Megalakult az új Fővárosi Közgyűlés

Letette esküjét Tarlós István, Budapest új főpolgármestere. A közgyűlés alakuló ülésén megválasztották a négy új főpolgármester-helyettest, létrehozták a bizottságokat, és döntöttek a városvezetők juttatásairól is. A főváros a jövőben 6 új tanácsnokkal működik majd, közülük kettőt az ellenzék ad. A Fővárosi Közgyűlés alakuló ülésén részt vett és beszédet mondott Orbán Viktor miniszterelnök is.
 
"Magasztos és nehéz feladat, amire vállalkoztunk. Akkor felelhetünk meg a választók bizalmának, ha döntéseinket a választók minél szélesebb bevonásával, tudtával hozzuk meg" - mondta Kaltenbach Jenő, a Fővárosi Közgyűlés korelnöke, az LMP frakcióvezetője a testület alakuló ülésén, pénteken. A korelnök köszöntőjét követően letették esküjüket a közgyűlés új képviselője, majd Tarlós István, Budapest október 3-án megválasztott főpolgármestere.
 
A közgyűlés alakuló ülésén részt vett és beszédet mondott Orbán Viktor miniszterelnök. A kormányfő úgy fogalmazott, hogy az emberek világos döntést hoztak: új korszaknak kell kezdődnie Budapest történetében. "Budapest a magyar nemzet fővárosa, a Kárpát-medence természetes központja" - tette hozzá Orbán Viktor. Mint mondta: az ország azt várja a fővárostól, hogy álljon a változás élére.
 
Az elmúlt időszak korrupciós ügyeinek feltárására utalva a miniszterelnök kijelentette: ha következmények nélkül marad, ami az elmúlt években történt, akkor az emberek azt fogják hinni, hogy minden marad a régiben. Orbán Viktor - aki gratulált a főpolgármesternek és a képviselőknek megválasztásukhoz - szavait a "Hajrá Magyarország, hajrá Budapest!" szlogennel zárta.
 
A miniszterelnök után felszólaló Tarlós István megköszönte a választók bizalmát, a mögötte álló pártok, valamint Orbán Viktor támogatását. A főpolgármester emellett köszöntötte az új közgyűlés képviselőit. "Biztosítom az ellenzéket, hogy ember- és politikusszámba vesszük őket" - ismételte meg korábbi szavait Tarlós István. "Végre fogjuk hajtani a programunkat, amely immár egy éve ismert. Komolyan gondoljuk a rendet, az esélyt és a szolidaritást" - utalt az egy évvel ezelőtt bemutatott főpolgármesteri program címére Tarlós István. "A Főpolgármesteri Hivatal munkája szakmai irányba tolódik el; saját értékrendünket meg kívánjuk jeleníteni, de az ellenzék álláspontjának figyelembe vételével." Úgy fogalmazott: kell, hogy közös pontok legyenek, a városirányítás pragmatikus feladat, a politikai szempontok itt kevésbé érvényesülnek, mint a nagypolitikában. A főpolgármester - mint a néhány nappal ezelőtti sajtótájékoztatója során is - aggasztónak nevezte a főváros pénzügyi helyzetét, emiatt az Állami Számvevőszék vizsgálatát kéri. Kiemelte a BKV-t, amely szavai szerint immár 800 milliárd forintos külső és belső eladósodottsággal küzd.
 
Tarlós István a jövőre nézve együttműködő, gyors és határozott munkavégzést ígért, illetve azt, hogy nem csak a rá szavazóknak, hanem mindenki főpolgármestere lesz.
 
 A főpolgármester beszédét követően a frakcióvezetők is felszólaltak. Németh Zoltán (Fidesz-KDNP) szintén az ellenzék megbecsülését említette annak kapcsán, hogy a frakció a korábbiaktól eltérő stílust kíván meghonosítani a közgyűlésben. Horváth Csaba (MSZP) konstruktív ellenzékiséget ígért, mint mondta: a szocialista frakció Budapest fejlődéséért dolgozik majd az új önkormányzati ciklusban. Kaltenbach Lenő (LMP) reményének adott hangot, hogy képviselőcsoportjuk nem okoz majd csalódást a választóknak; kijelentette: frakciójuk minden olyan döntést támogat, amely a város javát szolgálja, és megfelel az LMP értékrendjének. A jobbikos Szabó György elmondta: frakciója szakmai munkát kíván végezni a Fővárosi Közgyűlésben.
 
A képviselők titkos szavazással megválasztották Budapest új főpolgármester-helyetteseit. Az egyhangú szavazás eredményeképpen Bagdy Gábor pénzügyekért, György István városüzemeltetésért, Csomós Miklós oktatásért és kultúráért, Pesti Imre pedig az egészségügyért és a szociális ágazatért felelős főpolgármester-helyettes lett, mind a négyen letették esküjüket is.
 
Az alakuló ülésen 7-7 fővel létrehozták a közgyűlés bizottságait: az Egészségügyi és Szociális Bizottságot, a Gazdasági Bizottságot, a Jogi, Ügyrendi, Kisebbségvédelmi és Vagyonnyilatkozat-ellenőrző Bizottságot, a Pénzügyi és Költségvetési Bizottságot, a Közbeszerzési Bizottságot, az Oktatási Bizottságot, a Pénzügyi Ellenőrző Bizottságot, valamint a Városfejlesztési és Környezetvédelmi Bizottságot.
 
Az új ciklusban 6 tanácsnoka lesz a fővárosnak. Wintermantel Zsolt (Fidesz-KDNP) közlekedési, Németh Szilárd (Fidesz-KDNP) kulturális és turisztikai, Zsolnay József (Fidesz-KDNP) közbiztonsági, Ughy Attila (Fidesz-KDNP) városképvédelmi és városfejlesztési, Molnár Gyula (MSZP) informatikai, Bánsághy Tamás (MSZP) agglomeráciért felelős tanácsnok lett.
 
A közgyűlés alakuló ülésén a testület elfogadta a főpolgármester és helyetteseinek juttatásait, továbbá döntött a Veszprém megyei vörösiszap-katasztrófa károsultjainak megsegítéséről is.
 
Az önkormányzati választás eredményeképpen a Fidesz-KDNP 17, az MSZP 10, az LMP és a Jobbik 3-3 képviselővel vesz részt a Fővárosi Közgyűlés munkájában. Steiner Pál, Gajda Péter és Szabados Ákos szocialista képviselők lemondtak mandátumukról, helyüket a testületben Móricz Eszter, Bihary Gábor és Szaniszló Sándor foglalta el. Ugyancsak lemondott képviselői helyéről az LMP-s Jávor Benedek és a jobbikos Staudt Gábor (mindketten pártjuk főpolgármester-jelöltjei voltak), utódaik mandátumát azonban még nem adták ki.
 
budapest.hu

Közgyűlési hírek

Rendkívüli ülést tartott 2014. augusztus 25-én a Fővárosi Közgyűlés. Megválasztották a Fővárosi Választási Bizottság új tagjait, döntöttek a 3-as metrót érintő felújítási kérdésekről.
Egyhangúlag támogatták az új budapesti rendőrfőkapitány kinevezését, döntöttek az M3-as metró rekonstrukciójának előkészítéséről. Határoztak a Pro Urbe Budapest és más fővárosi kitüntető címek odaítéléséről.
Döntöttek többek között Budapest új díszpolgárairól, a Cséry-telep kármentesítéséről, a budapesti villamostenderről, valamint az árvízvédelmi helyreállításról és útfelújításokról is szavaztak a képviselők.
A főpolgármester a Párbeszéd Magyarországért képviselői által megkifogásolt valamennyi ellenzéki napirendi javaslatról megszavaztatta a Közgyűlést, és a PM képviselői részt is vettek a közgyűlési munkában, valamennyi előterjesztésről szavaztak.
Jóváhagyta a Fővárosi Közgyűlés mai rendkívüli ülésén, zárt ülésen a német RWE Gas International N.V. és az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. közötti Főgáz-részvény eladásához kapcsolódó megállapodásokat.
Elfogadták a főváros idei, 316,5 milliárd forint főösszegű költségvetését. Döntöttek arról, hogy Eszenyi Enikő marad a Vígszínház igazgatója. Visszamenőlegesen csökkentették a szilárd tüzelésű kémények ellenőrzési díját.
A Fővárosi Közgyűlés üléseit végig élőben közvetítjük, bárki elejétől végéig figyelemmel kísérheti.
Döntöttek a fővárosi cégvezetők prémiumának csökkentéséről, kibővítették a választási plakátok elhelyezésére vonatkozó tilalmakat, határoztak a forrásmegosztásról és az állami adósságátvállalásról.
A szövegbe technikai hiba folytán maradt benne a behajtási díjak bruttó 470 Ft-ra emeléséről szóló rész, amelynek visszavonását a közgyűlés januári ülésén fogja kezdeményezni Tarlós István főpolgármester
Csaknem 120 napirendi pontot tárgyalt meg 2013. december 11-i ülésén a Fővárosi Közgyűlés. Döntöttek a BKK igazgatóságának kibővítéséről és új tagjairól. Határoztak arról is, hogy 17 újabb középület, emlékmű, szobor kaphat díszkivilágítást.
A havi bérlet 10.500 Ft helyett 9500 Ft-ba, az éves bérlet 114.600 Ft helyett 103.000 Ft-ba, a tanulóbérlet 3850 Ft helyett 3450 Ft-ba, a nyugdíjasbérlet 3700 Ft helyett 3330 Ft-ba fog kerülni jövőre.
Megengedtem, hogy tiltakozni lehessen, azt viszont nem, hogy szétzilálják a közgyűlés munkáját - nyomatékosította Tarlós István. Érhetetlen és elkapkodott pancserakció, amit a Város Mindenkié egyesület tesz - jegyezte meg.
​A Város Mindenkié egyesület akciójával meghiúsítja az olyan közérdekű napirendek megtárgyalását és a döntéshozatalt, mint a közösségi közlekedés tarifáinak csökkentése, az útfelújítási program vagy a városrehabilitációs pályázatok.
A határozatképességet bármikor biztosítani tudjuk, így számunkra az időpont nem jelent problémát, dolgozni fogunk. A dolog attól furcsa, hogy az egyesület még nem is tudja, mit szavaznánk meg, vagyis vakon tiltakoznak.
​A – bejelentés szerint – Város Mindenkié egyesület a főpolgármester és helyettese kivételével a többi választott képviselő elől agresszívan, fizikailag elzárta az útját annak, hogy elfoglalják helyüket az ülésteremben.
Marad a Margitszigeten az építmény- és iparűzésiadó-fizetési kötelezettség. A főváros 5 milliárd forinttal támogat 29 kerületi városrehabilitációs projektet. Ingyenes lesz a Soroksár-busz. Eredménytelen a Víg és az Operett igazgatói pályázata.
Az önkormányzati választásokig nem lesznek utcaátnevezések. Elfogadták a Margitsziget átadás-átvételéről szóló javaslatot, jóváhagyták a Budapest és Sanghaj közötti testvérvárosi megállapodást.
Tizenöten kapták meg a Budapest díszpolgára címet, az elismeréseket Tarlós István főpolgármester adta át a díjazottaknak a szabadság napja alkalmából tartott ünnepi közgyűlésen.
Módosították a taxirendeletet. Inflációkövetőek lesznek a közterület-használati díjak, pályázatot írtak ki a Vígszínház és az Operettszínház igazgatói posztjára,új neve van a közterület-felügyeletnek. Jelentősen, 44 %-kal csökken a kéményseprés díja.