Elképzelhető, hogy egy védett böngészőből kísérli meg elérni ezt a webhelyet a kiszolgálón. Engedélyezze a parancsprogramokat, majd töltse be újra a lapot.
Több kisegítő lehetőség
Kevesebb kisegítő lehetőség
Szalagparancsok kihagyása
Ugrás a fő tartalomhoz
Animációk kikapcsolása
Animációk bekapcsolása
Budapest Portál
Követés
Az oldalt 2024.01.22-én archiváltuk. Az itt található tartalom lehet, hogy már elévült. Friss információkért látogass el a
budapest.hu
oldalra.
Ugrás az oldal tartalmához
Ugrás a keresőhöz
Ugrás a főmenühöz
Ugrás a gyorsmenühöz
Ugrás a lábléc menühöz
Súgó a Főmenü billentyűzettel történő használatához
Ugrás a főoldalra
Budapest portál
Switch to Hungarian (
Váltás
Magyar
nyelvre)
Váltás angol nyelvre (
Switch to
English
)
Aláhúzott hivatkozások alkalmazása
Főmenü
Hírek
Legfrissebb
Közlemények
Hírarchívum
Főváros
Budapest, a nemzet fővárosa
Díjazottak
Jelképek
Városdiplomácia
Programok, kultúra
Nevezetességek, városnézés
Kerületek
Arculat
Önkormányzat
Főpolgármester
Helyettesek
Tanácsnokok
SZMSZ
Költségvetés
Fővárosi Közfejlesztések Tanácsa
Nemzetiségi önkormányzatok
Közszolgáltató cégek
Fővárosi Közgyűlés
A Közgyűlés működése
Előterjesztések, jegyzőkönyvek
Fővárosi képviselők
Bizottságok
Vagyonnyilatkozatok
Közgyűlési videóarchívum
Fővárosi Közlöny
Rendelettár
Hivatal
Főjegyző
Főosztályok
Főpolgármesteri Iroda
Uniós projektek
Városfejlesztés
Esélyteremtő Budapest
Nyitott Budapest
Zöld Budapest
Fővárosi Választási Bizottság
Adatvédelem
Integritás bejelentések
Szolgáltatás
Ingatlanhasznosítás
Ingatlanközvetítői névjegyzék
Sport
Zajtérkép
Szmogriadó
Közlekedés
Parkolás
MOL Bubi
Turizmus
Térinformatikai portál
Patkánybejelentés
Közterületnév-jegyzék
CT- és MR-program
Ügyintézés
Gyakran keresett ügyek
Helyi adó
Közterület-használat
Kereskedelmi ügyintézés
Önkormányzati hatósági ügyek
Államigazgatási hatósági ügyek
Tulajdonosi jogkörbe tartozó ügyek
Tájékoztatók, segédletek
Kapcsolat (Ügyfélszolgálat)
Közérdekű adatok
E-infószabadság
Ingatlan-elidegenítés
Kereső
Keresés
Gyorsmenü
ÚJ BUDAPEST.HU
SAJTÓ
KÖZSZOLGÁLTATÓ CÉGEK
VÁLASZTÁS
ELŐTERJESZTÉSEK
KÖRNYEZETVÉDELEM
SZMOG
REZSITÁMOGATÁS
UNIÓS PROJEKTEK
Vadvirágos Budapest tájékoztató
A Fővárosi Önkormányzat és a FŐKERT közös célja, hogy Budapest területén növekedjenek a természetes növény- és állatvilág élőhelyei. Ennek részeként, a védett természeti területek megőrzésén és bővítésén túl célunk, hogy a fővárosi kezelésben lévő zöldterületek és parkok biológiai változatosságát, természetességét is növeljük.
Parkfenntartási gyakorlatunkban a természetkímélő, természetközeli zöldfelület-gazdálkodás több elemét már bevezettük, ilyenek az avar őszi helyben történő tárolása, a rovarhotelek és a madárodúk telepítése, lakossági komposztálási mintaprojektek indítása. Idén tavasszal egy új programmal lépünk tovább az ökologikusabb fenntartás felé: a városi méhbarát vadvirágos rétek, az extenzív gyepgazdálkodás programját vezetjük be, mely keretében összesen több mint 28 hektár területen alakítunk ki ökologikus zöldfelületeket a fővárosi parkokban és zöldsávokban.
fotó: FŐKERT
Mit jelent az, hogy vadvirágos rét?
Az új szemléletű zöldfelület-gazdálkodás során parki gyepfelületeken jelölünk ki extenzíven fenntartott foltokat. Ezeken a területeken az intenzíven fenntartott területek évi 5-7 kaszálásával szemben csupán 1-3 kaszálást végzünk az év során. A kaszálások számát a csapadék mennyisége határozza majd meg. A kevesebb kaszálás miatt a területen a vadvirágok (pl. zsályák, boglárkák, ibolyák, habszegfűk, lednekek és más pillangósvirágúak, kutyatejek, veronikák) is meg tudnak erősödni, virágozni tudnak. A virágzást követően a növények elvetik magjukat, így a következő évben a terület növényzetének sokfélesége ugrásszerűen nő, ahogyan a természet visszaveszi a teret a mesterségesen vetett gyepektől. A vadvirágok és a kevésbé bolygatott zöldfelületek élő- és táplálkozóhelyet biztosítanak a rovarvilág (pl. lepkék, méhek, katicák, szöcskék, kabócák) számára, melyek egyúttal az énekesmadarak (füzikék, poszáták, cinegék, rigók, csuszkák, pintyek) számára jelentenek táplálékot. A vadvirágos rétek városi kaszálóként mind a növény-, mind az állatvilág változatosságát növelik. A magasabbra engedett gyepek több harmatot, vizet kötnek meg, ezáltal a talajvízháztartásra pozitívan hatnak, az ilyen felületek kevésbé száradnak ki aszályos időszakban. A lekaszált gyep komposzt alapanyagként, fák és cserjék alatti talajtakaróként illetve takarmányként kerül újrahasznosításra.
Hol találhatóak a vadvirágos rétek?
A helyszínek megtekintéséhez
kattintson ide
!
Hogyan ismerhető fel a vadvirágos rét területe?
A vadvirágos rétként fenntartandó területeket kihagyjuk az intenzíven fenntartott területek kaszálásakor. Azaz egy-egy kaszálatlan folt marad a park pázsitján, ahol a pázsitfüvek és a kétszikűek is háborítatlanul növekedhetnek. A városi kaszálókat tájékoztató táblákkal is ellátjuk, hogy a parkhasználókat informáljuk: nem zöldfelület fenntartási hiányosságról, hanem tudatos ökologikus zöldfelület-gazdálkodásról van szó.
Hogyan használható a terület?
A vadvirágos réteknél az alábbi tájékoztatással fognak találkozni a parkot látogatók:
A terület a kezdeti időszakban a parki terület részeként továbbra is használható. Kérjük, hogy amikorra a növényzet magasabbra (20-40 cm-re) nő, a taposási károkozás megelőzése, a terület zavarásának mérséklése érdekében ne járják össze területet. Kérjük, hogy átközlekedésre a kaszálással kialakított „ösvényeket" használják.
Kérjük, ne tépjék le a területen található virágokat! A méhek és más beporzók hálásak lesznek a terített asztalért – ahol így jövőre még több virág teremhet!
Kérjük, itt se szemeteljenek!
Kérjük, ne engedjék, hogy kutyájuk kaparással, vizeléssel károsítsa a növényzetet!
fotó: FŐKERT
És az allergia meg a parlagfű?
A vadvirágos rétek létesítésének helyszínéül jó állapotú gyepfelületeket jelölünk ki, ahol az egy- és kétszikű lágyszárúak záródó állományt alkotnak, így nem lesz tere az invazív, allergén gyomoknak a megtelepedésre.
Célunk, hogy a vadvirágos réteken több virág jelenjen meg, ami elkerülhetetlenül növeli a virágzás alatti pollen mennyiségét. Ezek a növények azonban a természetes növénytársulások, a terület eredeti, őshonos vegetációjának fajai (amelyekhez szervezetünk is hozzászokott), és a növényállomány idővel a kaszálórétek növénytársulásaihoz válik hasonlóvá. A virágos gyepen a vadvirágok időben és térben is elszórtan jelennek meg, így a terület „pollenszennyezése" az intenzív egynyári vagy évelő virágágyak töredéke lesz.
A területen toklászos füvek megjelenhetnek. Kérjük, kutyájukat ennek figyelembevételével, a parkhasználati szabályok szerint sétáltassák!
Egyéb gyakran ismételt kérdésekre adott válaszainkat
itt olvashatja
.
Vissza a projekt főoldalára
BP Fatár App
Töltse le a BP Fatár applikációt, mely térképes felülettel segíti az eligazodást, az ismeretterjesztést és a tudatos parkhasználatot.
Tovább
Társadalmi egyeztetések
Kapcsolódjon be Budapest zöldfelületeinek, parkjainak és szabadidős területeinek megújításába:
Radó Dezső Terv
Római-part jövőképének közösségi tervezése
Oldaltérkép
Zöld Budapest főoldal
Klíma- és környezetvédelem
Zöldfelületek
Természetvédelem
Vadvirágos Budapest
Főoldal
Általános információk
Helyszínek
Eredmények
Kiskerti tanácsok
Gyakran ismételt kérdések