Fővárosi Közgyűlés: Pénzügyi mentőöv a BGYH Zrt-nek

A Fővárosi Közgyűlés 27 igen szavazattal, 3 tartózkodás mellett döntött arról, hogy az általános tartalék terhére 888 millió forintot ad a Budapest Gyórgyfürdői és Hévízei (BGYH) Zrt.-nek. György István városüzemeltetési főpolgármester-helyettes előterjesztése szerint a BGYH az elmúlt években folyamatosan veszteséges volt, ezért akut likviditási problémával küzd.
 
Az új cégvezetés által végzett helyzetfeltárás szerint a lejárt szállítói tartozások az év végére elérik az 560 millió forintot. A két éve fennálló veszteséges működés miatt komoly kockázatot jelent, hogy a társaság két, már megnyert pályázat önrészét, mintegy 400 millió forintot sem tudja előteremteni, ami összességében 1,4 milliárd forint támogatás elvesztését jelentené.
 
A társaság idei közszolgáltatási feladatainak ellentételezésére, szolgáltatási díjként kapja az összeget. A csaknem félmilliárd forintos adóssággal küzdő cég ezzel rendezni tudja a lejárt szállítói tartozásállományát és jut fedezet a már megnyert pályázatok önrészére is.

 

 

Közgyűlési hírek

Elfogadták a jövő évi költségvetési koncepciót. A főváros hatáskörébe kerülnek az utcaelnevezések. Döntöttek a városatyák a temetkezési, kéményseprési és szippantási díjakról. 280 millió forint önrészt biztosítottak a járműbeszerzési tenderhez.
Jövő szeptemberben szűnik meg a Vidámpark a Városligetben, és több lépésben adja át területét az állatkertnek. 120 milliós támogatást kapnak a fővárosi szociális intézmények. Döntöttek a római-parti ideiglenes árvízvédelmi mű megépítéséről is.
Nem tárgyaltak a Vidámpark bezárásától. Jövőre 350 Ft lesz a vonaljegy, 10500 Ft a teljes árú havibérlet. Az árak differenciáltan emelkednek, több környéki bérlet és jegy ára nem változik. Jóváhagyták a Siemensszel kötött megállapodást.
Azért nem tudtam megszavazni a módosított előterjesztést, mert jelen pillanatban nem látom biztosítottnak a város és a BKV jövő évi finanszírozását – mondta a Fővárosi Közgyűlés hétfői ülése után tartott tájékoztatóján Tarlós István főpolgármester.
Visszavonták a Vidámpark bezárásáról szóló javaslatot, szintén nem tárgyaltak a Budapest név használatát szabályozó rendeletről. Öt új díszpolgára van Budapestnek. 14 közterület kap új elnevezést. Szarvas Ferenc lett a BVK vezérigazgatója.
Fontosabb döntések: ötmilliós támogatást kap a BRFK a falfirkák elleni küzdelemre, távozik Bán Tamás, a BVK vezérigazgatója, ismét emelt szinten működik a közvilágítás. Hitel vehet fel az önkormányzat a jövő évi gazdálkodásához.
Letette a képviselői esküt, egyúttal lemondott főpolgármester-helyettesi posztjáról Hutiray Gyula, utódja Szeneczey Balázs lett. Birtokba veheti a főváros a CET-et, rendbe hozzák a margitszigeti szökőkutat és rózsakertet, hajójáratokat indít a BKV.
Testvérvárosi megállapodást köt Budapest és Peking, Sanghajjal hároméves megállapodást köt a magyar főváros. Büntetik a tiltott, közösségellenes magatartásokat, jóváhagyták a vízművek részvényeseivel kötött megállapodást.