A Fővárosi Közgyűlés 2010. október 27-i ülése

Letette esküjét Hanzély Ákos, az LMP új képviselője. Hanzély Ákos azt követően kapott képviselői mandátumot, hogy Jávor Benedek - aki pártja főpolgármester-jelöltje volt - lemondott tisztségéről. Ugyancsak letették esküjüket a bizottságok nem képviselő tagjai.
 
Átalakult Budapest közszolgáltatási rendszere
 
A Fővárosi Közgyűlés szerdán Budapest teljes városüzemeltetési struktúráját átalakította - jelentette ki Tarlós István a döntést követő sajtótájékoztatóján. A főpolgármester elmondta: a testület létrehozta a Budapesti Városüzemeltetési Központ Zrt.-t, a Budapesti Közlekedési Központ Zrt.-t, megalakították a két új intézmény igazgató tanácsát és felügyelő bizottságát. Az igazgató tanácsokat kinyitották az ellenzék felé, a felügyelő bizottságokban pedig ellenzéki dominancia jött létre - tette hozzá.
 
A közgyűlés ezen kívül lecserélte a közszolgáltató vállalatok vezetőit. "Közismert, hogy a közszolgáltató cégeknél mi történt az elmúlt években. Akik fájlalják a vezetői változásokat, azok a korábban történteket pártolják" - jelentette ki Tarlós István. "Éveken át tendenciózusan ugyanazok a bűncselekmények, vagy azzal határos tevékenységek zajlottak; ha egy cégnél ilyen folyamatok vannak, azért a cégvezetésnek felelősséget kell vállalnia" - indokolta a főpolgármester a személyi változásokat.
 
Az egyetlen kivétel a BKV, ott ugyanis a visszaélések még az előző vezetés, és nem Kocsis István vezérigazgatósága idején történtek. Ugyancsak nem történtek személyi változások a három közös tulajdonú vállalatnál, a Fővárosi Gázművek Zrt., a Fővárosi Vízművek Zrt. és a Fővárosi Csatornázási Művek Zrt. vezetői helyükön maradtak. Tarlós István ugyanakkor jelezte: e három cég privatizációs szerződését a közeljövőben felül fogják vizsgálni.
 
A jövőben a Fővárosi Biztonsági Iroda Nonprofit Kft.-t Pető György, a Budapesti Közlekedési Központ Zrt.-t Vitézy Dávid, a Parking Kft.-t Devecz Miklós, a Budapesti Városüzemeltetési Központ Zrt.-t László György, az Enviroduna Kft.-t Wertán Zsolt Zoltán, az FKF Zrt.-t Tölgyesi Balázs, a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt.-t Szőke László, A Főkert Nonprofit Zrt.-t Szabó József, a FŐKÉTÜSZ Kft.-t Lángfy Pál, a Budapesti Temetkezési Intézet Zrt.-t pedig Horváth József vezetheti
 
A FŐTÁV Zrt. élére Fekete Csabát, a Fővárosi Településtisztasági és Környezetvédelmi Kft. vezetői pozíciójába Wohner Zsoltot, a Budapest Főváros Vagyonkezelő Központ Zrt. élére Nagyunyomi-Sényi Gábor Antalt, a Fővárosi Taxiállomásokat Üzemeltető Szolgáltató Nonprofit Kft. vezetőjének pedig Komáromi Endre nevezték ki.  
 
Újságírói kérdésre Tarlós István kifejtette: arra, hogy a jövőben ne történhessenek a korábbihoz hasonló visszaélések, a garanciát a megrendelői, a végrehajtói és az ellenőrzési funkciók egyértelmű szétválasztása jelenti. Ugyancsak a sajtó érdeklődésére a főpolgármester közölte: a Fellegi Tamás nemzetgazdasági miniszterrel folytatott tárgyaláson négy alternatíva vetődött fel a BKV átalakításával kapcsolatban. Mint mondta: a városvezetés azt szeretné, ha az állam tulajdonosként szállna be a BKK Zrt.-be.
 
A főpolgármester álláspontja szerint a BKV-t át kell alakítani, buszágazatot le kell választani a BKV-ról, amely a jövőben a kötött pályás közlekedést vinné tovább. Hangsúlyozta: a buszközlekedés egy részének kiszervezése nem jelent privatizációt
 
Új közlekedési központ alakul Budapesten
A közgyűlés egyhangú szavazással megalapította a Budapesti Közlekedési Központ Zrt.-t. A társaság alaptőkéje 50 millió forint lesz, A BKK ügyvezető szerveként 5 fős Igazgatóságot hoznak létre, amelynek megbízatása határozatlan időre szól. Az új intézmény vezetője várhatóan Vitézy Dávid lesz. Ugyancsak döntött a közgyűlés a főváros közlekedési intézmény-rendszerének átalakításáról. Az átalakítás célja a rendszer hatékonyságának javítása, a fejlesztés szervezettebbé alakítása, a színvonal javítása.
Új vezető a közterület-felügyelet élén
A Fővárosi Közgyűlés zárt ülésen döntött arról, hogy visszavonja a Fővárosi Közterület-felügyelet vezetőjének, Szabó Mihály Józsefnek a megbízatását. Az igazgatói feladatokkal 2010. október 28-i hatállyal Pető Györgyöt bízta meg a testület.
 
Létrehozták a BVK Zrt.-t
A Fővárosi Közgyűlés megalapította a Budapesti Városüzemeltetési Központ Zrt.-t, amely a jövőben a főváros közszolgáltató vállalatait felügyelő ernyőszervezetként működik majd. Az új intézményt a főpolgármester által jegyzett előterjesztés szerint az új városüzemeltetési modellnek megfelelően hozta létre a testület. A BVK feladata a főváros működési zavarainak kiküszöbölése, az üzemszerű működés szervezése és irányítása, a közszolgáltatásokat végző vállalatok tulajdonosi irányítása és ellenőrzése lesz. Az egyes közüzemi vállalatok önállóságának megőrzése mellett a BVK feladata lesz továbbá, hogy optimálissá tegye a tagvállalatok működését, érvényesítse a csoport nagyságából adódó piaci előnyöket, illetve javítsa a tagvállalatok működésének hatékonyságát.
 
Az új ernyőszervezet alá tartozik a jövőben az FKF Zrt., a FŐTÁV Zrt., a Budapest Gyógyfürdői Zrt., a Budapesti Temetkezési Intézet Zrt., a FŐKERT Zrt, a FŐKÉTÜSZ Kft. és a Fővárosi Településtisztasági és Környezetvédelmi Kft. A BVK a jövőben ellátja a tulajdonosi képviseletet a vegyes tulajdonú, illetve a vállalatcsoporthoz nem tartozó, de az önkormányzat 100 százalékos tulajdonában álló cégeinél. Ilyenek a FŐGÁZ Zrt., a Fővárosi Vízművek Zrt., a Fővárosi Csatornázási Művek Zrt., a Budapest Dísz- és Közvilágítási Kft., a BKSZT Budapesti Szennyvíztisztítási Kft., a Nagybani Piac Zrt. és az Enviroduna Kft.
 
Horváth Csaba, az MSZP frakcióvezetője azt kérte a városvezetéstől, hogy az újonnan létrehozott központ havonta vagy kéthavonta számoljon be a tevékenységéről. Tarlós István az ellenzék javaslatát elfogadta, ugyanakkor jelezte: álláspontja szerint elegendő lesz ennél ritkább, például félévenkénti beszámoló is.
 
A főpolgármester dönt a közművezetők kinevezéséről
A Fővárosi Közgyűlés módosította az önkormányzat Szervezeti és Működési Szabályzatát. A testület ezzel a főpolgármesterre ruházta át a főváros egyszemélyi tulajdonában álló gazdasági társaságok vezetőinek kinevezési jogát. Ezt a feladatot eddig a közgyűlés látta el.
A közszolgáltató vállalatok új vezetői
Fővárosi Biztonsági Iroda Nonprofit Kft.: Pető György
 
Budapesti Közlekedési Központ Zrt.: Vitézy Dávid
 
Parking Kft.: Devecz Miklós
 
Budapesti Városüzemeltetési Központ Zrt.: László György
 
Enviroduna Kft.: Wertán Zsolt Zoltán
 
FKF Zrt.: Tölgyesi Balázs
 
Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt.: Szőke László
 
Főkert Nonprofit Zrt.: Szabó József
 
FŐKÉTÜSZ Kft.: Lángfy Pál
 
Budapesti Temetkezési Intézet Zrt.: Horváth József
 
FŐTÁV Zrt.: Fekete Csaba
 
Fővárosi Településtisztasági és Környezetvédelmi Kft. : Wohner Zsolt
 
Budapest Főváros Vagyonkezelő Központ Zrt.: Nagyunyomi-Sényi Gábor Antal
 
Fővárosi Taxiállomásokat Üzemeltető Szolgáltató Nonprofit Kft.: Komáromi Endre
 
BTH Budapesti Turisztika Kht.: Molnár József
 
A BKV Zrt., a Fővárosi Gázművek Zrt., a Fővárosi Vízművek Zrt. és a Fővárosi Csatornázási Művek Zrt. vezetői helyükön maradtak.
 
budapest.hu

Közgyűlési hírek

A Csillaghegyi-öblözet árvízvédelmi létesítménye nem a Nánási út – Királyok útja nyomvonalon, hanem a hullámtérben, továbbá a Barát-patak és az Aranyhegyi-patak mentén valósuljon meg úgy, hogy a pontos nyomvonal kijelöléséről később döntenek – határozott rendkívüli ülésen a Fővárosi Közgyűlés.
Maradt a parti nyomvonal a Nánási út-Királyok útjával ellentétben, tanulmányterv készül a parton egy telekhatárokon belüli, magánterületeken történő építés realitásának vizsgálatáról.
Nyílt pályázatot hirdetnek a Bálna értékesítéséről, 11 milliárd forintos minimálárral. A közgyűlés úgy döntött: megerősíti korábbi döntését a Római-partról, amely szerint a part menti nyomvonalon épülhet meg a védmű.
A legfontosabb döntések: tovább működhet a téli hajléktalan-krízisférőhely a Rimaszombati úton, 240 milliós összetámogatást kapnak idén a kiemelt budapesti sportegyesületek, modernizálnak hétezer elavult közvilágítási lámpatestet.
Testvérvárosi együttműködési megállapodást kötöttek Budapest és Beregszász között. Indulhat a csillaghegyi árvízvédelmi mű engedélyeztetése. 2019 végéig megújulhat a Blaha Lujza tér, továbbépülhet a csepeli gerincút. Döntöttek a margitszigeti zenélő szökőkút multimédiás bővítéséről is.
Budapest testvérvárosi együttműködést köt Krakkóval. Racionalizálják a Fővárosi Közbeszerzési Kft. működését. Júniusban dönthet a közgyűlés arról, hogy egyes nyári hétvégéken lezárják az autósok elől a Szabadság hidat. Határoztak arról, hogy mintegy egy tucat eddig névtelen közterület kap új elnevezést.
Elfogadták a BRFK tavalyi beszámolóját. Döntöttek arról, hogy a part menti nyomvonalon épülhet meg a csillaghegyi öblözet védműve. Felújítják a Lánchidat és a Váralagutat, a munka nyáron indul, és 2019 végén fejeződhet be. Zárt ülésen nyolc új budapesti díszpolgárt választottak.
Rendkívüli ülésen döntött a Fővárosi Közgyűlés Budapest 2024-es olimpiai pályázatának visszavonásáról. A testület felkérte a főpolgármestert: folytasson tárgyalásokat a kormánnyal az olimpiai pályázattal kapcsolatos beruházások további sorsáról.
Elfogadták Budapest 2017. évi költségvetését 381,4 milliárdos főösszeggel. A közgyűlés felhatalmazta a főpolgármestert, hogy folytasson tárgyalásokat a BOM-mal és a kormánnyal a budapesti olimpiai pályázat további sorsáról, „a megszűnt nemzeti konszenzusra tekintettel”.
A közgyűlés döntött az olimpiai helyszínkiválasztási javaslat véglegesítéséről. Tudomásul vették az Alstom metrókocsik beszerzését vizsgáló bizottság jelentését, amelyet eljuttatnak a Legfőbb Ügyészségre. Zárt ülésen döntöttek az idei Csengery-díjasokról.
Budapest együttműködési megállapodást köt Quitóval és Minszkkel. Módosították a helyi iparűzési adóról szóló rendeletet, 2017-től a háziorvos, védőnő vállalkozókat adómentesség illeti meg, ha vállalkozási szintű iparűzési adóalapjuk nem haladja meg a 20 millió forintot.
Az M3-as metró felújításakor szükséges buszpótlást nem szolgáltatásvásárlással oldják meg, hanem átcsoportosításokkal, korábbi járműbeszerzési szerződések opcióival, valamint használt járművek vásárlásával. A közgyűlés a római-parti változtatási tilalomról is döntött.
Együttműködési megállapodást köt Budapest Szarajevóval. Módosították a 2024-es budapesti olimpiai pályázat alapját képező helyszínkiválasztási javaslatot. Határoztak új P+R parkolók építéséről. Zárt ülésen döntöttek a Pro Urbe Budapest, a Budapestért díj, valamint más fővárosi kitüntető címekről.
Novembertől kiválik a HÉV-ágazat a BKV-ból, megújul a Pók utcai felüljáró, módosult a hajléktalanrendelet. Döntöttek arról, hogy folytathatja munkáját a Madách és az Újszínház vezetője, Szirtes Tamás és Dörner György, a Thália igazgatója Kálomista Gábor lett.
Döntöttek az M3-as metró felújítása miatti járműpótlásról: ha a kormány július 5-ig támogató döntést hoz és biztosítja a teljes többletköltséget, akkor szolgáltatást vásárol a Főváros, ellenkező esetben Solaris buszokat. Létrejött az Alstom-vizsgálóbizottság, a Főkertet bízták meg a Római-parti partrendezés tervezésével.
Háromtagú vizsgálóbizottság alakul az Alstom metrókocsik ügyében felmerült korrupciós vádak kivizsgálására. Döntött a közgyűlés a Budapesti Ösztöndíj Program keretében az idei ösztöndíjasokról. Az M3-as metró felújítása miatt szükséges járműpótlásról a következő ülésre halasztották a döntést.
Döntöttek az M3-as metró felújításának támogatási szerződéséről, eszerint a 139,5 milliárdos projekt ősszel indulhat és 2019. szeptember végére fejeződhet be. Elfogadták a csillaghegyi öblözet védelmének támogatási szerződését is.
Nyolc új díszpolgárt választottak, döntöttek arról, hogy Budapest is elutasítja a kötelező betelepítési kvótát. Göncz Árpád volt köztársasági elnök nevét városközpont veszi fel a XIII. kerületben, módosult a parkolási rendelet, visszakerült a jogszabályba az ötperces türelmi idő.
Elfogadták Budapest idei költségvetését, 313 milliárdos kiadási és bevételi főösszeggel. Döntöttek a 2017-es vizes vb-hez kapcsolódó fejlesztésekről, köztük a Margit-sziget csatornázásáról. Szigorították a szmogriadó-rendeletet. Döntöttek a Csengery-díj adományozásáról és fürdőfejlesztési hitelről.
Elfogadták a 2024. évi, tervezett budapesti olimpia mestertervét, amely a világverseny helyszíneit is meghatározza. Határozatban mondta ki a közgyűlés, hogy a továbbiakban nem tudja biztosítani államtól átvett feladatként az agglomerációs közösségi közlekedést, mivel az állam nem ad forrást a feladatra.