt évvel lehet utcát elnevezni (eddig 25 év volt ez az idő). Bán Tamást választotta a közgyűlés a Budapesti Városüzemeltetési Központ élére.
 
Egyperces néma felállással tisztelgett a Fővárosi Közgyűlés a nemrégiben elhunyt Ranschburg Jenő gyermekpszichológus emléke előtt, aki 2006 óta volt Budapest díszpolgára, és akit a főváros saját halottjának tekint.
 
Kilenc személyt törölt Budapest díszpolgárai közül egyhangú döntéssel a Fővárosi Közgyűlés. Tarlós István főpolgármester előterjesztése szerint a felsorolt személyek a magyar szabadságharc, valamint részben a magyar, illetve az általános demokrácia ellenségeinek tekinthetőek.
 
A szóban forgó, törölt személyek: Sztálin, Karl Ludwig Grünne (Ferenc József császár főhadsegédje), Karl Geringer (a császár korlátlan hatalmú biztosa), báró Julius Jacob von Haynau (osztrák hadvezér, Magyarország teljhatalmú parancsnokaként kivégeztette az aradi vértanúkat, és Batthyány Lajos miniszterelnököt), Jellasics, azaz Josip Jelačić Bužimski (aki császári hadvezérként részt vett az 1848–49-es magyar szabadságharc leverésében), Alfred Candidus Ferdinand zu Windisch-Grätz (császári és királyi tábornagy, a császári csapatok főparancsnoka), Alexander Bach (az 1851-től 1859-ig tartó nyílt abszolutista önkény időszakának névadója, volt osztrák belügyminiszterről), Ivan Paszkievics  (a magyar szabadságharc leverésére küldött orosz hadsereg főparancsnoka), Felix Schwarzenberg (Ausztria miniszterelnöke 1848-1852 között).
 
Sztálinról 2004-ben csak dodonai állásfoglalás született
 
A főpolgármester a vitában azt mondta, hazugság, hogy Sztálint törölték volna a budapesti díszpolgárok listájáról, a Fővárosi Közgyűlés 2004-ben csak egy "dodonai állásfoglalást" hozott az ügyben, miszerint a volt szovjet diktátort nem tekintik díszpolgárnak, a Fidesz törlésre vonatkozó javaslatát pedig az akkor a várost irányító MSZP-SZDSZ-koalíció leszavazta.
 
Az MSZP-frakció több képviselője állította, Sztálin sosem volt Budapest díszpolgára. A főpolgármester erre felolvasta a Fővárosi Közgyűlés 1947. november 7-i ülésének jegyzőkönyvét (az ülésről készült archív felvétel itt tekinthető meg), amely szerint viszont igen (érdekesség, hogy az akkori jegyzőkönyv egyik aláírója Kádár János volt).
 
A rendeletmódosítás értelmében ezentúl nemcsak élő személy lehet díszpolgár, a kitüntető címet poszt mortem is lehetne adományozni. Módosították az utcanévadás szabályait is, eszerint személyről utcát elnevezni halála után nem 25, hanem 5 évvel lehet majd - utóbbiről 21 igen (Fidesz és Jobbik), két ellenszavazattal (LMP) és 10 tartózkodással (MSZP) döntött a Fővárosi Közgyűlés.
  
Dr. Bán Tamás a BVK új vezetője
 
Megválasztották a Budapesti Városüzemeltetési Központ Zrt. (BVK) új vezérigazgatóját. Dr. Bán Tamás eddig a BVK vezérigazgató-helyettesi tisztét töltötte be. A korábbi vezető, László György a hónap elején jelentette be, hogy - magánokból - március 31-i hatállyal lemond posztjáról.
 
Az újonnan megválasztott Dr. Bán Tamás jogi végzettséggel, bírói szakvizsgával és brókeri vizsgával is rendelkezik. Korábban jogi, gazdasági területen, illetve a közigazgatásban dolgozott. Számos fontosabb szakmai publikáció köthető nevéhez. A kilencvenes évek elején (1990-1993) az Alkotmánybíróságon elnöki titkár, majd az elnök főmunkatársa. Ezt követően a Pesti Központi Kerületi Bíróságon bíró (1993-1996), majd az Állami Bankfelügyelet főtanácsosa volt (1996-1997). A versenyszférában tett kitérő után (Orosz és Bán Ügyvédi Iroda 1997-1998) az Alkotmánybíróságon alkotmánybírósági tanácsadóként tevékenykedett. Az International Business School főiskolai adjunktusa volt 1997-2000-ig, ahol gazdasági jogot oktatott. A Közlekedési, Hírközlési és Vízügyi Minisztériumhoz tartozó Miniszteri Stratégiai Elemző Központot 1998-1999-ig igazgatóként vezette. A minisztériumban 2000-ig dolgozott közigazgatási államtitkárként. 2000 és 2002 között a Magyar Villamos Művek Rt és a Paksi Atomerőmű Rt. igazgatósági tagja, az MVM általános vezérigazgató-helyettes volt. A Károli Gáspár Református Egyetemen polgári jogot oktatott. A Gazdasági Versenyhivatal Versenytanácsába tag volt 2004-2005-ig. Az ELTE Állam és Jogtudományi Karán a Pénzügyi Jogi Tanszéken adjunktus 2005-2006. A BVK Zrt.-t megelőzően a PPKE Heller Farkas Közgazdasági Intézet munkatársa volt, ahol hálózatos szolgáltatások szabályozásával és a közszolgáltatások finanszírozásával foglalkozott, illetve a Kész Holding Zrt igazgatóságának tagja volt 2009-2010-ig.
 
A BVK-ba apportálják a közműcégeket
 
A Budapesti Városüzemeltetési Központba (BVK) apportálhatják a budapesti közműcégek üzletrészét, részvényeit; az erről szóló előterjesztést a közgyűlés 20 igen szavazattal és 12 tartózkodással fogadta el. Az előterjesztés szerint a közgyűlési határozatot követően április 15-én zárják le az apportértékelést, majd a közgyűlés második, májusi határozata után kezdik a cégbírósági eljárást, amelynek június 30-án kell lezárulnia. Az apportálás két ütemben történik, az első ütemben hat közszolgáltató cég (Budapest Gyógyfürdői és Gyógyvizei Zrt., Budapesti Temetkezési Intézet Zrt., Főkert Nonprofit Zrt., Főkétüsz Fővárosi Kéményseprőipari Kft., Főtáv Zrt., Fővárosi Településtisztasági és Környezetvédelmi Kft.) üzletrészét, részvényeit apportálják a BVK-ba. A Fővárosi Közterület-fenntartó (FKF) Zrt. esetében a közútfenntartási ágazat leválasztása és a szétválás cégbírósági bejegyzése után kerül sor az apportálásra. Az apport értékének megállapítása a könyvvizsgálói feladatokra kiírt pályázat nyertese, a Pricewaterhouse Coopers feladata lesz. György István főpolgármester-helyettes azt mondta, az FKF Zrt.-t legkorábban őszre tudják apportálásra alkalmas állapotba hozni.
 
11 milliárd a BKV-nak
 
Egyhangúlag döntött a Fővárosi Közgyűlés arról, hogy 11 milliárd forint tőkepótló támogatást adjon a főváros a BKV-nak. A támogatásból 3,9 milliárdot HÉV- és villamospályák felújítására költenek, 4 milliárdot fordítanak járműbeszerzésre és -felújításra (17 trolit is felújítanak, illetve 12 használt járművet is vesznek), a villamosok korszerűsítésére 1,7 milliárdot szánnak.  
 
Döntött a közgyűlés arról is, hogy 50 millióról 300 millió forintra emeli a Budapesti Közlekedési Központ törzstőkéjét. György István városüzemeltetési főpolgármester-helyettes ezzel kapcsolatban azt mondta, a rendszert lépésről lépésre alakítják ki, és annyi tőkét juttatnak a cégnek, amennyi a feladatok elvégzéséhez szükséges, a BKK és a BKV átalakításával kapcsolatos átszervezés pedig a remények szerint legkésőbb ősszel befejeződhet.
 
Módosította a Fővárosi Közgyűlés a parkolási rendeletet, eszerint 2012-től csak az kaphat lakossági behajtási-várakozási hozzájárulást, akinek nincs 30 napon túli pótdíjtartozása.
 
A máltaiakkal és a Menhely Alapítvánnyal szerződik a főváros
 
Nyolc hónapos felmondási határidővel a főváros felmondja a hajléktalanellátó civil szervezetekkel kötött szerződést. A városháza új közszolgáltatási szerződést a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesülettel és a Menhely Alapítvánnyal fog kötni - erről 18 igen (Fidesz) szavazattal, a többi ellenzéki párt nem voksa mellett határozott a Fővárosi Közgyűlés. A fővárosnak 11 szervezettel összesen 18, határozatlan idejű közszolgáltatási szerződése volt. Szentes Tamás szociális főpolgármester-helyettes a szerződések felmondását az idei "válságköltségvetéssel" indokolta. Somfai Ágnes (LMP) kifogásolta, hogy idén több mint negyvenmillió forinttal csökken a hajléktalanellátásra jutó fővárosi összeg, és azt, hogy a civilekkel kötött szerződések felmondására nem szakmai, hanem kizárólag pénzügyi indoka van. Tarlós István főpolgármester a vitában azt mondta, Budapest kénytelen kezelni szinte az egész ország hajléktalanproblémáját, ami a városnak nem feladata, és nincs is arra felkészülve. Hangsúlyozta, hogy e téren a főváros erején felül teljesít.
 
budapest.hu

 

HANGFELVÉTEL AZ ÜLÉSRŐL

Közgyűlési hírek

Rendkívüli ülést tartott 2014. augusztus 25-én a Fővárosi Közgyűlés. Megválasztották a Fővárosi Választási Bizottság új tagjait, döntöttek a 3-as metrót érintő felújítási kérdésekről.
Egyhangúlag támogatták az új budapesti rendőrfőkapitány kinevezését, döntöttek az M3-as metró rekonstrukciójának előkészítéséről. Határoztak a Pro Urbe Budapest és más fővárosi kitüntető címek odaítéléséről.
Döntöttek többek között Budapest új díszpolgárairól, a Cséry-telep kármentesítéséről, a budapesti villamostenderről, valamint az árvízvédelmi helyreállításról és útfelújításokról is szavaztak a képviselők.
A főpolgármester a Párbeszéd Magyarországért képviselői által megkifogásolt valamennyi ellenzéki napirendi javaslatról megszavaztatta a Közgyűlést, és a PM képviselői részt is vettek a közgyűlési munkában, valamennyi előterjesztésről szavaztak.
Jóváhagyta a Fővárosi Közgyűlés mai rendkívüli ülésén, zárt ülésen a német RWE Gas International N.V. és az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. közötti Főgáz-részvény eladásához kapcsolódó megállapodásokat.
Elfogadták a főváros idei, 316,5 milliárd forint főösszegű költségvetését. Döntöttek arról, hogy Eszenyi Enikő marad a Vígszínház igazgatója. Visszamenőlegesen csökkentették a szilárd tüzelésű kémények ellenőrzési díját.
A Fővárosi Közgyűlés üléseit végig élőben közvetítjük, bárki elejétől végéig figyelemmel kísérheti.
Döntöttek a fővárosi cégvezetők prémiumának csökkentéséről, kibővítették a választási plakátok elhelyezésére vonatkozó tilalmakat, határoztak a forrásmegosztásról és az állami adósságátvállalásról.
A szövegbe technikai hiba folytán maradt benne a behajtási díjak bruttó 470 Ft-ra emeléséről szóló rész, amelynek visszavonását a közgyűlés januári ülésén fogja kezdeményezni Tarlós István főpolgármester
Csaknem 120 napirendi pontot tárgyalt meg 2013. december 11-i ülésén a Fővárosi Közgyűlés. Döntöttek a BKK igazgatóságának kibővítéséről és új tagjairól. Határoztak arról is, hogy 17 újabb középület, emlékmű, szobor kaphat díszkivilágítást.
A havi bérlet 10.500 Ft helyett 9500 Ft-ba, az éves bérlet 114.600 Ft helyett 103.000 Ft-ba, a tanulóbérlet 3850 Ft helyett 3450 Ft-ba, a nyugdíjasbérlet 3700 Ft helyett 3330 Ft-ba fog kerülni jövőre.
Megengedtem, hogy tiltakozni lehessen, azt viszont nem, hogy szétzilálják a közgyűlés munkáját - nyomatékosította Tarlós István. Érhetetlen és elkapkodott pancserakció, amit a Város Mindenkié egyesület tesz - jegyezte meg.
​A Város Mindenkié egyesület akciójával meghiúsítja az olyan közérdekű napirendek megtárgyalását és a döntéshozatalt, mint a közösségi közlekedés tarifáinak csökkentése, az útfelújítási program vagy a városrehabilitációs pályázatok.
A határozatképességet bármikor biztosítani tudjuk, így számunkra az időpont nem jelent problémát, dolgozni fogunk. A dolog attól furcsa, hogy az egyesület még nem is tudja, mit szavaznánk meg, vagyis vakon tiltakoznak.
​A – bejelentés szerint – Város Mindenkié egyesület a főpolgármester és helyettese kivételével a többi választott képviselő elől agresszívan, fizikailag elzárta az útját annak, hogy elfoglalják helyüket az ülésteremben.
Marad a Margitszigeten az építmény- és iparűzésiadó-fizetési kötelezettség. A főváros 5 milliárd forinttal támogat 29 kerületi városrehabilitációs projektet. Ingyenes lesz a Soroksár-busz. Eredménytelen a Víg és az Operett igazgatói pályázata.
Az önkormányzati választásokig nem lesznek utcaátnevezések. Elfogadták a Margitsziget átadás-átvételéről szóló javaslatot, jóváhagyták a Budapest és Sanghaj közötti testvérvárosi megállapodást.
Tizenöten kapták meg a Budapest díszpolgára címet, az elismeréseket Tarlós István főpolgármester adta át a díjazottaknak a szabadság napja alkalmából tartott ünnepi közgyűlésen.
Módosították a taxirendeletet. Inflációkövetőek lesznek a közterület-használati díjak, pályázatot írtak ki a Vígszínház és az Operettszínház igazgatói posztjára,új neve van a közterület-felügyeletnek. Jelentősen, 44 %-kal csökken a kéményseprés díja.