Egyhangúlag elfogadta a Fővárosi Közgyűlés az idei forrásmegosztást

Letette az esküt az új képviselő, Velkey György. Egyhangúlag elfogadták a BKIK-val kötött együttműködési megállapodást és az idei forrásmegosztást. Ezentúl június 19-én fogják átadni a díszpolgári címeket.
 
Pesti Imre volt főpolgármester-helyettes és fővárosi képviselő helyére (aki január 1-től a fővárosi kormányhivatal vezetője lett) a Fővárosi Választási Bizottság Velkey Györgynek rendelte kiadni a fővárosi mandátumot. Az új képviselő a Fővárosi Közgyűlés ülése kezdetén letette az esküt.
 
Szentes Tamás főpolgármester-helyettes az ülés elején bejelentette: visszavonja a civil szervezetekkel kötött közszolgáltatási szerződések felbontásáról, a fővárosi egészségügyi és szociális intézmények szerkezetátalakítási koncepciójáról szóló előterjesztését. Ugyancsak nem lesz napirenden a 2011-es útfelújításokra vonatkozó közbeszerzési eljárások megindítása, valamint az Újköztemető főbejáratához tervezett körforgalom megépítésére vonatkozó tender megindítása.

Együttműködési megállapodás a BKIK-val

Egyhangúlag jóváhagyta a közgyűlés a főváros és a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara közötti együttműködési megállapodást. A dokumentum szerint a gazdasági helyi jogalkotás, a gazdaság általános érdekeinek érvényesítését szolgáló köztestületi feladatok gyakorlása terén, a főváros gazdasági fejlődése erősítésében, ipari, kereskedelmi, fejlesztési, turisztikai, közlekedésfejlesztési politikájának kialakításában működnek együtt a felek. Rögzítették azt is, hogy együttműködnek a közép-magyarországi régió fejlesztésében, támogatják a fővárosban a vállalkozások működési feltételeinek javítását, fellépnek a feketegazdaság, különösen az illegális kereskedelmi és ipari tevékenység ellen.
 
A főváros ennek érdekében többek között véleményezési és tanácsadási joggal állandó részvételt biztosít ezekben a kérdésekben a BKIK delegáltjának a főpolgármesteri kabinet ülésein, és megküldi a megállapodás területeit érintő írásos anyagokat a BKIK-nak is, véleményezési jogot biztosítva számára.
 
(Az együttműködési megállapodás ünnepélyes aláírásáról készült videót itt tekintheti meg.)

Egyhangúlag elfogadták a forrásmegosztást

Tartózkodás és ellenszavazat nélkül fogadta el a közgyűlés az idei forrásmegosztási rendeletet (ez az 213 milliárd forint állami forrás főváros és kerületek közötti elosztását jelenti, előbbi 47,2 %-ban, utóbbiak 52,7%-ban részesülnek). A vitában Tüttő Kata (MSZP) nehezményezte, hogy fideszes törvénymódosítás révén a fővárostól az idegenforgalmi adóbevételeket a kerületekhez csoportosították át. Rogán Antal (Fidesz) azt emelte ki, hogy a forrásmegosztási jogszabály az MSZP-SZDSZ koalíció ideje alatt a főváros hátrányára változott, az idén először változott, némileg a főváros javára módosult, 4 milliárd forinttal megnövelve a városnak jutó szja-bevételeket.
 
Tarlós István főpolgármester úgy fogalmazott: Tüttő Kata és Rogán Antal más-más nézőpontból világította meg a problémát, „de egyiküket sem tudom cáfolni”. A főpolgármester közölte, a miniszterelnökkel és két minisztériummal is állandó konzultációt folytatnak arról, hogy a főváros siralmas pénzügyi helyzetén hogyan tudnának segíteni. Erről február végére biztosan lesz döntés – tette hozzá.

Június 19-én fogják átadni a díszpolgári címeket

Egyhangúlag módosította a közgyűlés a díszpolgári címekről szóló fővárosi rendeletet. Ezentúl nem a főváros egyesítésének napján, november 17-én, hanem június 19-én fogják átadni az elismerő címeket. E napon vonultak ki 1992-ben Magyarországról az utolsó szovjet csapatok. Változást jelent, hogy a fővárosi emlékérem ezentúl nem Budapest színeiből (piros, sárga, kék) álló, hanem nemzeti színű szalagon függjön.

Vállalatbiztonsági politika a főváros cégeinél

Új vállalatbiztonsági politikát és stratégiát vezet be a főváros a kizárólagos tulajdonában lévő cégeknél - ezt 28 igen szavazattal, a Jobbik-frakció tartózkodása mellett fogadta el a Fővárosi Közgyűlés. Az elmúlt időszak vagyonkezelési anomáliái, a visszaélések és büntetőeljárások miatt halaszthatatlanul szükséges, hogy a főváros mint tulajdonos intézményi és vállalati biztonságpolitikát és –stratégiát határozzon meg - derül ki György István városüzemeltetési főpolgármester-helyettes előterjesztéséből. A javaslat rendet teremt, átláthatóságot, korrekt szabályozó rendszereket és pontos kontrolleljárásokat intézményesít.
 
A biztonságpolitikának elsősorban az üzletpolitika megvalósulásához kell hozzájárulnia, hatással kell lennie a vállalat esetleges pénzügyi veszteségeinek folyamatos csökkentésére és piaci helyzetének erősödésére. A vállalat biztonsági szervezete a biztonságvédelmi feladatok ellátásába – alapos mérlegelés után, költséghatékonysági szempontok figyelembe vételével, a vállalati felelősség maradéktalan érvényesítése mellett – külső szolgáltatókat is bevonhat. (Ezt a vitában a Jobbik kifogásolta.) A vállalatvezető közvetlen alárendeltségébe tartozó biztonságvédelmi szervezeti egységet működtet.

Parkolási díjak behajtásával fog foglalkozni a BÖP Kft.

Döntött a közgyűlés a BÖP Kft. társasági szerződésének módosításához szükséges előterjesztésről. Erre azért volt szükség, mert a IX., XIII. kerületben, az Andrássy úton és a Nagykörúton január óta nem ez a cég, hanem a Parking vette át a fizetőparkolás üzemeltetését. György István főpolgármester-helyettes jelezte, a kft. a jövőben a parkolási kintlévőségek behajtásával fog foglalkozni. Az előterjesztés szerint az elmúlt 5 év jogi kezelés alatt álló parkolási eseményei: jogerősen megnyert ügyek értéke 886 millió Ft (28 ezer ügy), fizetési meghagyáson lévő ügyek száma csaknem 80 ezer (értékük 1,2 milliárd Ft), valamint mintegy 25 ezer peres ügy van folyamatban (652 millió Ft) értékben. A BÖP 2,6 ezer parkolási ügyben vesztett, ezek értéke csaknem 55 millió Ft.

Megszűnik a Budapesti Közlekedés-Szervező Nonprofit Kft.

A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium 2010 végén jelezte, hogy a cég működési szerződését nem akarja meghosszabbítani, nem vesz részt annak finanszírozásában. Megszűnt a kft. Budapest-bérlettel kapcsolatos tevékenysége is, mert a helyközi szolgáltatóknál a bérlet miatt jelentkező ún. áttarifálási veszteséget az NFM nem e cégen keresztül, hanem önállóan finanszírozza. Ezért a BKSZ-t jogutód nélkül megszüntetik (a végelszámolás márciusban indul és augusztus végére fejeződhet be), feladatait a Budapesti Közlekedési Központ veszi át. Erről 20 igen szavazattal, 11 tartózkodás mellett döntött a Fővárosi Közgyűlés.

Közlekedési projekteket vesz át a BKK

A BKK-hoz  kerülnek a Fővárosi Önkormányzatnál folyamatban lévő EU-s támogatású közlekedési projektek, mint a Budapest Szíve projekt egyes elemei, a rákoskeresztúri buszkorridor, a csepeli gerincút, a Margit híd felújítása, több buszsáv-kiépítési projekt (Mészáros u.-Győző u., Budaörsi út, Szentmihályi út) és a kerékpárutak fejlesztése (Csepelen az Ady E. úton és a Szabadkikötő úton, a XVII. kerületi Pesti úton, a Bogdánfy utcában, a III. kerületben a Bécsi út-Nagyszombat utcában, valamint a Fehér út-Albertirsai úton). Ugyancsak a BKK-hoz kerülnek a még támogatási szerződéssel nem rendelkező, de megkezdett, a BKV által irányított közlekedésfejlesztési nagyprojektek (1-3-as villamosvonalak fejlesztése, a járműállomány fejlesztése). Erről egyhangúlag döntött a Fővárosi Közgyűlés.
 
Bár e napirenden nem szerepelt, Horváth Csaba MSZP-frakcióvezető szóba hozta a budai fonódó villamosporojektet, azt javasolva, ha azt nem sikerül megvalósítani a II. kerület ellenkezése miatt, akkor a projektre tervezett 5 milliárd forint uniós támogatást inkább a Moszkva tér felújítására költsék. Tarlós István főpolgármester ezzel kapcsolatban hangsúlyozta: a budai fonódó egy olyan közhasznú beruházás, amely még e cikusban befejezhető, azt a II. kerületen kívül a főváros, a szakma, a civilek és a többi budai kerület is támogatja. Hozzátette: tárt karokkal várják a II. kerületet a további egyeztetésekre. A szocialisták javaslatát némileg megváltoztatva a közgyűlés elfogadta, hogy ha március végéig nem sikerült dűlőre jutni a budai fonódó ügyében a kerülettel, akkor május végéig tárgyalja a főváros a Moszkva tér felújításának előterjesztését.

Budapest Szíve: változások a II. ütem terveiben

A beruházás II. ütemet a főváros 2010 elején fogadta el, a kormány pedig 2010 márciusában 3,4 milliárdos támogatási összeggel hagyta jóvá. A projektet az elmúlt hetekben vizsgálták felül. Az új elgondolások alapján a jelenlegi projektet visszavonják és új projektötletet nyújtanak be - erről egyhangúlag határozott a Fővárosi Közgyűlés.
 
A módosított projektöltet fő elemei: a Roosevelt téren reprezentatív városi tér jön létre az MTA épülete előtt, a pesti korzó északi meghosszabbításaként. Ehhez a Roosevelt tér forgalmi rendjét át kell alakítani, a József Attila utca forgalomcsillapításával és átépítésével összhangban (utóbbi az Andrássy úti fasor tulajdonképpeni továbbvezetését jelenti: kiszélesítik a járdákat, újjáélesztik az utca üzletutca jellegét, mindkét irányban buszsávot alakítanak ki, az összes lámpás csomópont átépítésével. Az Apáczai Csere János utcában kerékpárút épül.

Egy évet késik a keresztúri buszkorridor

Előre nem látható műszaki problémák és a vélhető súlyos tervezési hibák miatt egy évvel eltolják a rákospalotai buszfolyosó kialakításának végső határidejét; a projekt így 2012. áprilisra fejeződne be -  döntött egyhangúlag a közgyűlés.

Megújulhat a Budapest Portál

Előzetes kötelezettséget vállalt a közgyűlés, hogy a 2011-es költségvetésben 30 millió Ft-os keretösszeget különítsen el a fővárosi önkormányzat hivatalos weboldala, a Budapest Portál megújítására. A főváros közbeszerzési eljárás keretében újítja meg belső informatikai rendszerét és honlapját, az új portál indulása 2011 második felében várható.

Februárban tárgyalják a Sziget-szerződést

A Fővárosi Közgyűlés következő, februári ülésének napirendjére veszik az óbudai Sziget fesztivállal kapcsolatos szerződést - jelentette be Tarlós István főpolgármester a testület hétfői ülésén. A főpolgármester elmondta: azért kell a fővárosnak új szerződést kötnie a Sziget Kft.-vel, mert a cég és a korábbi városvezetés által kötött megállapodás lejárt. Mint fogalmazott, a szóbeli megállapodás tehát akkor válik valósággá, ha az új szerződést és annak keretein belül a "megcélzott számokat", a "konkrét tételeket" a Fővárosi Közgyűlés is elfogadja. Közlése szerint ezzel a Sziget szervezői is tisztában vannak. Tarlós István a szóbeli megállapodásban meghatározott területhasználati díjjal kapcsolatban azt mondta: vannak, akik sokallják, vannak, akik keveslik az elért eredményt, ám ő úgy gondolja, 17 év "nullájához" (díjmentességéhez) képest ez egy komoly előrelépés.
 
A Főpolgármesteri Hivatal pénteken jelentette be, hogy Tarlós István főpolgármester és Gerendai Károly, a Sziget fesztivál főszervezője megállapodott a rendezvény közterület-használati díjáról. E szerint a Sziget Kft. 50 millió forint plusz áfát fizet a fővárosnak, a város pedig kialakít egy szolgáltatáscsomagot a fesztivál résztvevői számára, ez egyes városi szolgáltatások - például BKV, gyógyfürdők, állatkert - kedvezményes használatára, látogatására jogosít fel.

Kiszámlázza az FKF az iszapkatasztrófa-elhárítás költségeit

Kiszámlázza a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. az iszapkatasztrófa elhárítása során ténylegesen felmerült költségeit, nettó 82,6 millió forintot az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságnak - döntött egyhangúlag a Fővárosi Közgyűlés. Az FKF Zrt. aktív segítséget nyújtott a katasztrófa elhárításához. A cég a többi között öt nagy teljesítményű mosó-locsológépet, meleg vizes mosóval felszerelt kisteherautót, műhelyautót, valamint azokhoz személyzetet biztosított. A gépek november 5-éig több mint 2600 üzemórát teljesítettek.

Termálvízzel fűtenek ősztől az állatkertben

Ősztől várhatóan a budapesti Széchenyi fürdőt is tápláló termálvizes kutak hőjével fűtik a Fővárosi Állat- és Növénykert több épületét. A tervezettnél fél évvel később elkészülő beruházáshoz a Fővárosi Közgyűlés hétfői döntése értelmében a főváros az idén több mint 118 millió forintos visszatérítendő támogatást nyújt. A döntés előzménye, hogy az állatkert sikerrel vett részt egy európai uniós energetikai pályázaton. A megújuló energiahordozók felhasználásának növelését célzó, 395 millió forintos összköltségű projekthez az intézmény saját forrásból 39,5 millió forintot biztosított. Az energetikai projektre szánt beruházás a számítások szerint 16 év alatt térül meg.
 

Közgyűlési hírek

Rendkívüli ülést tartott 2014. augusztus 25-én a Fővárosi Közgyűlés. Megválasztották a Fővárosi Választási Bizottság új tagjait, döntöttek a 3-as metrót érintő felújítási kérdésekről.
Egyhangúlag támogatták az új budapesti rendőrfőkapitány kinevezését, döntöttek az M3-as metró rekonstrukciójának előkészítéséről. Határoztak a Pro Urbe Budapest és más fővárosi kitüntető címek odaítéléséről.
Döntöttek többek között Budapest új díszpolgárairól, a Cséry-telep kármentesítéséről, a budapesti villamostenderről, valamint az árvízvédelmi helyreállításról és útfelújításokról is szavaztak a képviselők.
A főpolgármester a Párbeszéd Magyarországért képviselői által megkifogásolt valamennyi ellenzéki napirendi javaslatról megszavaztatta a Közgyűlést, és a PM képviselői részt is vettek a közgyűlési munkában, valamennyi előterjesztésről szavaztak.
Jóváhagyta a Fővárosi Közgyűlés mai rendkívüli ülésén, zárt ülésen a német RWE Gas International N.V. és az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. közötti Főgáz-részvény eladásához kapcsolódó megállapodásokat.
Elfogadták a főváros idei, 316,5 milliárd forint főösszegű költségvetését. Döntöttek arról, hogy Eszenyi Enikő marad a Vígszínház igazgatója. Visszamenőlegesen csökkentették a szilárd tüzelésű kémények ellenőrzési díját.
A Fővárosi Közgyűlés üléseit végig élőben közvetítjük, bárki elejétől végéig figyelemmel kísérheti.
Döntöttek a fővárosi cégvezetők prémiumának csökkentéséről, kibővítették a választási plakátok elhelyezésére vonatkozó tilalmakat, határoztak a forrásmegosztásról és az állami adósságátvállalásról.
A szövegbe technikai hiba folytán maradt benne a behajtási díjak bruttó 470 Ft-ra emeléséről szóló rész, amelynek visszavonását a közgyűlés januári ülésén fogja kezdeményezni Tarlós István főpolgármester
Csaknem 120 napirendi pontot tárgyalt meg 2013. december 11-i ülésén a Fővárosi Közgyűlés. Döntöttek a BKK igazgatóságának kibővítéséről és új tagjairól. Határoztak arról is, hogy 17 újabb középület, emlékmű, szobor kaphat díszkivilágítást.
A havi bérlet 10.500 Ft helyett 9500 Ft-ba, az éves bérlet 114.600 Ft helyett 103.000 Ft-ba, a tanulóbérlet 3850 Ft helyett 3450 Ft-ba, a nyugdíjasbérlet 3700 Ft helyett 3330 Ft-ba fog kerülni jövőre.
Megengedtem, hogy tiltakozni lehessen, azt viszont nem, hogy szétzilálják a közgyűlés munkáját - nyomatékosította Tarlós István. Érhetetlen és elkapkodott pancserakció, amit a Város Mindenkié egyesület tesz - jegyezte meg.
​A Város Mindenkié egyesület akciójával meghiúsítja az olyan közérdekű napirendek megtárgyalását és a döntéshozatalt, mint a közösségi közlekedés tarifáinak csökkentése, az útfelújítási program vagy a városrehabilitációs pályázatok.
A határozatképességet bármikor biztosítani tudjuk, így számunkra az időpont nem jelent problémát, dolgozni fogunk. A dolog attól furcsa, hogy az egyesület még nem is tudja, mit szavaznánk meg, vagyis vakon tiltakoznak.
​A – bejelentés szerint – Város Mindenkié egyesület a főpolgármester és helyettese kivételével a többi választott képviselő elől agresszívan, fizikailag elzárta az útját annak, hogy elfoglalják helyüket az ülésteremben.
Marad a Margitszigeten az építmény- és iparűzésiadó-fizetési kötelezettség. A főváros 5 milliárd forinttal támogat 29 kerületi városrehabilitációs projektet. Ingyenes lesz a Soroksár-busz. Eredménytelen a Víg és az Operett igazgatói pályázata.
Az önkormányzati választásokig nem lesznek utcaátnevezések. Elfogadták a Margitsziget átadás-átvételéről szóló javaslatot, jóváhagyták a Budapest és Sanghaj közötti testvérvárosi megállapodást.
Tizenöten kapták meg a Budapest díszpolgára címet, az elismeréseket Tarlós István főpolgármester adta át a díjazottaknak a szabadság napja alkalmából tartott ünnepi közgyűlésen.
Módosították a taxirendeletet. Inflációkövetőek lesznek a közterület-használati díjak, pályázatot írtak ki a Vígszínház és az Operettszínház igazgatói posztjára,új neve van a közterület-felügyeletnek. Jelentősen, 44 %-kal csökken a kéményseprés díja.