A Fővárosi Közgyűlés 2011. október 21-i rendkívüli ülése

Csaknem nyolcvan előterjesztést tárgyalt meg október 21-i, rendkívüli ülésén a Fővárosi Közgyűlés. Támogatást szavaztak meg négy fővárosi tűzoltólaktanya felújításához, elfogadták a 2015-ig szóló közoktatási koncepciót, és az autistákat segítő koncepciót. A IX. kerületben az Aszódi úton létesülhet hajléktalanszálló, eladják a Hunnia mozi egykori épületét, új szemlélet alapján készítik elő a jövő évi útfelújításokat.
 
18 igen, 13 nem szavazattal, 3 tartózkodás mellett hagyta jóvá napirendjét a Fővárosi Közgyűlés. Tarlós István főpolgármester visszavonta a fővárosi közösségi televízió létrehozására vonatkozó előterjesztését, így az nem szerepelt a napirenden.
 
Fővárosi támogatás négy tűzoltólaktanya felújításához
 
Egyhangúlag fogadta el a közgyűlés négy fővárosi tűzoltó laktanya, a Csepeli Tűzőrség, az Erzsébeti Tűzőrség, a Józsefvárosi Tűzőrség, illetve a Budavári őrs felújításának támogatási szerződését. Az őrsök az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) pályázatán nyerték el a szükséges források 80 százalékát. A Józsefvárosi Tűzőrségnek 2012. augusztus 31-ig van lehetősége a feladatra szánt 30 millió forint felhasználására, míg a másik három szervezet 2012. március 31-ig használhatja fel a támogatást. A Budavári őrs fűtés- és melegvíz-ellátó rendszerének a korszerűsítésére összesen 13,750 millió forint jut, az Erzsébeti Tűzőrség külső nyílászáróinak a cseréjére 10 millió forintot fordíthatnak, míg a Csepeli Tűzőrség ugyanezen feladatának összköltsége 12,875 millió forint
 
Hajléktalanszálló létesülhet az Aszódi úton

Módosították a Fűtött utca elenevezésű hajléktalanprogram helyszínét is, a VIII. kerületi Salgótarjáni út helyett a nagyobb alapterületű, lényegesen jobb műszaki állapotú IX. kerületi Aszódi utcai ingatlanban alakítanak ki hajléktalanellátó intézményt. Erről 21 igen, 3 nem szavazattal, 10 tartózkodás mellett döntött a közgyűlés.
 
A vitában Tarlós István főpolgármester azt mondta, a kerületek labdáznak a problémával, a hajléktalanokat pedig el kell helyezni, ha meg akarjuk előzni a kihűléses halálesetekhez hasonló tragédiákat. Somfai Ágnes (LMP) szerint az Aszódi útra tervezetthez hasonló "hajléktalankombinátok" nem illeszkednek a főváros hajléktalan-koncepciójához, és azzal sem értett egyet, hogy a rendőrök kényszerrel vihessék be oda az otthontalanokat. Az MSZP több képviselője is bírálta a javaslatot, Móricz Eszter szerint az csak a hajléktalanok állapotát konzerválja, szerinte a főváros tulajdonában lévő nyolcvan üres lakást kellene e célra hasznosítani. Párttársa Bánsági Tamás úgy vélte, a hajléktalanoknak hajlékot kell biztosítani, nem egy helyet, ahová "bezsuppolhatják" őket.
 
Németh Zoltán Fidesz-frakcióvezető bírálta a szocialistákat, mondván, az előző 15-20 évben semmilyen koncepciót nem alakítottak ki. Emlékeztetett arra, hogy az MSZP-SZDSZ városvezetés utolsó ciklusa alatt 131-en fagytak meg az utcán. A frakcióvezető szerint a főváros a hajléktalankérdést nem csak és kizárólag rendészeti kérdésként kezeli, az előterjesztés is arról szól, hogy lehetőséget kínáljanak az otthontalanoknak. Tarlós István zárszavában kitért arra, hogy az elmúlt húsz évben még azt sem tudták kideríteni, hogy a fővárosban összeszámolt mintegy ezer otthontalan közül kik a valódi hajléktalanok, akik nem rendelkeznek máshol bejelentett lakhellyel, bírálta az előző városvezetést, amiért olyan hajléktalanszállókat létesítettek, ahol "ősközösségi törvények" uralkodnak, ezért az otthontalanok nem mernek oda bemenni. "Nem fogjuk ezeket az embereket az utcán hagyni" - nyomatékosította.
 
Egyhangúlag támogatta a Fővárosi Közgyűlés, hogy a hajléktalanok társadalmi beilleszkedését, munkába állását szolgáló fővárosi pályázatot nyújtsák be a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséghez. A Nyitás az utcára elnevezésű projektben a hajléktalanságból kivezető út megtalálásában segítenék az érintetteket. Sikeres pályázat esetén 120, közterületen élő ember kaphat segítséget egyebek mellett az önálló lakhatás biztosításához vagy személyre szabott képzést, fejlesztést ahhoz, hogy munkába állásuk esélyei javuljanak. A fővárosi projekt tervezett költségvetése 120 millió forint, a teljes összeget európai uniós forrásokból biztosítanák.
 
Közútkezelői feladatokat vesz át a BKK
 
Kilenc közútkezelői feladatkört vesz át a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) a fővárostól, az átszervezés 26 álláshelyet érint, a munkavállalókat a központ foglalkoztatja tovább - erről 18 igen, 1 nem szavazattal, 14 tartózkodás mellett döntött a közgyűlés. 2012. január elsejétől a BKK-hoz kerülnek a közúti közlekedéssel összefüggő feladatok, ezen belül a Budapest tulajdonában lévő országos közutak, hidak, alul- és felüljárók üzemeltetése, fenntartása és fejlesztése, valamint a kerületi önkormányzatok tulajdonában lévő, a tömegközlekedés által használ utak üzemeltetése, fenntartása és fejlesztése. A BKK látja el jövő évtől a közútkezeléshez, a várakozási övezetek üzemeltetéséhez kapcsolódó feladatok egy részét is, így az új övezetek kijelöléséhez, a fizetendő díj, illetve maximális várakozási idő meghatározásához szakmai javaslatot a BKK-nak kell készítenie.
 
Szintén a központ látja majd el valamennyi közúton folyó munkavégzéssel összefüggő forgalomtechnikai feladatot. A BKK végzi 2012-től az új utak építését, kezelését és fenntartását, az útellenőri szolgálat működtetését, a közúti közlekedés fejlesztését, az utak forgalmának szabályozási, a közúti jelzések elhelyezési és a tömegközlekedési feladatok egy részét is. Továbbra is a hivatalban marad a BKK által előkészített döntések meghozatala, a komp- és révközlekedés önkormányzati hatáskörbe tartozó működőképességének és fejlesztésének biztosítása, illetve a zöldfelületek kezelésével kapcsolatos feladatok. Az átadás-átvétellel kapcsolatban 26 álláshellyel csökken a városüzemeltetési főosztály létszáma, ezeket a köztisztviselőket a BKK foglalkoztatja tovább, és velük új munkaszerződést kötnek.
 
Mentőállomás épülhet Rákospalotán
 
Mentőállomás létesülhet a XV. kerületi Őrjárat utca 1-5. szám alatti ingatlanon, ahol korábban az Észak-pesti Kórház működött – erről 24 igen, 9 nem szavazattal döntött a közgyűlés. A főváros és a kerület még 2005-ben kapta meg az államtól ingyen az ingatlant. Bagdy Gábor pénzügyi főpolgármester-helyettes szerint a területen hosszú évek óta nem történt semmi, a mentőállomás révén abba most „életet tudnak lehelni", ráadásul a közelben szakorvosi rendelő működik.
 
Eladják a Hunnia mozi egykori épületét
 
Százmillió forintért értékesíti a főváros a volt Hunnia mozi Erzsébet körút 26. szám alatti, 338 négyzetméteres épületét – erről 18 igen, 13 nem szavazattal, egy tartózkodás mellett döntöttek a városatyák. A főváros szakbizottságai már 2009-ben tárgyaltak az eladásról, a korábban kiírt pályázatok azonban eredménytelenül zárultak. Az idén nyáron újabb pályázatot hirdettek, amelyre egy ajánlat érkezett a THO-HAI Ingatlanhasznosítási és Kereskedelmi Kft-től.
 
Losonczy Pál (Jobbik) közölte, az eladást nem támogatják, a vevő cég mögött ugyanis egy vietnami üzletember áll, aki sorra vásárolja fel a körúti üres ingatlanokat. Somfai Ágnes (LMP) arra hívta fel a figyelmet, hogy Budapesten folytatódnak a mozibezárások, ezért inkább a filmszínházak túlélését szolgáló koncepciót és az art-mozikra vonatkozó, kiszámíthatóbb támogatási rendszert sürgetett. Csomós Miklós kulturális főpolgármester-helyettes szerint a Hunnia kihasználtsága a 10 százalékot sem érte el, a moziba járók számának csökkenése nem fővárosi, hanem világfolyamat, amin a főváros önmagában nem tud változtatni.
 
Előkészítik a 2012-es útfelújításokat
 
Jóváhagyta a 2012. útfelújítások előkészítéséről szóló javaslatot a közgyűlés 18 igen szavazattal, 14 tartózkodás mellett. Németh Zoltán Fidesz-frakcióvezető és Wintermantel Zsolt közlekedési tanácsnok előterjesztése szerint új módszertant és szemléletet alkalmaznak, összegyűjtve a korábbi években forráshiány miatt elmaradt felújítási igényeket. Mint írják, a tervezést azért kell már most elkezdeni, hogy a kivitelezést a nyári iskolai szünetre tudják időzíteni, és lerövidíthessék a most öt hónapig tartó közbeszerzési eljárásokat 40-65 napra.
 
A jövő évi útfelújításokra 2,8 milliárd forintot különítettek el a költségvetésben, kiemelt figyelmet fognak fordítani a nagy forgalmú fő- és tömegközlekedési utakra, a midibuszok útvonalaira, a korábbi felújításokból kimaradt rövid szakaszokra, csomópontokra és a buszmegállókra, buszöblökre. Mindezek mellett jövőre állami támogatásból újítják fel a Jászberényi út két kilométeres szakaszát az Élessarok és az 526. sor között.
 
Elfogadták a 2015-ig szóló közoktatási koncepciót
 
A lemorzsolódás megakadályozását és a szakmai gyakorlat előtérbe helyezését nevezi meg a legfontosabb feladatok között a fővárosi önkormányzat 2011-2015. évi közoktatási koncepciója, amelyet 26 igen, 3 nem szavazattal, 2 tartózkodás mellett fogadott el a Fővárosi Közgyűlés. Az egyik legfontosabb problémát a térségi integrált szakképző központok rendszere jelenti, amelynek hibáit már a 2007-es megalapításkor lehetett látni. Sok intézménynél újra kell gondolni a képzést, hogy szülő- és gyermekbarát legyen. Mivel óriási különbség van a rendszerbe felvettek és az adott szakot elvégzők létszáma között, és lemorzsolódást meg kell állítani. A gazdálkodási szervek egységesítése után együttműködést kell kialakítani más területeken is. A koncepció a közoktatást, szakképzést érintő strukturális átalakítás kapcsán az egységes szakmai irányítást, a típusonkénti, illetve szakmacsoportonkénti intézmény-szerveződéseket, valamint a vállalkozások, kamarák szoros bevonását nevezi meg.
 
Autistákat segítő koncepciót fogadtak el a városatyák
 
Három fővárosi kórházban autistákkal foglalkozó központ jön létre, 24 órás telefonszolgálatot hoznak létre a hozzátartozóknak, és az érintettek munkalehetőséget kaphatnak a fővárosi önkormányzat cégeinél - egyebek mellett ezeket tartalmazza a főváros autistákat segítő koncepciója, amelyet egyhangúlag fogadtak el a városatyák. 
 
Szendrei Róbert főtanácsadó, a koncepció kidolgozója felhívta a figyelmet, hogy nehéz és súlyos problémával állunk szemben, Magyarországon 80 ezer, a fővárosban hozzávetőleg 20 ezer ember autista vagy autisztikus tünetei vannak. Civilekkel, egyházakkal egyeztetett az ügyben a főváros, mintaértékű anyag született – emelte ki –, amely révén teljes értékű életet biztosíthatnak az autistáknak.
 
A cselekvési terv szerint a Szent János Kórházban, a Heim Pál Kórházban és a Bethesda Kórházban jönnek létre központok, ahol nem kell fizetni a diagnózisért. A fővárosi önkormányzat tordasi szociális otthonában egy csoport az Autisták Országos Szövetségének együttműködésével további terveken dolgozik, például 24 órás telefonszolgálatot hoznak létre a hozzátartozóknak. Ugyanitt havonta egy családi nap is lenne, ahol az intézmény dolgozói - a családokat tehermentesítve - vigyáznának az érintettekre, a szülők, hozzátartozók pedig pihenhetnének, illetve tájékozódhatnának a betegségről.

budapest.hu
 

 

Közgyűlés - 2011.10.21.