Flamingófiókákkal gazdagodik a Holnemvolt Park

​Új helyükön is rendületlenül szaporodnak a Fővárosi Állat- és Növénykert flamingói. A rózsás színű madarak tavasszal költöztek át az április végén megnyitott Holnemvolt Parkba. Eddig összesen hat fióka jött a világra, de további tojások kikelése is várható az elkövetkező napokban.

A költözés miatt számolni kellett azzal a lehetőséggel is, hogy az idei költési szezon elmarad. Úgy tűnik azonban, hogy a flamingók a vártnál hamarabb hozzászoktak új kifutójukhoz, és elég otthonosan érzik benne magukat ahhoz, hogy fészekrakásba, költésbe fogjanak.

A Fővárosi Állat- és Növénykertben él Európa egyik legjobban szaporodó rózsás flamingó kolóniája. Ennek megfelelően évről évre rendszeresen kelnek ki és cseperednek fel újabb és újabb flamingófiókák. Az idei szaporulat azonban fontos visszajelzés is az állatkerti szakemberek számára, hiszen ebben az esztendőben jelentős változás állt be a budapesti flamingócsapat életében. Tavasszal ugyanis a teljes kolóniát átköltöztették a korábbi, az Elefántházzal szemközti kifutóról arra az új férőhelyre, amelyet az egykori Vidámpark területén áprilisban megnyitott új Holnemvolt Parkban alakítottak ki a számukra.

A költözés, az új férőhelyhez való hozzászokás időt vesz igénybe, és amíg a madarak nem érzik magukat kellő biztonságban a számukra először még ismeretlen helyen, nemigen fognak hozzá a fészkeléshez. Éppen ezért az állatkerti szakemberek azzal a lehetőséggel is számoltak, hogy az idei évben akár el is maradhat a flamingóknál a költési szezon. A rózsás színű madarak azonban szemlátomást hamar megbarátkoztak új otthonukkal. Néhány flamingó már májusban megkezdte a fészkek építését. A tojásrakás június elején kezdődött meg, s az első fióka június 30-án látott napvilágot. Az azóta eltelt másfél hét során további öt jövevény kelt ki, így jelenleg hat apróságot nevelnek az állatkert flamingói. Az elkövetkező hetekben további fiókák is várhatóak, hiszen számos madár jelenleg is a fészken ül és kotlik. A költési szezon tehát nem maradt el, csupán a szokásoshoz képest két hónappal későbbre tolódott. Az elmúlt években ugyanis a fiókák világra jövetelére általában az április végétől június közepéig tartó időszakban került sor, kivéve a tavalyi, 2013-as esztendőt, amikor a márciusi havazások következtében az első fiókák kikelésére május közepéig kellett várni.

A kikelt flamingófiókák nemcsak kisebbek a felnőtteknél, hanem egészen máshogy is néznek ki. Az alig néhány napos, illetve egy-két hetes madarak testét ugyanis szürke, pihés tollazat borítja, lábaik viszonylag tömzsik, a felnőttekre oly jellemző, sajátosan görbült csőr helyett pedig még csaknem egyenes csőrt viselnek. Ez egyben azt is jelenti, hogy a fiókák az első pár hónapban nem képesek a vízben lebegő táplálékszervezetek kiszűrésére. Ehelyett a felnőttek emésztőcsövének felső szakaszán speciális begytej termelődik, ezt csurgatják a fiókák csőrébe.

A rózsás flamingó (Phoenicopterus roseus) Dél-Európában, Afrikában, Dél- és Délnyugat-Ázsiában őshonos madárfaj, mely főként a folyótorkolatok, sekély, sós vizű tavak és tengerpartok környékén fordul elő a legnagyobb számban. Magyarországon ritka kóborlóként, alkalmi vendégként találkozhatunk velük. Hazánkban védett madárnak számít, eszmei értéke 50.000 Ft. A világ állatkertjeiben viszonylag gyakori, azonban a budapesti kolónia nemzetközi összehasonlításban kifejezetten népesnek és szaporának mondható. Jelenleg 131 állat alkotja az állatkert flamingócsapatát.

Hírek

RSS megtekintés