Tisztelt Budapestiek!
A részvételiség jegyében közös gondolkodásra hívjuk azokat a „kultúracsinálókat”, alkotókat és kultúrafogyasztókat, elméleti és gyakorlati szakembereket, felelős gondolkodókat, véleményformálókat, akik számára fontos a Főváros kulturális sokszínűségének megtartása, fejlesztése, benne a roma értékek megjelenítése.
A roma kultúra szerves, elidegeníthetetlen része a magyar és európai kultúrának. A Főváros vezetése ezért kiemelt feladatának tartja, hogy a fővárosi roma társadalom kulturális-közművelődési területen megjelenő szükségletének megfelelően 2021-re megújítsa a Fővárosi Roma Oktatási és Kulturális Központ szakmai munkáját, többek között a közösségformálás, az esélyegyenlőség és az együttműködés jegyében. Mert Budapest mindenkié.
Háttér
A Fővárosi Önkormányzat közművelődési feladatairól szóló 43/1998. (IX. 24.) Főv. Kgy. rendelet 4.§ (2) szerint az egyéb közművelődési feladatok megvalósítását a Fővárosi Önkormányzat saját fenntartású intézményei, többek között a Fővárosi Roma Oktatási és Kulturális Központ (továbbiakban: FROKK) végzi.
A FROKK költségvetési szerv, Alapító Okirata szerinti tevékenységei közé tartozik többek között a hagyományos közösségi kulturális értékek gondozása, kiállítási és könyvkiadási tevékenység, üdülő szálláshely-szolgáltatás, iskolarendszeren kívüli egyéb oktatás, képzés, esélyegyenlőség elősegítését célzó tevékenységek és programok, a fiatalok társadalmi integrációját segítő struktúra, szakmai szolgáltatások fejlesztése, működtetése.
A FROKK 2021-ben új helyszínen folytatja majd működését, mely lehetőséget teremt funkcióinak átgondolására, a roma közéletben betöltött szerepének aktivizálására.
Cél
A felhívás célja párbeszédet kezdeményezni arról, hogy a FROKK az alapításakor meghatározott feladatokat, a roma kulturális értékek megjelenítését magas szinten ellátó, az információ szolgáltatásban, a fővárosi roma társadalom irányában aktív kommunikációt folytató, innovatív kulturális tartalmat közvetítő, a romák társadalmi integrációját és az esélyegyenlőség megteremtését elősegítő szerepét hogyan tudná a leghatékonyabban betölteni.
A felhívás ösztönözni szeretné a szakmai munka, a lehetséges együttműködések, a szolgáltatások újragondolását, mely egyben lehetőséget adhat a szervezeti felépítés és a feladatellátás átstrukturálására is.
A fejlesztendő, kidolgozandó területek
Szeretnénk megismerni a FROKK működésével kapcsolatos elvárásokat, igényeket, célokat az alábbi területeken: az intézmény szerepe, küldetése, új kihívások definiálása, a fejlesztés irányai (az alapító okirat szerinti tevékenységekhez kapcsolódó lehetséges programok, projektek, ezek rendszeressége, célcsoportok meghatározása, bevonása), a szakmai kapcsolatok fejlesztése (együttműködések, lehetséges partnerek), az intézmény funkcionális szervezeti felépítésének modellje, a fejlesztés várható eredményei.
Olyan, az intézmény jövőbeli profiljára vonatkozó innovatív elképzeléseket, javaslatokat várunk, melyek a közművelődési szakmai szempontok mellett a potenciális közönség megszólításának eszközeit is figyelembe veszik.
Kulcsszavak: szakmaiság, partnerség, komplexitás, koherencia, célcsoport meghatározás, ismertség, eredményesség.
Jogszabályi háttér
1997. évi CXL. törvény, 43/1998. (IX. 24.) Főv. Kgy. rendelet, 20/2018. (VII. 9.) EMMI rendelet, 2011. évi CXCV. törvény
A beküldés módja
Beküldendő dokumentumok
minimum:
• a javaslattevő rövid bemutatkozása (elérhetőség megjelölése);
• a javaslat elektronikus formátumban, melynek terjedelme legfeljebb 1000 szó;
+ kiegészítő mellékletek igény szerint
A benyújtás határideje
2021. január. 10.
További információ
A beérkezett javaslatokat összesítjük, egy erre a célra létrehozott elektronikus felületen röviden ismertetjük őket.
További információkat a fenti email címen kérhetnek, illetve ide várjuk a felmerülő kérdéseket is, melyekre szintén nyilvánosan válaszolunk, hozzájárulva a téma társadalmi vitájához.