Budapest Főváros Levéltárában (1139 Budapest, Teve utca 3-5.) immár nyolcadik éve fogadnak közösségi szolgálatos diákokat. Fogadásukra az egyes küldő iskolákkal kötött egyedi megállapodás alapján kerülhet sor. A középiskolás diákok fogadását azonban csak korlátozott számban tudják biztosítani – tömegesen semmiképpen sem.
Tapasztalataik alapján az 50 órás közösségi szolgálati időt teljes egészében csak ritkán töltik le a diákok a levéltárban. A középiskolások részére tipikus levéltárosi munkákat – iratrendezés és adatbázis építés – tudnak felajánlani a jogszabályi előírások szem előtt tartásával.
Természetesen a levéltári alaptevékenységek és a szakma bemutatására is sor kerül, illetve újabban kísérleti jelleggel, levéltár-pedagógiai módszerekkel, irányított feladatok megoldásával fejlesztik kreativitásukat, kommunikációs és egyéb kompetenciáikat, amelyek a szakmai munkavégzés ellátását segítik elő.
Budapest Főváros Levéltára saját weboldalán az alábbi linken található tájékoztató a közösségi szolgálatra vonatkozóan: https://bparchiv.hu/statikus/kozossegi-szolgalat
Kapcsolat:
Kapcsolattartó: Baros Beatrix ügyfélszolgálati munkatárs
Tel.: 06-1/298-7501, e-mail: barosb@bparchiv.hu
A Budapesti Művelődési Központnak (1119 Budapest, Etele út 55.) az iskolai közösségi szolgálat keretében nyolc középiskolával van együttműködési szerződése, a tőlük érkező diákok nagyjából lefedik ebbéli szabad kapacitásukat.
Év közben alapvetően művészeti, oktatási tevékenységük keretében (pl. kézműves és múzeumpedagógiai foglalkozások, felelős állattartás, idősek számítógépes és okos telefonos oktatása) és nagyobb rendezvényeik (pl. pályaválasztási börze) lebonyolításában (regisztráció, fotózás stb.) tudnak segíteni a középiskolások.
Júliustól augusztus közepéig nincs program.
Augusztusi napközis táborukba szívesen fogadják animátornak a diákokat.
a program koordinátora: Pongrácz Éva képzési referens
Tel.: 06-1/371-27-87, e-mail: pongracz.eva@bmknet.hu
A Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeuma (1014 Budapest, Szent György tér 2.), a BTM Kiscelli Múzeuma (1037 Budapest, Kiscelli u. 108.) és a BTM Aquincumi Múzeuma (1031 Szentendrei út 135.) tud fogadni közösségi szolgálatra diákokat előzetes egyeztetés alapján, az iskolával kötött szerződés után. A feladatok elsősorban a múzeum közönségkapcsolati és oktatási profilját érintik.
Tel.: 06-1/487-8801, e-mail: btm@btm.hu
A Deák17 Gyermek és Ifjúsági Művészeti Galéria (1052 Budapest, Deák Ferenc utca 17. I. emelet) a Közösségi szolgálat – Deák17 Galéria (deak17galeria.hu) felületen teszi közzé azokat az időpontokat, amelyekben közösségi szolgálatost tudnak fogadni, az adott napon ellátható feladatokkal egyetemben.
Ellátható feladatok: gyerekfoglalkozások és programok előkészítése, fordítás, fotózás, rövid cikkek írása blog oldalukra, adminisztráció, honlapfeltöltés, social media felületekre tartalom generálása.
A középiskolás diákok fogadására az egyes küldő iskolákkal kötött egyedi megállapodás alapján kerülhet sor.
Tel.: 06-1/266-0482, +36 20 3286399, e-mail: muzeumpedagogia@deak17galeria.hu
A Fővárosi Állat- és Növénykert (1146 Budapest, Állatkerti krt. 6-12.) a korábbi évek gyakorlatához hasonlóan továbbra is folyamatosan várja az Iskolai Közösségi Szolgáltra jelentkezőket. A nyári szünet időszakában elsősorban a XIV. kerület, valamint a környező kerületek oktatási intézményeiben tanuló diákokat fogadja. A szolgálatra jelentkezők fogadását csak korlátozott számban tudja biztosítani, az Intézmény egyedi döntése alapján, mivel a Fővárosi Állat- és Növénykertben speciális munkakörülmények vannak az egyes területeken. A középiskolás diákok fogadására az egyes küldő iskolákkal kötött egyedi megállapodás alapján kerülhet sor. Az aktuális évre szóló jelentkezés lehetősége májusban kerül megnyitásra egy felhívás és az online jelentkezési lap közzétételével, amelyek az alábbi linken érhetőek el: https://zoobudapest.com/segits-segitunk/iksz
Tel.: 06-1/273-4987, e-mail: info@zoobudapest.com
A Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár (1088 Budapest, Szabó Ervin tér 1.) valamennyi könyvtárában van lehetőség iskolai közösségi szolgálat végzésére. A könyvtár azokat a diákokat fogadja, akiknek iskolájával előzetesen szerződést köt. Ezeknek az iskoláknak a körét a könyvtár folyamatosan bővíti.
Az FSZEK 2021-ben 188 iskolával állt szerződéses viszonyban. 2021-ben az új iskolák száma 15 volt, közösségi szolgálatban résztvevők diákok száma összesen 284 fő volt. 2021-ben a közösségi szolgálat működését jelentősen befolyásolta a Covid-19 járványhelyzet alakulása.
A diákok, attól függően, hogy melyik könyvtárban szeretnének szolgálatot teljesíteni, választhatnak a feladatok közül is.
Feladatok a Központi Könyvtárban:
Feladatok a tagkönyvtárakban:
Az iskolákkal való szerződéskötést és az ezzel kapcsolatos adminisztratív feladatokat Francsek Dóra kommunikációs referens végzi.
Elérhetőségei: Tel.: 06-1/411-50-49, e-mail: francsek.dora@fszek.hu
A könyvtárakban a diákok munkabeosztását és mentorát az adott könyvtár illetékes vezetője határozza meg.
Az iskolai közösségi szolgálatról honlapukon is lehet tájékozódni a https://fszek.hu/page/iskolai-kozossegi-szolgalat linkre kattintva.
A Katona József Színházban (1052 Budapest, Petőfi Sándor u. 6.) a színház ifjúsági programjának megvalósításában segédkezhetnek a diákok.
Tel.: 06-1/318-3952, e-mail: edu@katonaszinhaz.hu
Az Új Színház Nonprofit Kft. (1061 Budapest, Paulay Ede u. 36.) 3 diákot tud fogadni a következő évadban. Egész évadban (szeptembertől-májusig) folyamatosan tud diákokat fogadni és feladatot biztosítani számukra.
Tel.: 06-1/322-7417, e-mail: ujszinhaz@ujszinhaz.hu; dorner.gyorgy@ujszinhaz.hu
A Vígszínház Nonprofit Kft (1137 Budapest, Szent István krt. 14.), ahogy az elmúlt években, a továbbiakban is örömmel fogad középiskolás diákokat a közösségi szolgálatuk teljesítése céljából. A színház a nézőtéri beengedés munkálatainál tudja foglalkoztatni a jelentkezőket. Bíznak benne, hogy a járvány már nem szól közbe és terveiknek megfelelően az őszre kiírt előadásokat fennakadás nélkül le tudják játszani.
Az együttműködési megállapodások kitöltését az iskolák titkárságain szokták lebonyolítani a jelentkezők. Mivel azok nyáron jórészt zárva tartanak, illetve a színházban sincsenek előadások, arra kérik az érdeklődő diákokat, hogy augusztus közepe táján jelentkezzenek az alábbi módokon:
„Add magad” program keretében az egyes fővárosi idősotthonokban is teljesíthető közösségi szolgálat:
1182 Budapest, Alacskai út 22.
A közösségi szolgálatban résztvevő diákok számára a közösségi szolgálat megkezdésekor érzékenyítő képzés keretében az Önkéntes Koordinátor felkészíti a diákokat az Idősekkel való együttműködésre.
Nosztalgia beszélgetős délutánok
A program célja a beszélgetéseken részt vevők életének eseményeire való visszaemlékezés, a régi emlékanyagok előhívása. gondolkodás fejlesztése, aktiválása.
A beszélgetések témái lehetnek többek között a család, a gyermekkori lakás, a régmúlt divatja és a háztartás Az emlékek régi háztartási eszközök, képek, ruhák segítségével idéződnének fel, különböző aktivitásokkal ötvözve, mint a rajzolás, mozgás, szavalás. Egy idősgondozó ill. mentálhigiénés kolléga segítené a levezetését.
A foglalkozás alapja régi tárgyak, eszközök gyűjtése, mely nem igényel nagy pénzbeli befektetést.
Játékok délutánja
A gondozottak számára teremtene lehetőséget a víg kedélyű együttlétre és a valamennyi embertársunkban meglévő játékszeretetre alapozva.
A gondozottak körében végzett közvélemény-kutatással felmérnénk, melyek a legnépszerűbb játékok a körükben. A játékok kiválasztásánál fontos szempont, hogy egyszerre több játékos játszhassa őket, illetve a szállításuk ne ütközzön nehézségekbe Javasolt játékok tudásukat sakk, römi, snapszer, „Ki nevet a végén?”, malom, kanaszta, dominó.
Esetleg folytatásként lehetne bajnokságot is szervezni ezekből, idősek és fiatalokból álló vegyes csapattal. A Bajnokságban résztvevők a helyezésüktől függetlenül oklevélben részesülhetnek.
A rendezvény a korosztályok közötti kapcsolaterősítést is szolgálja.
Faliújság, dekoráció készítése
Az ellátottak közreműködésével az intézmény faliújságjainak, információs tábláinak naprakész működtetése, alkalmazkodva az aktuális ünnepkörhöz, évszakhoz, programhoz. Dekoráció készítése, manuális képességek megtartásával, emlékidézéssel, ünnepkörök és hagyományok felidézésével. Dekorálás.
Mentálhigiénés ellátásban való segítés
Egyéni beszélgetések keretében beszélgetés emlékidézés, hagyományok felidézése, családi kapcsolatok feltérképezése, mentális állapot nyomon követése, tájékoztatással a mentálhigiénés csoport/önkéntes koordinátor felé.
Közösségi programok
Előkészítés és részvétel a közösségi rendezvényeken, pl.: előkészítés, tervezés, ellátottak rendezvényre kísérése, részvétel, beszélgetés. A járványügyi helyzet feloldása után fellépő igények és lehetőségek szélesítése, szükségletekhez és képességekhez illeszkedő programok szervezése. Közösségi élet felvirágoztatása, generációk együttműködése.
A közösségi programok, illetve rendezvények általában az adott évszakhoz, ünnepkörhöz köthetően kerülnek megrendezésre, pl.: majális, juniális, szüreti bál, Idősek hónapja.
Az intézmény Önkéntes Koordinátora, aki a továbbiakban a kapcsolattartó szerepét tölti be: Horváth Viktória (foglalkoztatás szervező), elérhetősége: 06-30-912-3537
1102 Budapest Halom Utca 31.
Az intézmény napi működése során a diákok besegíthetnek az ellátottak szabadlevegőn való tartózkodásának elősegítésébe. Spontán beszélgetésekkel megismerhetik az idősebb korosztály életét, mindennapjait, az Idősek Otthona működését.
Elvégzendő feladatok:
Irodalmi kávéház:
Verses – zenés délután
A program célja, hogy az ellátottak és a diákok az aktuális, vallási és állami ünnepekhez kapcsolódóan, egy kulturális rendezvényen vegyenek részt. A diákok besegíthetnek az előkészületekbe: teremrendezés, teremdíszítés, ellátottak lekísérése a helyszínre, illetve az általuk összeállított - az ünnephez kapcsolódó- műsor előadása a szociális terápiás munkatársak segítségével.
Idősek Hónapja programsorozat programjai:
Őszi séta a Kőbányai Szent László Templomhoz. Ünnepi Mise az Idősek Világnapja alkalmából.
- A diákok a kísérésében vennének részt, a helyváltoztatáshoz kerekesszéket használó ellátottakat segítenék.
Egészségnap
- felvilágosító előadások az egészséges életmódról, egészséges ételekről. A diákok különböző előadásokat tarthatnának az egészségmegőrzés témában. Célja kettős: a diákok is mélyrehatóbban tanulmányozzák az egészséges életmód alapjait, valamint hagyományos, egészséges, magyar háztartásokban készített hétköznapi ételek receptjeit hallgathatják meg az ellátottaktól a diákok.
Kvíz délelőtt
- a programon a diákok, az idősek által összeállított kvíz kérdéseket oldanák meg, az ellátottak pedig a diákok által összeállított kvíz kérdéseket, előzetesen egyeztetett témakörben. A program elősegíti az ellátottak realitás orientáicóját, ezzel együtt a diákok pozitív attitűdje erősödik az idősek felé.
Relaxációs tréning
- a diákok megismerhetik a foglalkozást, segítséget nyújthatnak az előkészületekben, valamint különböző relaxációs technikákat sajátíthatnak el a foglalkozáson. A foglalkozásokhoz háttérzeneként klasszikus zenét használunk, egy egy zeneműből előadást tarthatnak a diákok az ellátottaknak.
Örömolimpia
- a reminiszcenciát célzó programok körébe tartozó foglalkozáson az élettörténetünkből (múlt, közelmúlt, jelen) csak pozitív dolgokat mesélnek el az idősek, és a diákok. A foglalkozás célja: pozitív életszemlélet kialakítása, vidámság, örömkészség fokozása, a diákok és az ellátottak körében egyaránt.
Váradi Edina szociális terápiás csoportvezető
Telefonszám: +36 30 567 15 72
e-mail: halom@halomotthon.hu
1112 Budapest, Kútvölgyi út 20-22.
A következő feladatok végezhetők el a diákok részéről:
A kapcsolattartó személy: Kissné Márté Zsuzsanna intézményvezető
Telefon: 06-20-9730348, e-mail: intezmenyvezeto@kutvolgyiotthon.hu
1064 Budapest, Rózsa utca 64.
Elvégezhető feladatok: felolvasás, egyéni beszélgetés, foglalkoztatásokon való részvétel (pl. bingó, kártya, sakk, társasjáték stb.), kertészkedés, filmnézések lebonyolítása, rendezvényeken való közreműködés, dekoráció készítés.
Kapcsolattartó személy: Fónai Ildikó mentálhigiénés csoportvezető, tel.: 06-20-293-2899