A vártnál is nagyobb sikerrel zárult a Naplás-tó helyi jelentőségű természetvédelmi területen a tájidegen teknősök eltávolítására indított akció, amelynek az volt a célja, hogy megvédjék a tóban élő mocsári teknősöket, az egyetlen Magyarországon őshonos teknősfajt.
Budapest egyik legértékesebb természetvédelmi területén májusban kezdte el a tájidegen teknősfajok eltávolítását a Rákosmenti Mezei Őrszolgálat és a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, az akció megvalósításához a XVI. kerületi önkormányzat nyújtott anyagi támogatást.
Kora őszig az úgynevezett napozócsapdákkal összesen 68 ékszerteknőst sikerült kifogni, legtöbbjük sárga- és vörösfülű ékszerteknős volt, de akadt közöttük mississippi tarajosteknős, hieroglifás ékszerteknős, díszes ékszerteknős és kínai csíkosteknős is. A legnagyobb „fogás” egy 2,8 kilogrammos, hieroglifás ékszerteknős volt. Az állatokat – rövid karantén után – a Fővárosi Állat- és Növénykert fogadta be.
A vélhetően jó szándékból a tóba engedett, megunt ékszerteknősök azért jelentettek természetvédelmi problémát a területen, mert kiszorítják természetes élőhelyükről az őshonos és védett mocsári teknősöket. Az adott élőhelyen lévő táplálékmennyiség ugyanis nagyobb állományt nem feltétlenül képes eltartani, a mocsári teknősöket a nem honos, agresszívebb fajok zavarják, gátolják.
A természetvédelmi akció jövőre is folytatódik. A természetvédelmi szakemberek felhívják a lakosság figyelmét, hogy természeti értékeink védelme érdekében a megunt díszállatokat ne természetes élőhelyeken engedjék szabadon.
Főpolgármesteri Hivatal
Kommunikációs Igazgatóság