Drogpolitikák és korrupció címmel szervezett egész napos konferenciát a Főpolgármesteri Hivatalban a kábítószer-ellenes világnap alkalmából a Magyar ENSZ Társaság.
Budapestet a kábítószerrel kapcsolatos problémák nagyságrendekkel hangsúlyosabban érintik, mint a vidéket – mondta Szentes Tamás, egészségügyi főpolgármester-helyettes a rendezvényen. Rámutatott, hogy a fejlett nyugati társadalmakra jellemző átalakulások Magyarországon gyorsabban mentek végbe, mint Nyugat-Európában vagy az Egyesült Államokban. Kábítószerrel kapcsolatos problémák a rendszerváltozás előtt is léteztek, de 1990 után rendkívül gyorsan szaporodtak. A probléma gyorsabban gyűrűzött be, mint a kezelési módok – emelte ki. Szentes Tamás szerint a Nemzeti Drogstratégia próbálja kezelni a sokrétű konfliktusrendszert, része a megelőzés, az egészségügyi következmények kezelése és a kábítószerrel kapcsolatos bűnözésre is kitér. A főpolgármester-helyettes úgy vélte, a máshol már bevált megoldási módokat kell a hazai viszonyokra adaptálva alkalmazni. Ebben Budapestnek koordinációs feladatai lesznek, amelyet remélhetőleg hatékonyan tud ellátni – tette hozzá.
Simai Mihály a Magyar ENSZ Társaság elnöke azt mondta, a kábítószer nem egyszerűen társadalmi betegség, nagyon szorosan kapcsolódik – főként a szervezett – bűnözéshez, egyre több embernek okoz súlyos problémát és szorosan kötődik a nemzetközi terrorizmus, és ezáltal a globális biztonság kérdéséhez is. A globális urbanizáció következtében a világ lakosságának több mint fele nagyvárosi településeken él, és közismert, hogy a kábítószerezés a városi települések betegsége, ami az urbanizációval terjed – mutatott rá az elnök.
Topolánszky Ákos, a Magyar ENSZ Társaság kábítószer-bizottságának elnöke az ENSZ Kábítószer- és Bűnügyi Hivatala (UNODC) éves Drog Világjelentését ismertetve megemlítette többek között, hogy a kábítószer fogyasztása és illegális kereskedelme negatív hatást gyakorol a világ fejlődésére és stabilitására. Hárommillió ember kap kábítószer-függőség elleni kezelést az Egyesült Államokban és az Európai Unió területén. A legsúlyosabb károkat okozó szerek - a heroin és a kokain - fogyasztása jellemzően világszerte csökkent, ezzel szemben a cannabis fogyasztásának mértéke stabil maradt, a szintetikus szerek iránti kereslet pedig jelentős mértékben növekedni fog a jövőben – emelte ki.
Az ENSZ Közgyűlése 1987-ben hozta létre a Kábítószer-ellenes Világnapot, és kéri fel azóta a tagországokat, hogy e napon egységes üzenet keretében hívják fel a figyelmet a drogprobléma elleni fellépés fontosságára. Idén az egészséges közösségek kialakulásának feltételeként a korrupcióellenes küzdelem is nagy hangsúlyt kapott.