A fővárosi önkormányzat Budapest Esély Központja az Esélyháló Konferencia keretében ismertette az érintett szakemberekkel komplex települési esélyegyenlőségi programját. A szervezők szeretnék azt is, ha a fővárosban hamarosan „ciki” lenne a diszkrimináció.
13 kerület és több mint 40 civil szervezet képviselői vettek részt pénteken az egész napos Esélyháló Konferencia nevű rendezvényen. A Fővárosi Közgyűlés még 2010 augusztusában fogadta el a Főváros Települési Esélyegyenlőségi Programját, amelynek minél szélesebb körben való megismertetését és társadalmasítását fontos feladatnak tartják. Ezért a konferencián a szervezők a fővárosi és kerületi önkormányzatokban, különböző ágazatokban működő szakemberek, különféle célcsoportokkal foglalkozó intézmények és civil szervezetek között konkrét, megvalósítható, a fővárosi programba beépíthető együttműködési lehetőségeket mutattak be.
Szentes Tamás egészségügyért és szociális ügyekért felelős főpolgármester-helyettes megnyitójában hangsúlyozta: céljuk a mostani programmal is ugyanaz, mint más hasonló, kiemelt projektekkel is, azaz a fővárosban működő szervezetek munkáját összehangolni. „Ezáltal ugyanis olyan szinergikus hatásokat élesztünk fel, amelyekkel hatásosan tudjuk javítani a Budapesten élő, valamilyen szempontból hátrányokkal küzdő emberek életét a jelen, aggodalomra okot adó gazdasági helyzetben is” – érvelt a politikus.
A főpolgármester-helyettes kitért arra is: épp a múlt héten alakult meg az a munkacsoport a Főpolgármesteri Hivatalban, amelynek célja az autizmussal élő budapestiek számára egy átfogó stratégia kialakítása, a szolgáltatások optimalizálása és akadálymentesítése, az érintettek és családjaik életminőségének számukra is érezhető javítása. Szentes Tamás fontosnak tartja, hogy az említett lépés legyen modellértékű más területek számára is, csakúgy, mint a napokban, a Nemzetgazdasági Minisztérium gondozásában napvilágot látott Magyar Munka Terv, amely 2015-ig 400 ezer új munkahely létrehozását tűzte ki célul. Ehhez kapcsolódik a főváros hajléktalan programja is, melynek keretében a budapesti közműcégek biztosítanak munkahelyet az otthonukat elveszített embereknek, lehetővé téve azok társadalmi reintegrációját.
Vannak olyan területei az esélyegyenlőségnek – közölte végül Szentes Tamás -, ahol kifejezetten az önkormányzatnak kell teljesítenie kötelezettségeit. Ilyen például a közintézmények akadálymentességének megteremtése. Ezért a civil szervezetek tapasztalatait felhasználva még az idén megkezdik az intézményrendszer állapotának felmérését.
A Budapest – Több, mint esély címet viselő munka egyébként hét ágazat, hat célcsoport akadályainak csökkentésére nyújt rendszerszintű megoldásokat. Stratégiai iránytűt ad a szükséges és lehetséges beavatkozások hosszabb távú irányaival, jó példák gyűjteményével, szakmai hálózat kialakításával. Kulinyi Márton, a Budapest Esély Nonprofit Kft. ügyvezető igazgató arra hívta fel a figyelmet: nem csupán a kerekesszékesek szorulnak akadálymentesítésre, hanem szinte bármelyikünk kerülhet olyan helyzetbe, amikor például fizikai (babakocsi), infokommunikációs (ügyfélszolgálat), de akár szemléleti (előítélet) akadályokat kell ledöntenünk.
A szekcióüléseken a közfeladatokat tervező és működtető szakemberek, az esélyek megerősítésében jártas civil szervezet szakembereivel három szinten egyeztettek. Az igazgató hozzátette: az esélyegyenlőség elsősorban bennünk kezdődik, amikor felismerjük, hogy egyes embertársaink bizonyos tevékenységet korlátozottan képesek csak elvégezni. Így ezek a korlátok nem teszik lehetővé, hogy a bennük lévő értékek hasznosulhassanak, pedig „ha nem hagyjuk veszni az értékeket, azzal értéket teremtünk”.
Kulinyi Márton előadása végén aláhúzta: az esélyegyenlőség megerősítése gyakran nem kerül többletköltségbe, csak egy kis célzott figyelmességbe. Hatására azonban javul a közszolgáltatások mennyiségi és minőségi megfelelősége, csökken a kiszoruló személyek száma, nő a közösségi összetartozás erőforrása, azaz jobbá válik mindannyiunk életminősége. A szervezők már a közeljövőben szeretnék elérni továbbá azt is, hogy bárki számára kínossá váljék diszkriminálni.