Egyhangúlag döntöttek a városatyák arról, hogy a Roosevelt teret átkereszteljék Széchenyi István térré, az MSZP nem vett részt a voksolásban. Öttagú bizottság dönthet ezentúl a közterült-használati kérelmekről, év végéig megvalósíthatósági tanulmány készül az elektronikus közösségi közlekedési tarifarendszer bevezetéséről, egyhangúlag jóváhagyták a Sziget szervezőivel kötendő megállapodást. Közgyűlési közvetítés a Budapest Portálon percről percre.
9.50
Elfogadta a napirendet a közgyűlés, 25 igen és 8 ellenszavazattal. Szentes Tamás egészségügyi főpolgármester-helyettes visszavonta a fővárosi egészségügyi intézmények szerkezetátalakítására vonatkozó koncepcióról szóló előterjesztését. Czeglédy János (Jobbik) pedig azt a két javaslatot, hogy Wass Albertről Zuglóban nevezzenek el közterületet, a Pongrácz fivérek nevét pedig a Ferenc körút-Üllői út kereszteződése viselje (a Jobbik javaslatait április végén tárgyalhatja a közgyűlés). A várhatóan délután fél 2-kor kezdődő ebédszünet utáni első napirend lesz a Roosevelt tér átnevezése Széchenyi István térré.
A napirend előtti vitában szó esett a Roosevelt tér átnevezéséről, az MSZP a magyar és az amerikai külügyminisztérium állásfoglalását hiányolta, az LMP pedig az átnevezés költségeit firtatta, valamint azt, hogy ez mibe kerülne az ott lakóknak. Tarlós István főpolgármester ezzel kapcsolatban elmondta, egyeztettek az amerikai nagykövet asszonnyal, a lakosságnak pedig nem fog többletköltséget jelenteni az átnevezés, hiszen a téren a Magyar Tudományos Akadémia és a Fővárosi Közterület-felügyelet székhelye található, illetve szállodák. A főpolgármester emlékeztetett arra, hogy a tudományos akadémia elnöke kérte, hogy a tér Széchenyi nevét viselje, a kérést pedig a főváros méltányolandónak tartja. A többi, tervezett utcanév-átnevezésről további egyeztetéseket folytatnak, ezért azok csak később kerülnek a közgyűlés elé.
11.10
Öttagú bizottságot hozott létre a közgyűlés a közterület-használati kérelmek elbírálására, a testület elnöke Ughy Attila (Fidesz), tagjai Németh Zoltán, Szentkirályi Alexandra (Fidesz), Hanzély Ákos (LMP) és Losonczy Pál (Jobbik), a szocialisták nem delegáltak tagot a testületbe. Döntöttek a városatyák a főváros szervezeti és működési szabályzatának módosításáról is, e szerint két nappal változik a közgyűlési napirendek kézbesítési határideje az ülések előtt. Hatról négy munkanapra csökken a meghívók és az írásos előterjesztések legkésőbbi kézhezvételi idejét.
Kaltenbach Jenő, LMP-s frakcióvezető korábban bejelentette: ha a közgyűlés elfogadja ezt a módosítását, akkor pártja az Alkotmánybírósághoz fordul. Az MSZP kifogásolta a bizottság létrehozását és az szmsz-módosítást, szerintük azok az átláthatóságot csökkentik. Ennek kapcsán hosszas vita alakult ki a Fidesz és a szocialisták között, Wintermantel Zsolt és Németh Zoltán (Fidesz) hiteltelennek nevezte a szocialisták bírálatát. Tarlós István pedig arra emlékeztetett, hogy a szocialisták idején működtek a városházán titokszobák, az új városvezetés pedig jelentős szerepet biztosít az ellenzéknek az ellenőrzés terén, a közműcégek igazgatóságaiban, felügyelőbizottságaiban és a városháza bizottságaiban. Közölte, a határidő módosításával a hivatal kérését teljesítették, és mivelm a jövőben is általában szerdánként fog ülésezni a közgyűlés, a négy munkanap a hétvégével együtt valójában hat napot jelent.
11.31
Elfogadta a Fővárosi Közgyűlés a budapesti Integrált Városfejlesztési Stratégia (korábbi nevén a Podmaniczky Program) előrehaladásának értékeléséről szóló
tanulmányt - 20 igen szavazattal, 3 tartózkodással (Jobbik) és 9 ellenszavazattal (MSZP). A tanulmány szerint új városfejlesztési koncepciót kell készíteni, mert a 2008-ban készült stratégia olyan feltételezéseket és célokat tartalmaz, amelyeket a gazdasági válság alapjaiban írt felül. A tanulmány megállapítja, hogy a közös tervezés-előkészítés sem a kerületekkel, sem a kormánnyal nem volt hatékony, egyetlen kiemelt fejlesztési térség kulcsprojekt megvalósításáról sem sikerült megegyezni a kormánnyal.
11.51
Elfogadta a Fővárosi Közgyűlés az
idei munkatervét, 20 igen szavazattal, 12 tartózkodással (MSZP és Jobbik).
12.57
18 igen szavazattal, a három ellenzéki frakció ellenszavazata mellett döntött a közgyűlés a Mérei Ferenc Fővárosi Pedagógiai és Pályáválasztási Tabnácsadó Intézet feladatainak racionalizálásáról és alapító okiratának módosításáról. Csomós Miklós oktatási főpolgármester-helyettes ezzel kapcsolatban azt mondta, hogy a félmilliárd forintos költségvetéssel működött intézménynek jutó forrásokat 157 millió forinttal csökkentik, és kevesebb feladatot is kell ellátnia az intézetnek, de - hangsúlyozta - a pedagógusképzés továbbra is ezek közé fog tartozni.
13.20
Egyhangúlag döntött a Fővárosi Közgyűlés arról, hogy az év végéig készítsen megvalósíthatósági tanulmányt az új, elektronikus alapú közösségi közlekedési tarifarendszer bevezethetőségéről a Budapesti Közlekedési Központ. Vitézy Dávid, a központ vezérigazgatója ezzel kapcsolatban azt mondta, hogy a buszpark állapotához hasonlóan itt is évtizedes Budapest lemaradása, nemcsak Nyugat-, hanem Közép-Kelet-Európa nagyvárosaihoz képest is. Közölte, hogy a BKV-nak jelenleg évente 10 milliárd forint veszteséget okoznak a bliccelők, a bérlethamisítók pedig további 2-3 milliárdot. György István városüzemeltetési főpolgármester-helyettes szerint az új tarifarendszernek mindenképpen meg kell térülnie.
A közgyűlés az ebészünetet követően, délután fél 4-kor folytatta tovább a munkát.
16.14
24 igen szavazattal, egyhangúlag döntött a Fővárosi Közgyűlés arról, hogy a Roosevelt teret Széchenyi István térré nevezi át, az MSZP nem vett részt a voksolásban. Rogán Antal (Fidesz) V. kerületi polgármester szerint ennél méltóbb tér nem viselheti Széchenyi nevét, akinek "ott ér össze az életműve". Az V. kerület azt javasolja, hogy Roosevelről a Szabadság tér amerikai nagykövetség előtti részét nevezzék el. A szocialisták szerint ez a kérdés nincs az első száz legsürgősebb feladat között, a voksolásban pedig azért nem vettek részt, mert a vitát színvonaltalannak tartották.A főpolgármester szerint éppen az MSZP folytat felelsleges és demagóg vitát a kérdésben.
16.18
Két jobbikos képviselő tartózkodásával, 28 igen szavazattal hagyta jóvá a Fővárosi Közgyűlés a Sziget Kulturális Menedzser Irodával kötendő megállapodást. Eszerint a fesztivál szervezői 50 millió forintot fizetnek a Hajógyári-sziget használatért. További 100 millió forintot kap a szervezőktől a főváros azért, mert a fesztivál idején a megnövekedett tömegközlekedési és egyéb igények miatt többletterheket vállal.
16.39
Az idén is lesz autómentes hétvége Budapesten az európai mobilitási hét keretében szeptemberben 16-22. között - a közgyűlés erről 27 igen szavazattal, két nem voks mellett döntött. György István főpolgármester-helyettes azzal indokolta a rendezvény megtartását, hogy az elmúlt kilenc évben mindig volt autómentes hétvége, Budapest ezzel csatlakozott az Európai Unió legnagyobb környezetvédelmi-közlekedési mozgalmához, a rendezvény elmaradása presztízsveszteséget jelentene.
17.11
A Fővárosi Közgyűlés szerdai ülésén hozzájárult, hogy eladják az Európa Mozit, nettó 76 millió forintért. A mozi új tulajdonosa az Athéné Idegenforgalmi, Informatikai és Üzletemberképző Szakközépiskola lehet. A városatyák 26 igen szavazattal, két jobbikos képviselő tartózkodása mellett döntöttek az eddig a Budapest Film Zrt. kizárólagos tulajdonában álló ingatlan értékesítésének jóváhagyásáról. Csomós Miklós főpolgármester-helyettes a Budapest Film rendkívül nehéz gazdasági helyzetével indokolta az Európa mozi eladását.
17.23
Tudomásul vette a Fővárosi Közgyűlés, hogy január közepén a városháza a CET-beruházással kapcsolatban lehívta a csaknem négymillió eurós bankgaranciát, és azt óvadékként kezelik. A főváros alaptalannak tartja és elutasítja a beruházó Porto Investment Hungary Kft. által hivatkozott vis maior és kártérítési eseményeket, és a szerződés megszegéséből eredő kárát szükség esetén érvényesíti - erről 19 igen szavazattal, tíz tartózkodással döntöttek a városatyák.
Bagdy Gábor pénzügyi főpolgármester-helyettes emlékeztetett arra, hogy a Közraktárak helyén épülő beruházásnak már tavaly augusztusra el kellett volna készülnie, a műszaki tartalom is eltér a tervektől. Hangsúlyozta, hogy a fővárosnak semmilyen más biztosítéka nem volt, minthogy lehívja a bankgaranciát, amely a jogi szakvélemények szerint teljesen jogszerű volt. A sajtóban ezzel kapcsolatban megjelent hírekről Bagdy Gábor azt mondta, a kormányhivataltól ezzel összefüggésben semmilyen jelzés nem érkezett a fővároshoz. Hozzátette, hogy az előző városvezetés idején megkötött szerződés alapján a fővárosnak nincs ráhatása arra, hogy mikorra fejeződjön be a beruházás, és arra sincs, hogy a Porto, mint fővállalkozó miként tudja kifizetni a munkába bevont alvállalkozókat.
17.53
Jóváhagyta a közgyűlés, hogy a 18 gyermek- és ifjúságvédelmi intézményben összesen 73 álláshelyet szüntessenek meg - erről 18 igen, 10 nem szavazattal, két tartózkodással döntöttek. Csomós Miklós főpolgármester-helyettes szerint a 73 álláshelyből 51 üres, így a létszámleépítés 22 helyet érint. (Ebből tíz munkavállaló már elérte a nyugdíjkorhatárt.) A főváros 2012-től évente 116,5 millió forintos megtakarítást vár az intézkedéstől.
18.16
Két tartózkodással, 23 igen szavazattal elfogadta a közgyűlés a nevelési-oktatási intézmények működésének racionalizálásról szóló javaslatot. A főváros működteti az ország legnagyobb nevelési-oktatási intézményhálózatát, amely 129 intézményt jelent , köztük 17-17 gimnáziumot és kollégiumot, 24 gyógypedagógiai intézményt és 12 térségi integrált szakképző központot. A 129 intézmény 212 ingatlant használt, dolgozók összlétszáma meghaladja a 12 ezer főt. A javaslat szerint a legfontosabb feladat a gazdasági tevékenység racionalizálása, ezért 15 gazdálkodó szervezetet hoznak létre júliustól, amelyek költségvetési és vagyonkezelési feladatokat fognak ellátni .
budapest.hu