Megalakult az új Fővárosi Közgyűlés
2010. október 15.
Laptartalom Letette esküjét Tarlós István, Budapest új főpolgármestere. A közgyűlés alakuló ülésén megválasztották a négy új főpolgármester-helyettest, létrehozták a bizottságokat, és döntöttek a városvezetők juttatásairól is. A főváros a jövőben 6 új tanácsnokkal működik majd, közülük kettőt az ellenzék ad. A Fővárosi Közgyűlés alakuló ülésén részt vett és beszédet mondott Orbán Viktor miniszterelnök is.
"Magasztos és nehéz feladat, amire vállalkoztunk. Akkor felelhetünk meg a választók bizalmának, ha döntéseinket a választók minél szélesebb bevonásával, tudtával hozzuk meg" - mondta Kaltenbach Jenő, a Fővárosi Közgyűlés korelnöke, az LMP frakcióvezetője a testület alakuló ülésén, pénteken. A korelnök köszöntőjét követően letették esküjüket a közgyűlés új képviselője, majd Tarlós István, Budapest október 3-án megválasztott főpolgármestere.
A közgyűlés alakuló ülésén részt vett és beszédet mondott Orbán Viktor miniszterelnök. A kormányfő úgy fogalmazott, hogy az emberek világos döntést hoztak: új korszaknak kell kezdődnie Budapest történetében. "Budapest a magyar nemzet fővárosa, a Kárpát-medence természetes központja" - tette hozzá Orbán Viktor. Mint mondta: az ország azt várja a fővárostól, hogy álljon a változás élére.
Az elmúlt időszak korrupciós ügyeinek feltárására utalva a miniszterelnök kijelentette: ha következmények nélkül marad, ami az elmúlt években történt, akkor az emberek azt fogják hinni, hogy minden marad a régiben. Orbán Viktor - aki gratulált a főpolgármesternek és a képviselőknek megválasztásukhoz - szavait a "Hajrá Magyarország, hajrá Budapest!" szlogennel zárta.
A miniszterelnök után felszólaló Tarlós István megköszönte a választók bizalmát, a mögötte álló pártok, valamint Orbán Viktor támogatását. A főpolgármester emellett köszöntötte az új közgyűlés képviselőit. "Biztosítom az ellenzéket, hogy ember- és politikusszámba vesszük őket" - ismételte meg korábbi szavait Tarlós István. "Végre fogjuk hajtani a programunkat, amely immár egy éve ismert. Komolyan gondoljuk a rendet, az esélyt és a szolidaritást" - utalt az egy évvel ezelőtt bemutatott főpolgármesteri program címére Tarlós István. "A Főpolgármesteri Hivatal munkája szakmai irányba tolódik el; saját értékrendünket meg kívánjuk jeleníteni, de az ellenzék álláspontjának figyelembe vételével." Úgy fogalmazott: kell, hogy közös pontok legyenek, a városirányítás pragmatikus feladat, a politikai szempontok itt kevésbé érvényesülnek, mint a nagypolitikában. A főpolgármester - mint a néhány nappal ezelőtti sajtótájékoztatója során is - aggasztónak nevezte a főváros pénzügyi helyzetét, emiatt az Állami Számvevőszék vizsgálatát kéri. Kiemelte a BKV-t, amely szavai szerint immár 800 milliárd forintos külső és belső eladósodottsággal küzd.
Tarlós István a jövőre nézve együttműködő, gyors és határozott munkavégzést ígért, illetve azt, hogy nem csak a rá szavazóknak, hanem mindenki főpolgármestere lesz.
A főpolgármester beszédét követően a frakcióvezetők is felszólaltak. Németh Zoltán (Fidesz-KDNP) szintén az ellenzék megbecsülését említette annak kapcsán, hogy a frakció a korábbiaktól eltérő stílust kíván meghonosítani a közgyűlésben. Horváth Csaba (MSZP) konstruktív ellenzékiséget ígért, mint mondta: a szocialista frakció Budapest fejlődéséért dolgozik majd az új önkormányzati ciklusban. Kaltenbach Lenő (LMP) reményének adott hangot, hogy képviselőcsoportjuk nem okoz majd csalódást a választóknak; kijelentette: frakciójuk minden olyan döntést támogat, amely a város javát szolgálja, és megfelel az LMP értékrendjének. A jobbikos Szabó György elmondta: frakciója szakmai munkát kíván végezni a Fővárosi Közgyűlésben.
A képviselők titkos szavazással megválasztották Budapest új főpolgármester-helyetteseit. Az egyhangú szavazás eredményeképpen Bagdy Gábor pénzügyekért, György István városüzemeltetésért, Csomós Miklós oktatásért és kultúráért, Pesti Imre pedig az egészségügyért és a szociális ágazatért felelős főpolgármester-helyettes lett, mind a négyen letették esküjüket is.
Az alakuló ülésen 7-7 fővel létrehozták a közgyűlés bizottságait: az Egészségügyi és Szociális Bizottságot, a Gazdasági Bizottságot, a Jogi, Ügyrendi, Kisebbségvédelmi és Vagyonnyilatkozat-ellenőrző Bizottságot, a Pénzügyi és Költségvetési Bizottságot, a Közbeszerzési Bizottságot, az Oktatási Bizottságot, a Pénzügyi Ellenőrző Bizottságot, valamint a Városfejlesztési és Környezetvédelmi Bizottságot.
Az új ciklusban 6 tanácsnoka lesz a fővárosnak. Wintermantel Zsolt (Fidesz-KDNP) közlekedési, Németh Szilárd (Fidesz-KDNP) kulturális és turisztikai, Zsolnay József (Fidesz-KDNP) közbiztonsági, Ughy Attila (Fidesz-KDNP) városképvédelmi és városfejlesztési, Molnár Gyula (MSZP) informatikai, Bánsághy Tamás (MSZP) agglomeráciért felelős tanácsnok lett.
A közgyűlés alakuló ülésén a testület elfogadta a főpolgármester és helyetteseinek juttatásait, továbbá döntött a Veszprém megyei vörösiszap-katasztrófa károsultjainak megsegítéséről is.
Az önkormányzati választás eredményeképpen a Fidesz-KDNP 17, az MSZP 10, az LMP és a Jobbik 3-3 képviselővel vesz részt a Fővárosi Közgyűlés munkájában. Steiner Pál, Gajda Péter és Szabados Ákos szocialista képviselők lemondtak mandátumukról, helyüket a testületben Móricz Eszter, Bihary Gábor és Szaniszló Sándor foglalta el. Ugyancsak lemondott képviselői helyéről az LMP-s Jávor Benedek és a jobbikos Staudt Gábor (mindketten pártjuk főpolgármester-jelöltjei voltak), utódaik mandátumát azonban még nem adták ki.
budapest.hu
|
A Csillaghegyi-öblözet árvízvédelmi létesítménye nem a Nánási út – Királyok útja nyomvonalon, hanem a hullámtérben, továbbá a Barát-patak és az Aranyhegyi-patak mentén valósuljon meg úgy, hogy a pontos nyomvonal kijelöléséről később döntenek – határozott rendkívüli ülésen a Fővárosi Közgyűlés.
Maradt a parti nyomvonal a Nánási út-Királyok útjával ellentétben, tanulmányterv készül a parton egy telekhatárokon belüli, magánterületeken történő építés realitásának vizsgálatáról.
Nyílt pályázatot hirdetnek a Bálna értékesítéséről, 11 milliárd forintos minimálárral. A közgyűlés úgy döntött: megerősíti korábbi döntését a Római-partról, amely szerint a part menti nyomvonalon épülhet meg a védmű.
A legfontosabb döntések: tovább működhet a téli hajléktalan-krízisférőhely a Rimaszombati úton, 240 milliós összetámogatást kapnak idén a kiemelt budapesti sportegyesületek, modernizálnak hétezer elavult közvilágítási lámpatestet.
Testvérvárosi együttműködési megállapodást kötöttek Budapest és Beregszász között. Indulhat a csillaghegyi árvízvédelmi mű engedélyeztetése. 2019 végéig megújulhat a Blaha Lujza tér, továbbépülhet a csepeli gerincút. Döntöttek a margitszigeti zenélő szökőkút multimédiás bővítéséről is.
Budapest testvérvárosi együttműködést köt Krakkóval. Racionalizálják a Fővárosi Közbeszerzési Kft. működését. Júniusban dönthet a közgyűlés arról, hogy egyes nyári hétvégéken lezárják az autósok elől a Szabadság hidat. Határoztak arról, hogy mintegy egy tucat eddig névtelen közterület kap új elnevezést.
Elfogadták a BRFK tavalyi beszámolóját. Döntöttek arról, hogy a part menti nyomvonalon épülhet meg a csillaghegyi öblözet védműve. Felújítják a Lánchidat és a Váralagutat, a munka nyáron indul, és 2019 végén fejeződhet be. Zárt ülésen nyolc új budapesti díszpolgárt választottak.
Rendkívüli ülésen döntött a Fővárosi Közgyűlés Budapest 2024-es olimpiai pályázatának visszavonásáról. A testület felkérte a főpolgármestert: folytasson tárgyalásokat a kormánnyal az olimpiai pályázattal kapcsolatos beruházások további sorsáról.
Elfogadták Budapest 2017. évi költségvetését 381,4 milliárdos főösszeggel. A közgyűlés felhatalmazta a főpolgármestert, hogy folytasson tárgyalásokat a BOM-mal és a kormánnyal a budapesti olimpiai pályázat további sorsáról, „a megszűnt nemzeti konszenzusra tekintettel”.
A közgyűlés döntött az olimpiai helyszínkiválasztási javaslat véglegesítéséről. Tudomásul vették az Alstom metrókocsik beszerzését vizsgáló bizottság jelentését, amelyet eljuttatnak a Legfőbb Ügyészségre. Zárt ülésen döntöttek az idei Csengery-díjasokról.
Budapest együttműködési megállapodást köt Quitóval és Minszkkel. Módosították a helyi iparűzési adóról szóló rendeletet, 2017-től a háziorvos, védőnő vállalkozókat adómentesség illeti meg, ha vállalkozási szintű iparűzési adóalapjuk nem haladja meg a 20 millió forintot.
Az M3-as metró felújításakor szükséges buszpótlást nem szolgáltatásvásárlással oldják meg, hanem átcsoportosításokkal, korábbi járműbeszerzési szerződések opcióival, valamint használt járművek vásárlásával. A közgyűlés a római-parti változtatási tilalomról is döntött.
Együttműködési megállapodást köt Budapest Szarajevóval. Módosították a 2024-es budapesti olimpiai pályázat alapját képező helyszínkiválasztási javaslatot. Határoztak új P+R parkolók építéséről. Zárt ülésen döntöttek a Pro Urbe Budapest, a Budapestért díj, valamint más fővárosi kitüntető címekről.
Novembertől kiválik a HÉV-ágazat a BKV-ból, megújul a Pók utcai felüljáró, módosult a hajléktalanrendelet. Döntöttek arról, hogy folytathatja munkáját a Madách és az Újszínház vezetője, Szirtes Tamás és Dörner György, a Thália igazgatója Kálomista Gábor lett.
Döntöttek az M3-as metró felújítása miatti járműpótlásról: ha a kormány július 5-ig támogató döntést hoz és biztosítja a teljes többletköltséget, akkor szolgáltatást vásárol a Főváros, ellenkező esetben Solaris buszokat. Létrejött az Alstom-vizsgálóbizottság, a Főkertet bízták meg a Római-parti partrendezés tervezésével.
Háromtagú vizsgálóbizottság alakul az Alstom metrókocsik ügyében felmerült korrupciós vádak kivizsgálására. Döntött a közgyűlés a Budapesti Ösztöndíj Program keretében az idei ösztöndíjasokról. Az M3-as metró felújítása miatt szükséges járműpótlásról a következő ülésre halasztották a döntést.
Döntöttek az M3-as metró felújításának támogatási szerződéséről, eszerint a 139,5 milliárdos projekt ősszel indulhat és 2019. szeptember végére fejeződhet be. Elfogadták a csillaghegyi öblözet védelmének támogatási szerződését is.
Nyolc új díszpolgárt választottak, döntöttek arról, hogy Budapest is elutasítja a kötelező betelepítési kvótát. Göncz Árpád volt köztársasági elnök nevét városközpont veszi fel a XIII. kerületben, módosult a parkolási rendelet, visszakerült a jogszabályba az ötperces türelmi idő.
Elfogadták Budapest idei költségvetését, 313 milliárdos kiadási és bevételi főösszeggel. Döntöttek a 2017-es vizes vb-hez kapcsolódó fejlesztésekről, köztük a Margit-sziget csatornázásáról. Szigorították a szmogriadó-rendeletet. Döntöttek a Csengery-díj adományozásáról és fürdőfejlesztési hitelről.
Elfogadták a 2024. évi, tervezett budapesti olimpia mestertervét, amely a világverseny helyszíneit is meghatározza. Határozatban mondta ki a közgyűlés, hogy a továbbiakban nem tudja biztosítani államtól átvett feladatként az agglomerációs közösségi közlekedést, mivel az állam nem ad forrást a feladatra.
|
|