Közlemény az óbudai gázgyárral kapcsolatban

A mai nap folyamán Falus Ferenc – Óbudai Gázgyárral kapcsolatos – teljes tájékozatlanságáról tanúskodó kijelentései vonatkozásában az alábbiakat kívánom rögzíteni:
 
Az Óbudai Gázgyárban a nagymérvű elhasználódás miatt 1984. október 15-én a kemencékkel együtt az egész szénfeldolgozó vertikum megszűnt, a szénelőkészítő, a kokszfeldolgozó és gáztisztító üzemek leálltak, ezzel 71 év után megszűnt a szénalapú gázgyártás. A továbbiakban csak a levegős bontók üzemeltek, oly módon, hogy a földgázzal feltöltött gáztartókba keverték a levegős bontott gázt, és 1987. április 6-án a levegős bontás is leállt.
 
Az érintett területen tehát az 1980-as évektől – bár indokolt lett volna, és ismert volt a probléma  - nem történt meg a kármentesítés, Demszky Gábor előző főpolgármester és a szocialista városvezetés 20 éven keresztül ígérte a kármentesítést és a terület fejlesztését, de nem történt semmi. A főváros számára hihetetlenül hátrányos, 1995-ös FŐGÁZ privatizációs szerződésben a felek kármentesítésről is rendelkeztek, de azt követően nem tettek érdemi lépést az eltakarítás érdekében, csak egy vállalhatatlan kármentesítési beavatkozási terv készült. Ebben a privatizációs szerződésben az MSZP-SZDSZ-es városvezetés elképesztő módon – a piaci befektetőt mentesítve - gyakorlatilag magára vállalta a kármentesítési költség megfizetését. A szerződés ezen rendelkezését egyébiránt a FŐGÁZ új adásvételi szerződései során a főváros előnyére korrigáltuk.
 
A probléma felvetése tehát nem 2009-ben történt, hanem azt megelőzően gyakorlatilag évtizedekig folyamatosan.  Az ígéretek pedig ugyanúgy égbe kiáltott szavak maradtak, mint a római parti védmű-, vagy az Aquincumi híd megépítése,a 4-es metró átadása, a csatornázás és persze folytathatnánk a sort.
Ezzel szemben a jelenlegi városvezetés - rendszerszinten nyúlva a problémához - az óbudai önkormányzattal együtt hozzálátott a munkához és egy éves részletes szakmai munkát követően 2013-ra elkészítette a Kerületi Szabályozási Tervet, mely rögzíti a beépítési mértékeket, a főbb funkciókat, és amely alapvető abból a szempontból, hogy életszerű, a valós fejlesztési szándékhoz igazodó kármentesítési terv készülhessen, és hogy meghatározza a tisztítási fokozatot.
 
Ezzel párhuzamosan - a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi Felügyelőséggel egyeztetve – a terület teljes átvizsgálása után elkészült a tényfeltárási dokumentáció, amely a jogszabályoknak megfelelően a szennyeződés mértékét, összetételét, és elterjedését rögzíti, és melyet a FŐGÁZ be is nyújtott a Felügyelőség felé 2014. június 30. napján. A kármentesítés technikáját, kivitelezési idejét és becsült költségét tartalmazó beavatkozási terv megírása – mely csaknem egy éves munka eredménye - a végső fázisban van, elfogadása – mely a FŐGÁZ feladata – heteken belül várható.
 
A beavatkozási, kármentesítési terv készítésével egyidejűleg a Budapesti Városfejlesztési és Városrehabilitációs Zrt. megbízásából egy hónapon belül elkészül az Óbudai Gázgyári terület fejlesztési lehetőségeit, valamint részletes költség haszon elemzést is tartalmazó Megvalósíthatósági Tanulmány, amely alapján megkezdődhet az építészeti tervezés.
 
Terveink szerint a terület kulturális célú hasznosítást kap, egy új kulturális negyedet hozunk létre, mely megfelel a fenntarthatóság követelményeinek is. Az ingatlan fejlesztése, mint az egyik legjelentősebb barnamezős terület egyébként bekerült a Főváros idén elfogadott Településfejlesztési Stratégiájába (Budapest 2020), ill. a Tematikus Fejlesztési Programokba is.
 
Az Óbudai Gázgyár területén mindeközben építési beruházást is végeztünk, hiszen nemrég készült el a teljesen leromlott, és gyakorlatilag életveszélyes állapotba került műemléki víz és kátránytornyok felújítása, állagmegóvása, bárki megtekintheti milyen gyönyörűek lettek.
 
Bízom abban, hogy a Tarlós István főpolgármester úr által irányított jelenlegi városvezetés, a ránk hagyott súlyos örökséggel szembeni erőfeszítéseit a budapesti polgárok tisztán látják és érzékelik annak ellenére is, hogy néha ehhez hasonló, inkorrekt megnyilatkozások történnek, jelen esetben Falus Ferenctől a baloldali pártok főpolgármester jelöltjétől és Béres Andrástól az Együtt-PM III. kerületi polgármester jelöltjétől.
 
Azt gondolom, hogy a budapesti polgárok pontosan tudják, hogy a kormánnyal együttműködve megteszünk mindent annak érdekében, hogy a város működjön és folyamatosan fejlődjön, mely által egyre versenyképesebbé válhat az európai fővárosok között.
Falus Ferencnek a jövőre nézve pedig tisztelettel javasolom, hogy mielőtt egy téma kapcsán véleményt formál és a nyilvánosság elé áll, pontosabban tájékozódjon.
Szeneczey Balázs
városfejlesztésért felelős főpolgármester - helyettes

Hírek

RSS megtekintés